Robisz dziecku inhalacje ze sterydu? Pediatra uczula na 5 ważnych kwestii

2024-05-24 12:37

Inhalacje ze sterydów, jak podkreślają pediatrzy, zlecane są w kilku konkretnych chorobach. Nie zawsze jednak lekarze, przekazując rodzicowi receptę, pamiętają, by uczulić go na kilka ważnych kwestii związanych z bezpieczeństwem stosowania i skutecznością tego rodzaju leków. Znany w sieci pediatra uczula na to, co najważniejsze.

Robisz dziecku inhalacje ze sterydu? Pediatra uczula na 5 ważnych kwestii
Autor: Getty images Robisz dziecku inhalacje ze sterydu? Pediatra uczula na 5 ważnych kwestii

Sterydów nie powinniśmy podawać dzieciom sami. O tym, czy taki lek ma zostać podany, powinien zdecydować lekarz pediatra, bo w sytuacjach nieuzasadnionych lek może zaszkodzić małemu pacjentowi. Gdy lekarz zleci steryd, warto zawsze przed jego podaniem przeczytać ulotkę – zwłaszcza jej fragment na temat bezpieczeństwa podawania, ponieważ w pędzie wizyty nie zawsze jest czas, by omówić te kwestie ze specjalistą. Zwykle na rozpisce lekarskiej jest tylko informacja na temat dawkowania leku. Czasami ustnie padnie także uwaga o tym, aby po zakończonej inhalacji umyć dziecku jamę ustną i buzię. Na tym jednak zalecenia lekarskie w gabinecie często się jednak kończą. A warto znać jeszcze kilka kwestii.

M jak mama: Objawy bostonki

5 ważnych zasad, o których należy pamiętać przy inhalacji sterydami

Łukasz Grzywacz, słynny @tatapediatra z Instagrama w swoim ostatnim poście uczula wszystkich rodziców na 5 kwestii związanych z inhalacjami sterydem.

1. Pierwszą kwestią jest to, że lek powinien być wdychany buzią, a nie nosem. Wskazaniami do podania sterydu są bowiem stany zapalne krtani i dolnych dróg oddechowych – oskrzeli czy oskrzelików. - Wybieramy najkrótszą drogę przez usta. Jeśli pediatra będzie chciał zadziałać na nos, wtedy przepisze wam raczej spray ze sterydem, a nie inhalacje – podkreślił Łukasz Grzywacz.

2. Inhalacja zawsze powinna się kończyć dokładnym umyciem twarzy i oczu oraz przepłukaniem jamy ustnej i zębów. W tym momencie ekspert daje cenną wskazówkę rodzicom, z której warto skorzystać, zanim zrobimy inhalację dziecku. - Jeśli wasze dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, można jeszcze przed inhalacją posmarować twarz tłustym kremem, a później go zmyć – podrzuca patent.

3. Aby skrócić czas trwania inhalacji, leku najlepiej nie rozcieńczać w soli fizjologicznej. - Ważne jest, aby dziecko wykonało całą inhalację, więc krótsza inhalacja daje większą szansę na dobre wykonanie całej inhalacji – podkreśla specjalista w nagraniu.

4. Nie każdy inhalator sprawdzi się do podawania sterydów. Najlepsze zdaniem taty pediatry są inhalatory siateczkowe typu MESH lub komora inhalacyjna tzw. TUBA.

5. Inhalacji ze sterydów nie powinno się robić przy zwykłych przeziębieniach, ale w konkretnych chorobach. - Podane zbyt wcześniej lub w nieodpowiednich wskazaniach zwiększają ryzyka zapalenia płuc – ostrzegł pediatra.