Krzywica u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

2011-10-20 17:39

Nazwa krzywica u dziecka sugeruje, że choroba ta może powodować skrzywienia. I rzeczywiście nieleczona powoduje m.in. deformacje w obrębie kręgosłupa, a także szpotawość i koślawość kończyn. Na szczęście krzywica jest chorobą, której można łatwo przeciwdziałać. Wystarczy pilnować, by w organizmie zawsze było pod dostatkiem witaminy D3.

Krzywica: przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Autor: photos.com Krzywica: przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Spis treści

  1. Krzywica u dzieci: skąd się bierze?
  2. Krzywica u dzieci: witamina D3 zapobiega krzywicy
  3. Krzywica u dzieci: po czym poznać, że to krzywica?
  4. Krzywica u dzieci: diagnoza i leczenie
  5. Polecamy wideo: jak dbać o kręgosłup w domu?

Krzywica u dzieci: skąd się bierze?

Krzywica u dzieci najczęściej wywołana jest przez niedobór witaminy D3. Prócz wielu licznych zalet (m.in. wzmacniania układu nerwowego i odpornościowego), witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, a co za tym idzie, pełni ważną rolę w budowaniu tkanki kostnej dzieci. Następstwem zbyt małej ilości D3 jest niedobór wapnia oraz zmniejszenie zawartości substancji mineralnych w kościach, które stają się bardziej miękkie i podatne na urazy. Inne przyczyny krzywicy to: niedobór wapnia, nadmiar fosforanów w diecie, które hamują wchłanianie wapnia (np. u niemowląt przekarmianych pełnym mlekiem krowim), defekty metaboliczne (np. niewrażliwość na witaminę D).

Krzywica jest zarezerwowana dla niemowląt i małych dzieci – chorują na nią dzieci między trzecim miesiącem a drugim rokiem życia. U dorosłych niedobory witaminy D3 mogą za to powodować osteoporozę.

>> Sprawdź też: Kifoza u dzieci: krzywy kręgosłup, okrągłe plecy a nawet garb >>

Krzywica u dzieci: witamina D3 zapobiega krzywicy

Co ciekawe, witaminę D nasz organizm potrafi wyprodukować sam, potrzebuje jednak do tego promieni słonecznych. Wystarczy kilka minut letniego spaceru (może być w wózku,  pod parasolem), by dziecko otrzymało wystarczającą dawkę witaminy D3. Witaminę tę można także dostarczyć z pożywieniem. Jej doskonałymi źródłami są: ryby morskie, jaja, nabiał. W przypadku niemowląt, które mają jeszcze bardzo ograniczoną dietę, trudno jest jednak dostarczyć jej pod dostatkiem tylko ze składnikami menu. Dlatego dzieciom lekarze przepisują witaminę D w kropelkach, zwykle w dawce 400 jednostek na dobę. Jest to jednak sprawa indywidualna. Lekarz dobierając porcję witaminy dziecku, bierze pod uwagę jego wiek, wagę, wielkość ciemiączka, sposób karmienia (niemowlęta pijące mleko modyfikowane najczęściej nie potrzebują już suplementacji witaminy D3). Warto w tym miejscu wspomnieć, że niedobór jest równie groźny jak przedawkowanie tej witaminy. D3 (ale ta w kropelkach, naturalnej nie da się przedawkować!) w dużych ilościach ma działanie toksyczne! Dlatego nie wolno na własną rękę zwiększać jej ilości!

Krzywica u dzieci: po czym poznać, że to krzywica?

Dzieci, które chorują na krzywicę, mają słabo uwapnione, miękkie, gąbczaste kości. Sprawiają one wrażenie, jakby uginały się pod ciężarem malca, wyginając jak łuk. Dlatego częstym objawem tej choroby są właśnie łukowato wygięte kości nóg. O krzywicy u dzieci świadczą także: zahamowanie wzrostu, bardzo wolne zarastanie ciemiączka, powstawanie guzów czołowych, spłaszczenie i rozmiękanie kości potylicznej, bransolety krzywicze na przedramionach i podudziach, w skrajnych wypadkach – garb okolicy lędźwiowej. Ponadto: dzieci chore na krzywicę stają się apatyczne, miewają skłonność do zaparć, cierpią na nadmierną potliwość, mają zmniejszone napięcie mięśniowe (objawem tego jest rozlany brzuszek), później ząbkują.

>> Zobacz także: Jak dbać o kręgosłup niemowlaka? >>

Krzywica u dzieci: diagnoza i leczenie

Lekarz nie może stwierdzić krzywicy, a wiec niedoborów witaminy D3, tylko obserwując dziecko. Potrzebne będą biochemiczne badania krwi, niekiedy konieczne jest także wykonanie zdjęć RTG kości. W leczeniu krzywicy u dzieci stosuje się witaminę D3 w specjalnie dobranych ilościach. Nie stosuje się dawki uderzeniowej. Dlatego na efekty trzeba poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Polecamy wideo: jak dbać o kręgosłup w domu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza