Czy pies może spać z dzieckiem w jednym łóżku?

2022-03-02 12:06

Czy dziecko powinno dzielić łóżko z pupilem? I czy wspólne spanie ze zwierzakiem nie wpłynie negatywnie na zdrowie malucha czy nastolatka? Takie pytania zadaje sobie niejeden z rodziców, a my staramy się rozwiać te wątpliwości.

Czy pies może spać z dzieckiem w jednym łóżku?
Autor: Getty images Czy pies może spać z dzieckiem w jednym łóżku?

Czy pies może spać z dzieckiem w łóżku? Czy nie przeniesie na malucha zarazków lub pasożytów? Wielu rodziców jest przeciwna, ale praktyka często pokazuje coś innego - wcześniej czy później większość pupili trafia pod kołdrę dziecka. Wyjaśniamy, czy to bezpieczne i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Spis treści

  1. Zalety spania ze zwierzakiem w jednym łóżku
  2. Minusy spania dziecka z psem 
  3. Co robić, gdy dziecko wpuszcza psa do łóżka mimo zakazów?
Zwierzęta w domu a choroby zagrażające ciąży

Zalety spania ze zwierzakiem w jednym łóżku

Statystyki pokazują, że 30-50% właścicieli zwierząt domowych regularnie dzieli z nimi łóżko. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Część specjalistów podkreśla, że dla kilkulatka spanie z pupilem może wpływać uspokajająco i ułatwiać zasypianie. Pomaga również często pozbyć się lęków nocnych.

Jedno z niewielu badań na ten temat przeprowadzono w Kanadzie. Zespół z Uniwersytet Concordia obserwował dzieci w wieku od 11 do 17 lat, które spały lub nie razem ze swoimi zwierzętami. Młodzież została poddana testom snu: zadbano jego parametry, czas trwania, zasypiania, nocne pobudki itd.

Okazało się, że wyniki nie są bardzo jednoznaczne, jednak pokazują, że dzieci, które sporadycznie lub często śpią ze swoim zwierzakiem śpią lepiej niż te, które nigdy tego nie robią. Maluchy takie mają większe poczucie bezpieczeństwa, jaki daje obecność tego towarzysza, śpią spokojniej, dłużej, rzadziej się wybudzają. 

Jak przygotować psa lub kota na pojawienie się dziecka? "Dajmy im czas na zbudowanie więzi"

Minusy spania dziecka z psem 

Nie ma natomiast wielu badań, które mogłyby wskazywać na to, że spanie w jednym łóżku ze zwierzęciem jest niebezpieczne. Dla wielu dorosłych wpuszczenia psa do łóżka dziecka jest jednak czymś niedopuszczalnym.

Przeciwnicy wspólnego spania podkreślają oczywiście kwestię higieny. Ich zdaniem lepiej trzymać zwierzęta z dala od pokoju, w którym śpi maluch i nigdy nie pozwalać zwierzęciu wchodzić do jego łóżka. Dlaczego?

Trzeba pamiętać, że sierść psa, jego łapy są po prostu brudne – w czasie spacerów czy zabawy zwierzak ma kontakt z ziemią, w domu leży na podłodze lub w legowisku, w którym gromadzi się piach, brud i jego sierść.

Dodatkowym problemem są pchły i kleszcze, które zwierzak może mieć. To mocny  argument, który powinien przekonać wszystkich do tego, że pies powinien mieć w domu własne miejsce do spania.

Kleszcze mogą przejść z zwierzaka na dziecko, a są odpowiedzialne za roznoszenie groźnych chorób odkleszczowych.

Co robić, gdy dziecko wpuszcza psa do łóżka mimo zakazów?

Jeżeli jednak dziecko bardzo kocha swojego psa i czasem ukradkiem wpuszcza go do łóżka, spróbuj przynajmniej zminimalizować ryzyko przenoszenia na malucha zarazków czy brudu.

  • Nie pozwalaj, by pies leżał z dzieckiem pod kołdra, niech leży na niej lub obok, a najlepiej na narzucie, którą położysz w nogach łóżka (możesz mieć dwie na zmianę, aby często je prać).
  • Regularnie zmieniaj pościel i pierz psie narzuty.
  • Odkurzaj pomieszczenie częściej i wietrz codziennie.
  • Odrobaczaj zwierzaka, kup mu obrożę przeciw pchłom i kleszczom.
  • Wieczorem wyszczotkuj psa i obejrzyj go, czy nie przyniósł z dworu kleszcza.
  • Na bieżąco szczep zwierzaka. 

Czytaj równieżCo zrobić z psem lub kotem, gdy w domu pojawia się dziecko?

Zoonozy w ciąży. Czy choroby odzwierzęce mogą zagrozić ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza