Pielęgnacja oczu dziecka: jak dbać o wzrok?

2011-09-15 16:30 Materiał sponsorowany

W jaki sposób dbać o oczy dziecka i kiedy wybrać się do okulisty na pierwsze badanie wzroku? Wady wzroku dzieci występują coraz częściej. Ma na to wpływ szereg czynników. Niektóre z nich są wrodzone i nie mamy na nie wpływu, ale bardzo często wzrok osłabia się dzieciom w sposób nabyty, na skutek złego postępowania. Rolą rodziców jest dbanie o to, by wzrok dziecka był kontrolowany.

Oczy dziecka
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Wzrok dziecka jest wrażliwy na zbyt dużą ilość światła
  2. Promieniowanie ultrafioletowe szkodzi oczom
  3. Patrzenie na ekran monitora szkodzi oczom
  4. Pielęganacja oczu dziecka podczas infekcji
  5. Dbaj o wzrok dziecka właściwa dietą

O pielęgnację i ochronę oczu natura w pewnym stopniu zadbała sama. Gałkę oczną chronią przed zanieczyszczeniami powieki i rzęsy, a łzy oczyszczają ją przy każdym mrugnięciu. To właśnie dlatego pielęgnacja oczu dziecka nie wymaga wielkiego wysiłku – wystarczy raz dziennie delikatnie przemyć je wacikiem namoczonym w soli fizjologicznej albo przegotowanej i ostudzonej wodzie, ruchem od zewnętrznego kącika do wewnątrz. Należy przy tym pamiętać, że każde oko myjemy nowym wacikiem, raz użyty wacik trzeba więc wyrzucić. Ale sama pielęgnacja to za mało, by maluszek miał zdrowe oczka i sokoli wzrok w przyszłości. By tak było, o wzrok dziecka trzeba dbać już od chwili narodzin. Co to znaczy?

Wzrok dziecka jest wrażliwy na zbyt dużą ilość światła

Gdy jest jasno, źrenice się zwężają, chroniąc gałkę oczną. Ale taka naturalna ochrona nie wystarczy, jeśli światło jest naprawdę bardzo silne – np. w lampie jest silna żarówka, mocno świeci słońce, a jego promienie odbijają się od wody albo szyb samochodów i oślepiają. W lampach, jakie są w dziecięcym pokoju, najlepiej wkręcić żarówki o mocy maksymalnie 60 watów, a dziecko kłaść tak, by nie patrzył prosto na świecącą lampę. Nie zostawiaj też przy łóżeczku dziecka światła na całą noc – badania wskazują, że ma to niekorzystny wpływ na wzrok dziecka, bo światło stymuluje oko do wzrostu, co może w przyszłości skutkować krótkowzrocznością.

>> Zespół suchego oka u dzieci

Promieniowanie ultrafioletowe szkodzi oczom

Mimo, że jest ono niezbędne dla oczu dziecka, to w zbyt dużej ilości szkodzi, a w późniejszym wieku może być jedną z przyczyn zaćmy. W Polsce nie jest to problemem, ale jeśli wybierasz się z maluszkiem na urlop do ciepłych krajów, zadbaj o odpowiednią pielęgnację oczu dziecka. Możesz zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – używaj ich jednak z umiarem, bo ograniczają dziecku pole widzenia. Jeśli twoje dziecko ma wadę wzroku, przy zakupie soczewek okularowych zwróć uwagę, czy mają filtr UVA/UVB.

Dobrze wiedzieć

Dlaczego rodzice powinni wybierać dla swoich dzieci okulary z filtrami UVA/UVB?Szymon Grygierczyk, zastępca dyrektora generalnego Hoya Lens Poland: Gdy dziecko spędza dużo czasu na zewnątrz, ochrona UVA/UVB jest absolutnie niezbędna. Szczególnie istotne jest to w sezonie wiosenno-letnim, kiedy maluchy chętnie uprawiają aktywność fizyczną: grają w piłkę, jeżdżą na rowerze; oraz letnim, gdy spędzają czas na plaży. Pamiętajmy też o ochronie w okresie zimowym, gdy śnieg dodatkowo odbija promieniowanie UV, zwiększając jeszcze jego działanie. Najdelikatniejszą skórę mamy wokół oczu, a rogówka w żaden sposób nie jest chroniona przed promieniowaniem UV. Dlatego tak ważny jest zakup soczewek okularowych zawierających filtr UVA/UVB. Okulary PNX Kids posiadają taką ochronę w 100 proc.

Patrzenie na ekran monitora szkodzi oczom

Migające szybko obrazki i zmieniające się tło potrafi zaciekawić każde dziecko na długo. Ale częste i długie wpatrywanie się w ekran (zwłaszcza, jeśli niemowlę znajduje się stosunkowo blisko niego) może wydłużać gałkę oczną i doprowadzić w przyszłości do krótkowzroczności. Poza tym częste mruganie obrazu męczy mózg i powoduje u niemowlęcia rozdrażnienie.

>> Jak odciągnąć dziecko od smartfonu i tableta?

Dobrze wiedzieć

Czy okulary mogą ochronić wzrok dziecka przed szkodliwym działaniem urządzeń cyfrowych?Szymon Grygierczyk, zastępca dyrektora generalnego Hoya Lens Poland: Jestem zwolennikiem teorii, że dziecku powinno się ograniczać dostęp do urządzeń cyfrowych ze względu na szkodliwe działanie światła niebieskiego. Współcześnie 65 procent konsumpcji mediów cyfrowych odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych, głównie smartfonów. Co ważne, spędzamy przy nich więcej niż ponad 2 godziny dziennie, a to właśnie ta bariera czasowa uznawana jest za szkodliwą dla oczu. Bliska odległość patrzenia na urządzenia cyfrowe zmusza oczy do ogromnego wysiłku akomodacyjnego. Nie jesteśmy do tego przystosowani fizjologicznie. Przy zakupie okularów dla dziecka warto więc zwrócić uwagę na to, czy soczewki zawierają powłoki antyrefleksyjne, które zapewnią oczom dodatkową ochronę. Okulary PNX Kids wyposażone są w powłoki antyrefleksyjne Blue Control, które odbijają część niebieskiego światła z powrotem. Redukują w ten sposób szkodliwe działanie światła niebieskiego.

Pielęganacja oczu dziecka podczas infekcji

Ich objawem jest najczęściej żółtawa, ropna wydzielina, zbierająca się w kąciku oczka, ale dziecko może też sygnalizować ból i dyskomfort, trąc oczka piąstkami. W takiej sytuacji najlepiej nie domyślać się, co może dolegać dziecku, tylko pojechać do okulisty. Przyczyny mogą być różne: u noworodków i młodszych niemowląt najczęściej jest to niedrożność kanału nosowołzowego, czyli tzw. zatkany kanalik łzowy (jeśli nie udrożni się sam, konieczne będzie jego przepłukanie – zabieg wykonuje okulista), a także zapalenie spojówek – wirusowe, bakteryjne, a nawet tzw. kąpielowe, powodowane przez chlamydie przenoszone przez wodę w basenie. Tylko specjalista może jednak określić rodzaj infekcji i zalecić odpowiednie leczenie i pielęgnację oczu dziecka.

>> Okłady na zmęczone oczy dziecka

Dbaj o wzrok dziecka właściwa dietą

Jedną z przyczyn kłopotów ze wzrokiem w późniejszym wieku jest złe odżywianie w okresie dziecięcym. Dlatego ważny jest sposób karmienia dziecka. Jeśli karmisz go tylko piersią, powinnaś zadbać o to, by twoja dieta była urozmaicona i zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zwłaszcza te wymienione poniżej. Karmiąc mieszanką, zwracaj uwagę na jej skład, bo nie wszystkie są identyczne – niektóre mieszanki modyfikowane zawierają tylko niezbędne składniki odżywcze i witaminy, inne są wzbogacane w substancje, które m.in. mają wpływ na to, jaki w przyszłości będzie wzrok dziecka. Także planując menu dla dziecka, będącego na etapie rozszerzania diety, warto wziąć pod uwagę składniki, które mają dobry wpływ na oczka. Substancji tych jest wiele. Należą do nich między innymi:

  • witamina A – niezbędna do tworzenia barwnika w siatkówce oka (rodopsyny) – jego niedobór zaburza widzenie o zmierzchu. Witamina A w formie betakarotenu występuje w marchwi, morelach, melonach, pomidorach, a w formie retinolu znajduje się w żółtku jaja, wątróbce drobiowej, makreli, tuńczyku.
  • cynk – bierze udział w przekształceniu witaminy A w rodopsynę. Odpowiada za stan ścian naczyń krwionośnych, także tych znajdujących się w oku. Znajduje się w mięsie, rybach, warzywach, jajkach.
  • witamina B1 – to składnik enzymów, które regulują pracę nerwu wzrokowego i mięśni, a objawem jej poważnego niedoboru może być osłabienie mięśni oczu dziecka, zaburzające widzenie. Witamina B1 znajduje się m.in. w kaszy, orzechach, ryżu, ciemnym pieczywie.
  • witamina B2 – gdy jest jej za mało, oczy często łzawią, a wzrok dziecka się pogarsza. Znajdziesz ją w jajach, orzechach, mięsie oraz rybach, roślinach strączkowych i nabiale.
  • witamina B6 – jej niedobór sprzyja częstym infekcjom oczu i zapaleniu nerwu wzrokowego. Jest w rybach, bananach, ziemniakach, kalafiorze, jajach.
  • witamina E – chroni komórki przed szkodliwym działaniem promieni UV i wolnymi rodnikami, a jej niedobór powoduje pogorszenie wzroku dziecka. Jest w pszenicy, olejach roślinnych, orzechach, mleku, jajkach, a także w zielonolistnych warzywach.
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – występują w dużym stężeniu w tkankach nerwowych, m.in. w korze mózgowej oraz siatkówce. Pełnią ważną rolę w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, poprawiają pracę mózgu, ostrość widzenia, a także ukrwienie nerwu wzrokowego, ograniczają odkładanie się w siatkówce oka szkodliwych substancji. Bogate w kwasy omega-3 są tłuste ryby morskie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza