Zaczyna się sezon na ten napar. Genialny na kaszel i przeziębienie

2024-02-26 9:39

Przedwiośnie to czas, w którym częściej łapiemy przeziębienia i infekcje wirusowe. Na mokry kaszel i katar może pomóc napar z rośliny, która szczególnie kojarzy nam się z wiosną. Zawiera substancje, które działają wykrztuśnie i wzmacniają pracę układu immunologicznego.

Napar z bazi
Autor: Getty Images Napar z bazich kotków pomoże na przeziębienie i grypę

Na przełomie zimy i wiosny, gdy temperatury są zmienne, a zmęczonym organizmom brakuje składników odżywczych, łatwo jest się przeziębić. Nie oznacza to, że w tym czasie należy powstrzymać się od aktywności czy ograniczyć spotkania z ludźmi. Warto jednak regularnie wzmacniać odporność, a jeśli już przytrafi się jakaś infekcja, wiedzieć, jak się przed nią bronić. Na szczęście jest wiele naturalnych sposobów, które mogą zwalczyć pierwszy objawy przeziębienia. Jeden z nich na przełomie lutego i marca zasługuje na szczególną uwagę.

Domowe sposoby na przeziębienie

Napar z bazi 

Na przeziębienie i kaszel pomoże napar z... bazich kotków. Na straganach i rynkach już można kupić bazie, czyli kwitnące pąki wierzby. Mogą one stanowić nie tylko ładną dekorację do wazonu, ale i wspomóc naszą kondycję zdrowotną. Nie każdy wie, że w baziach kryje się potęga składników wspomagających funkcjonowanie układu immunologicznego. 

Jak działa napar z bazich kotków?

Napar z bazich kotków zawiera salicylany, które występują w lekach przeciwgrypowych np. w aspirynie. Mają działanie przeciwwirusowe i zwalczające gorączkę, dlatego mogą złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy. Oprócz tego działają też wykrztuśnie, dlatego sprawdzą się przy spływającym katarze oraz mokrym kaszlu. 

Jak zrobić mleko baziowe?

Aby zrobić napar z bazich kotków, wystarczy kupić bazie lub nazbierać ich samodzielnie. Dobrze jest wybierać sprawdzone miejsca, oddalone od dużych arterii miejskich czy dróg ekspresowych. Do przygotowania naparu wystarczy nam już jedna czwarta szklanki bazi i 2 szklanki mleka krowiego lub roślinnego.

Bazie należy oczyścić i osuszyć, a następnie wsypać do garnka. Później wlewamy mleko i całość doprowadzamy do wrzenia. Czekamy kilkanaście minut, odcedzamy i przelewamy napój do szklanki. Takie mleko pijemy jeszcze ciepłe, by w pełni skorzystać z dobrych składników zawartych w baziach.

Kto nie powinien pić naparu z bazich kotków?

Napar z bazich kotków nie jest polecany kobietom w ciąży i astmatykom. Ze względu na brak dokładnych badań na temat jego działania lepiej też nie podawać go dzieciom.

Czytaj: 10 skutecznych ziół w walce z katarem