Sposoby na uciążliwy kaszel w ciąży

2020-02-21 13:40 Małgorzata Wesołowska
Sposoby na kaszel w ciąży
Autor: photos.com

Co na kaszel w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po jedno z cudownych lekarstw „trzy w jednym”: na kaszel, katar i gorączkę. Ale nie teraz. Kiedy jesteś w ciąży, dbanie o zdrowie wymaga odpowiednich wyborów. Jak więc leczyć kaszel w ciąży, jednocześnie nie martwiąc się o zdrowie dziecka?

Kaszel w ciąży budzi obawy wielu mam, które zastanawiają się, jakie leki w ciąży mogą brać. Jakie są sposoby na kaszel w ciąży, który dla wielu kobiet jest najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia. Z katarem i gorączką jakoś sobie radzą (katar – zgodnie z powiedzeniem, leczony czy też nie – i tak trwa tydzień, a temperaturę można zbić ostatecznie lekami na bazie paracetamolu, które w rozsądnych ilościach nie są groźne dla dziecka).

Uciążliwy kaszel natomiast nie dość, że trwa zwykle dłużej niż inne objawy przeziębieniowe, to na dodatek jest męczący. Kaszel w ciąży wstrząsa twoim ciałem, masz wrażenie, że wszystko ci się w środku przewraca, wyrywa, że wykaszlesz z siebie całe trzewia. Być może martwisz się o dziecko: czy tak uciążliwy kaszel nie zrobi mu krzywdy? Te obawy, na szczęście, są nieuzasadnione, ale kaszel w ciąży trzeba wyleczyć.

Spis treści:

 1. Czemu służy kaszel?
 2. Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?
 3. Jaki syrop wybrać na kaszel w ciąży?
 4. Kiedy z kaszlem do lekarza?
 5. Czy leki na kaszel są bezpieczne w ciąży?
 6. Leki zabronione w ciąży!

Czemu służy kaszel?

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i służy oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów lub z nadmiernej ilości śluzu, która gromadzi się w nich w czasie infekcji. Kaszel suchy jest charakterystyczny dla początkowej fazy przeziębienia (podrażnia ci gardło), potem jednak, wraz z gromadzeniem się wydzieliny, staje się mokry (odkrztuszasz tzw. flegmę). Kaszel świszczący, często w postaci kilkunastosekundowych napadów, pojawia się zwykle w czasie zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel jest suchy i nie towarzyszy mu gorączka ani złe samopoczucie, może to być objaw alergii. Charakterystyczne dla astmy o podłożu alergicznym są duszności towarzyszące kaszlowi.

Czytaj: 

Czym płukać gardło w ciąży?

Grypa w ciąży: leczenie i objawy grypy

Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?

Aby ograniczyć ilość przyjmowanych leków (nawet tych niegroźnych dla dziecka), warto wspomagać się domowymi sposobami:

 • Herbata z sokiem z malin na przeziębienie to najlepsze rozwiązanie. Uważaj jednak z tym napojem w ostatnich miesiącach ciąży, bo działa rozgrzewająco i może wywołać akcję skurczową.
 • Na kaszel w ciąży doskonały będzie miód i preparaty z propolisu (ich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, zaś substancje antybakteryjne walczą z wirusami i bakteriami).
 • Ponieważ kaszel często nie daje nam usnąć, warto w nocy spać wysoko, czyli na kilku poduszkach.
 • Dobrze też zadbać o to, by powietrze w pokoju było odpowiednio nawilżone.
 • Domowe inhalacje - inhalowanie to wdychanie substancji leczniczych wraz z powietrzem lub parą wodną. W ten sposób preparat trafia do organizmu przez drogi oddechowe – jest wchłaniany przez błony śluzowe nosa i gardła, i dopiero stamtąd trafia do krwiobiegu. Inhalacje są bezpieczną metodą na kaszel jednak pamiętaj aby wybierać naturalne środki np. sól kuchenną, fizjologiczną czy bezpieczne olejki roślinne.
Warto wiedzieć
Drosetux - Boiron

Autor: Boiron

materiał partnera

Jedną z metod leczenia kaszlu jest zastosowanie syropu homeopatycznego na kaszel suchy. Syrop Drosetux można podawać dzieciom, ponieważ nie ma ograniczeń wiekowych. Stosuje się go wspomagająco w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu.

Drosetux nie zawiera alkoholu i sztucznych barwników, a delikatny smak ułatwia podanie go małym dzieciom.

Dobrze wiedzieć

Jak robić inhalacje?

Najprostsze inhalacje lecznicze polegają na wdychaniu pary powstałej w naczyniu z gorącym roztworem wody i ziół lub olejków. W aptekach można również kupić nebulizatory, czyli mechaniczne urządzenia rozdrabniające ciecz na mikroskopijne cząsteczki, które wdycha się przez specjalną maseczkę. Przez nebulizator można podawać leki (np. na astmę), ale również wodę z solą fizjologiczną. W przypadku przeziębionych przyszłych mam wystarczą jednak tradycyjne parówki. Jak je zrobić prawidłowo?

Weź ręcznik i niewielką miskę, do której wlej gorącą wodę z określonymi dodatkami. Następnie pochyl się nad naczyniem – nie za nisko, bo para jest gorąca – i przykryj głowę oraz miskę ręcznikiem. Wdychaj powstałą parę przez nos, a powietrze wydychaj ustami przy inhalacji z naparów ziołowych lub odwrotnie, jeśli stosujesz olejki eteryczne. Inhalacja powinna trwać ok. 15 minut, a sesję można powtarzać 2–3 razy dziennie. Bezpośrednio po niej nie wychodź na dwór.

Czytaj:

CZARNY BEZ w ciąży. Działa na przeziębienie i infekcje

Sprawdzone sposoby na katar w ciąży.

Jaki syrop wybrać na kaszel w ciąży?

Jeśli masz kaszel w ciąży, unikaj syropów zawierających kodeinę. Unikaj również syropów 2w1, które mają zwalczać zarówno kaszel suchy, jak i mokry, gdyż są mało skuteczne. Tak samo jest z różnego rodzaju sprayami na gardło. To zbędny wydatek, a w twoim stanie lepiej ograniczać leki, szczególnie te, które nie przyniosą ulgi w chorobie.

Wszelkie środki hamujące kaszel stosuj tylko po konsultacji z lekarzem. Postaw na domowe syropy. Na kaszel najlepiej sprawdzi się domowy syrop z cebuli, który zawiera wiele witamin o działaniu silnie dezynfekującym i łagodzącym. Sprawdź, jak przygotować domowy syrop z cebuli: Syrop z cebuli – jak go zrobić i jakie ma działanie. Przepis na syrop z cebuli.

Kiedy z kaszlem do lekarza?

Jeśli źle się czujesz, zrezygnuj z leczenia na własną rękę. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem – ginekologiem lub internistą, który cię zbada. Jeśli infekcja będzie niegroźna, zaleci ci prawdopodobnie domowe sposoby leczenia lub zapisze niegroźne dla płodu leki objawowe. Kaszel może też okazać się jednym z objawów poważnych chorób, mogących niekorzystnie wpływać na ciążę, takich jak astma, zapalenie płuc czy też coraz częściej występująca gruźlica. 

Aby rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwić jej pozbywanie się, lekarz zaproponuje ci zapewne wykrztuśny syrop lub pastylki homeopatyczne. Może też zalecić leki ziołowe lub tabletki z propolisu. Jeśli okaże się, że twój kaszel jest skutkiem czegoś poważniejszego, np. zapalenia oskrzeli, zapisze ci leki dozwolone dla kobiet w ciąży. Mogą to być nawet antybiotyki – niektóre z nich działają miejscowo, a inne, choć przedostają się do łożyska, to jednak nie wpływają negatywnie na płód.

Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Czy leki na kaszel są bezpieczne w ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży, zwłaszcza okres między 4. a 9. tygodniem, to czas tzw. organogenezy – wtedy formują się wszystkie organy i narządy dziecka. Dlatego w tym czasie szczególnie nie wolno ci przyjmować niektórych leków, bo mogą one zaburzyć prawidłowy rozwój twojego dziecka. Doświadczenia lekarzy i firm farmaceutycznych pozwoliły wyłonić niektóre specyfiki absolutnie zakazane dla przyszłych mam.

Istnieje jednak jeszcze wiele leków, których skutki uboczne nie zostały do końca poznane (nie wolno testować leków na pacjentkach w ciąży, dlatego nie można sprawdzić, jak wpływają one na rozwój płodu). To dlatego na wielu lekarstwach znajdziesz informację: „Brak dowodów na szkodliwe działanie na płód, ale nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia”. Wśród takich niezalecanych środków są, niestety, popularne leki dostępne w aptece bez recepty, które dotąd stosowałaś w przypadku lekkich infekcji kataralnych czy grypopodobnych. Choć kaszel nie jest chorobą, a tylko jej objawem, też zwykle sięgałaś po leki, aby się go pozbyć. Teraz jednak absolutnie nie możesz ich brać sama!

Czytaj:

Przeziębienie w ciąży: jakie leki w ciąży można stosować

Sprawdzone sposoby na gorączkę, ból gardła i inne dolegliwości w ciąży

Dobrze wiedzieć

Leki zabronione w ciąży!

 1. Leki na bazie aspiryny czyli tzw. salicylan, który jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze, powodując przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka (przewód Botalla); ponieważ rozrzedza krew, może doprowadzić do silnego krwawienia w czasie porodu.
 2. Leki na bazie ibuprofenu hamują czynność porodową, mogą wywołać reakcje uczuleniowe; szczególnie groźny jest w III trymestrze, bo powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.
 3. Pastylki zawierające tymianek i podbiał – choć to popularny roślinny lek wykrztuśny, może być niebezpieczny dla płodu; zbyt duże dawki zawartego w nim tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.

Czytaj: Uwaga na PARACETAMOL w ciąży! 

Obejrzyj WIDEO i przygotuj domowy syrop na kaszel z cebuli!

miesięcznik "M jak mama"

Drosetux® - postać farmaceutyczna: syrop. Skład jakościowy i ilościowy: produkt złożony. Wskazanie do stosowania: wspomagająco w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE