Dziecko ma jelitówkę, rodzice też będą chorzy? Pediatra wyjaśnia

2024-05-13 13:11

Grypa żołądkowa to jedna z tych chorób, których chciałybyśmy uniknąć. Niestety, wiosna to czas, gdy jelitówka znów pojawia się w naszym życiu. Przypominają o niej m.in. wysyłane przez przedszkolnych wychowawców wiadomości o kolejnych zachorowaniach. Gdy zachoruje dziecko i nas wirus nie ominie?

Dziecko ma jelitówkę, rodzice też będą chorzy? Pediatra wyjaśnia
Autor: Getty Images Dziecko ma jelitówkę, rodzice też będą chorzy? Pediatra wyjaśnia

Doskonale wiemy, z czym wiąże się jelitówka. Objawy to m.in. wymioty, biegunka, ból brzucha, osłabienie, a to i tak jeszcze nie wszystko. Chcemy uchronić przed chorobą nasze dzieci, ale i same nie chcemy doświadczyć tej "przyjemności". Czy dorośli zawsze zarażą się od dzieci? Na to pytanie odpowiedział znany w sieci pediatra.

Grypa żołądkowa

Dziecko ma jelitówkę. "Wszyscy domownicy są na celowniku"

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko na Instagramie dzieli się cennymi wskazówkami, rozwiewa wątpliwości, odpowiada na pytania, które pojawiają się w głowach wielu rodziców. Tematem, który ostatnio poruszył na swoim profilu, była grypa żołądkowa. Czy dorośli zawsze zarażą się od dzieci?

- Odpowiedź brzmi: nie zawsze, ale istnieje ryzyko! - czytamy na profilu @dr_feleszko.

- Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jest tak, że jeżeli pojawia się wirus w domu, to wszyscy domownicy są na celowniku - wyjaśnia pediatra. Jako przykład podał pandemię koronawirusa, gdy najczęściej chorowały całe rodziny, jednak zdarzały się sytuacje, gdy tak nie było. A co z jelitówką, czy dorośli na pewno zachorują na przyniesiony przez dziecko wirus jelitowy?

- Szansa jest duża, wirus jest w domu, w dużym nasileniu i nawet osoba, która ma niewielką odporność, która by obroniła ją w przypadkowym kontakcie z tym wirusem, prawdopodobnie z tak dużym atakiem, dużej ilości wirusów sobie ta osoba nie poradzi - mówi dr Feleszko.

Czy możemy coś zrobić, aby uniknąć zarażenia? Pediatra radzi, aby myć częściej ręce, używać innych naczyń niż te, z których korzysta dziecko. - Można doradzić pewnego rodzaju względną izolację w domu i odczekać te powiedzmy pięć czy sześć dni, dopóki infekcja się nie skończy - podpowiada dr Feleszko.

Przeczytaj także: Na co teraz chorują dzieci? To nie alergia jest na pierwszym miejscu

Grypa żołądkowa atakuje wiosną

Jelitówka, grypa żołądkowa, grypa jelitowa - ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy funkcjonuje pod wieloma nazwami i, niestety, jest doskonale znany. To wysoce zaraźliwa infekcja wirusowa, wywoływana przede wszystkim przez rotawirusy. Wiosna to czas, gdy grypa żołądkowa atakuje ze wzmożoną siłą, trzymamy kciuki, aby nie dopadła naszych dzieci, bo wiemy, że raczej i nam nie odpuści. Co należy wiedzieć o tej chorobie? Przeczytaj nasze artykuły: