Karmisz dziecko podczas zabawy w piaskownicy? Lepiej tego nie rób!

2024-04-06 9:38

Pogoda sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz, to doskonały moment, aby na nowo odkryć osiedlowe place zabaw. Jedną z ulubionych atrakcji małych dzieci są piaskownice - mogą siedzieć w nich godzinami, wypowiadając zaklęcie "babko, babko, udaj się". Nawet przy takiej niewinnej zabawie musimy pamiętać o kilku ważnych elementach.

Karmisz dziecko podczas zabawy w piaskownicy? Lepiej tego nie rób
Autor: Getty Images Karmisz dziecko podczas zabawy w piaskownicy? Lepiej tego nie rób

Na starych osiedlach wiele piaskownic przemieniło się w kwietniki (lub zostały całkowicie zlikwidowanie), na nowych są podstawowym elementem placu zabaw. Chociaż wydaje się bezpieczna, piaskownica to swoista szkoła życia - tu dzieci nauczą się samodzielnej zabawy, zmierzą się z pierwszymi rówieśniczymi konfliktami (na pewno znasz te wszystkie kłótnie o łopatki, wiaderka i foremki). Zagrożenie może stwarzać również… piasek. A dokładniej - obecne w nim pasożyty lub bakterie. Nie będziemy sprzątać każdej piaskownicy w okolicy, jednak możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Spis treści

  1. Kto powinien dbać o czystość w piaskownicy?
  2. Sprzątaj po psie lub kocie
  3. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
Poradnik Zdrowie: pasożyty

Kto powinien dbać o czystość w piaskownicy?

"Jak się wywróci to tylko na piasek" - tak, ale to nie sprawia, że powinnyśmy myśleć, że piaskownica jest w 100 proc. bezpieczna. Chociaż zabawy w piasku powodują salwy śmiechu, mogą być groźne. Wszystko za sprawą pasożytów (wywołują np. toksoplazmozę czy toksokarozę) czy bakterii (powodują m.in. zatrucia pokarmowe, ale i sepsę), które mogą znajdować w piasku.

Wiemy, że musimy dbać o nasze przydomowe piaskownice, zobowiązani są do tego również właściciele publicznych placów zabaw (to m.in. urzędy miast, gmin, żłobki, przedszkola, szkoły, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe). Jak czytamy na stronie sanepidu, powinni oni zabezpieczać piaskownice przed zanieczyszczeniem.

- Stałe zabezpieczanie piaskownic poprzez np. ogradzanie terenów zabaw lub piaskownic, zasłanianie piaskownicy na noc i w innych okresach jej nieużytkowania, ma przede wszystkim służyć niedopuszczeniu do zanieczyszczenia piaskownicy i piasku przez psy, koty, ptaki oraz inne zwierzęta, a także chronić przed innymi zagrożeniami mogącymi pogorszyć stan sanitarny piasku - napisano.

Sanepid wskazuje również, że konieczna jest regularna wymiana piasku - "co najmniej przed oraz w trakcie sezonu letniego, a także każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych) stwarzających zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, z uwagi na ich słabo rozwinięty układ odpornościowy. Obowiązek wymiany piasku w piaskownicach wynika z potrzeby zminimalizowania zagrożenia chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi, zakaźnymi".

Na wielu osiedlach odbywają się właśnie doroczne przeglądy placów zabaw, warto sprawdzić, czy na pewno wymieniono piach w piaskownicy.

Przeczytaj także: "Matki na placach zabaw zachowują się koszmarnie. Tak, zapewne ty też"

Sprzątaj po psie lub kocie

Musimy polegać na innych, ale przede wszystkim - na sobie. Dlatego nie wypuszczajmy kotów na zewnątrz (jedno to zagrożenie dla samego zwierzaka, drugie - nie wiemy, gdzie się załatwia i nie możemy usunąć jego odchodów), sprzątajmy po swoich psach.

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, w zwierzęcych odchodach mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje. Mogą one wywoływać choroby, zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt. To np. jaja glisty psiej lub kociej, oocysty Toxoplasma gondii, tasiemce psów i kotów, Giardia lamblia.

Sprzątanie po psie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale to obowiązek każdego właściciela. Odchody zwierząt wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane (lub do specjalnych pojemników, jeśli takie znajdują się w okolicy).

Przeczytaj także: Odrobaczanie psa: czy robaki u psa są groźne dla człowieka?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

"Nie jedz piasku", "Nie wkładaj łopatki do buzi" - te słowa często możemy usłyszeć na placu zabaw. I słusznie, jednak często zdarza się, że ostrzegamy dziecko, a same popełniamy błąd, podsuwając bawiącemu się w piasku dziecku przekąski. W piaskownicy lepiej nie jeść.

Karmienie dzieci podczas zabaw w piaskownicy może sprzyjać zarażeniu - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

- W celu zabezpieczenia dziecka przed odzwierzęcymi chorobami pasożytniczymi (tasiemczyca, glistnica, toksokaroza) rodzice oraz wychowawcy przedszkolni powinni zwracać uwagę na to, aby dzieci nie wchodziły do piaskownicy z cukierkami i gumami do żucia, nie jadły podczas zabawy w piaskownicach, a po opuszczeniu piaskownicy dokładnie myły ręce i twarz - czytamy na stronie instytucji.

Sanepid wskazuje również, że należy wyrobić u dzieci nawyk częstego mycia rąk i wybierać piaskownice, co do których higieny nie mamy wątpliwości. Lepiej przejść kawałek dalej, ale mieć pewność, że zarządca należycie dba o plac zabaw.

Przeczytaj także: Czy to bezpieczne? Sprawdź, kiedy dziecko jest gotowe na samodzielne wyjście na podwórko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza