Nietrzymanie moczu u dzieci powyżej 3. roku życia. Moczenie dzienne: przyczyny i leczenie

2011-10-25 15:55 Anna Kuliberda
Moczenie dzienne u dzieci powyżej 3. roku życia: przyczyny i leczenie
Autor: photos.com Moczenie dzienne u dziec

Nietrzymanie moczu u dzieci powyżej 3. roku życia to objaw chorobowy. Moczenie dzienne w przeciwieństwie do moczenia nocnego, powinno budzić większy niepokój u rodziców. Przyczyny częstego siusiania u dzieci mogą być bardzo różne, począwszy od zaniedbań wychowawczych, kończąc na wadach układu moczowego. W każdym przypadku potrzebna jest pomoc specjalisty.

Kiedy nietrzymanie moczu u dziecka staje się problemem?

Moczenie dzienne u dziecka jest bardziej niepokojące niż samo moczenie nocne, choć często mu towarzyszy. W nocy, podczas snu dziecko ma mniejszą kontrolę nad swoimi potrzebami fizjologicznymi i nauka powstrzymywania ich oraz sygnalizowania ich nadejścia jest o wiele trudniejsza niż w ciągu dnia. W dzień nauka jest o wiele prostsza. Trzylatek  ma zazwyczaj rozwiniętą kontrolę nad wypróżnianiem i potrafi powstrzymać na parę minut oddanie moczu. Jeśli dziecko nie trzyma moczu w dzień, choć ma już skończone 3 lata (nie mówimy tu o sporadycznych „wpadkach”), problem wymaga porady specjalisty, który skieruje dziecko na odpowiednie badania.

Przeczytaj również: Jak pobrać próbkę moczu od dziecka?

Popuszczanie moczu u dziecka – co może oznaczać?

Na początku warto zadać sobie pytanie, czy moczenie dzienne u naszego dziecka jest objawem, który pojawił się nagle, czy też jest stałym przyzwyczajeniem od okresu niemowlęcego? Jeśli dziecko sika w majtki mimo swoich 3 i więcej lat, nie potrafi informować otoczenia o zbliżającej się potrzebie wypróżnienia zarówno w dzień, jak i w nocy, możemy podejrzewać opóźnienie dojrzewania różnych procesów w organizmie, czasem uwarunkowane genetycznie. Jeśli dziecko jest upośledzone, moczenie dzienne może być jednym z objawów opóźnienia rozwojowego. Za częste siusianie u dzieci może także odpowiadać wada wrodzona układu moczowego np. refluks moczowy.  By stwierdzić nieprawidłową budowę układu moczowego niezbędne są specjalistyczne badania. Jeśli dziecko jest zdrowe i w pełni rozwinięte na swój wiek, za moczenie tego typu może  też odpowiadać rodzic lub opiekun, który zaniedbał naukę kontrolowanego wypróżniania się dziecka i nie nauczył go korzystania z nocnika.

Przeczytaj również: Zakażenie układu moczowego. Objawy i leczenie zapalenia układu moczowego u niemowląt

Popuszczanie moczu przyczyny

Trudniejsza sprawa jest z nagłym wystąpieniem nietrzymania moczu u dziecka. Chociaż dziecko nabyło wcześniej umiejętność sygnalizowania swoich fizjologicznych potrzeb, nagle na skutek jakiegoś zdarzenia, bądź choroby ten nawyk się cofa. Tego typu moczeniu towarzyszą inne objawy, które powinny nas zaniepokoić, choć mogą one wskazać przyczynę.

  • Moczenie dzienne: podłoże psychologiczne

Silny stres związany np. z jakąś nagłą zmianą w życiu dziecka może być przyczyną nietrzymania moczu przez dziecko. Częstą sytuacją stwarzającą ten problem są narodziny rodzeństwa lub zmiana otoczenia (przeniesienie do nowego przedszkola, szkoły). Wg psychologii, moczenie się dzieci w sytuacjach stresogennych  jest wyrazem pragnienia powrotu dziecka do bezpiecznego okresu prenatalnego.  Gdy dziecko popuszcza mocz w obecności tylko konkretnych osób, może to znaczyć, że manifestuje w ten sposób swoją obecność i stara się zwrócić na siebie uwagę danej osoby. W przypadku stresu, nietrzymaniu moczu towarzyszą czasem inne objawy nerwowe takie jak np. obgryzanie paznokci, kołysanie się, jąkanie.

  • Moczenie dzienne: podłoże medyczne

Jeżeli dziecko nietrzyma moczu w dzień, a nie ma to związku z żadną stresującą sytuacją, powinniśmy podejrzewać przyczynę medyczną. Do najczęstszych chorób, z którymi może współwystępować nietrzymanie moczu, zaliczamy wszelkiego rodzaju infekcje dróg moczowych, a nawet cukrzycę. W przypadku stanów zapalnych, infekcji dróg moczowych występują liczne objawy towarzyszące takie jak: temperatura, bolesność przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu.
Częste popuszczanie moczu przez dziecko może być jednym z pierwszych objawów rozwijającej się cukrzycy. Towarzyszy temu duże pragnienie, a z czasem dołączają: osłabienie, głód i zmniejszenie masy ciała dziecka.

Przeczytaj również: 3-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

Co zrobić gdy dziecko moczy się w dzień?

Przede wszystkim nie powinniśmy bagatelizować problemu. Nietrzymanie moczu przez dziecko w ciągu dnia to dość poważna sytuacja wymagająca szybkiego działania. Jeśli  mimo naszych starań w nauce nocnikowania, u kilkuletniego dziecka wciąż nie widzimy postępów, powinniśmy wykluczyć wszelkie wady układu moczowego lub nerwowego. Dzisiejsza medycyna potrafi radzić sobie z wieloma ciężkimi dysfunkcjami organizmu, więc nie powinniśmy zwlekać z ich rozpoznaniem. W przypadku nagłego wystąpienia powtarzającego się moczenia dziennego, reakcja powinna być niemal natychmiastowa. Po dokładnej obserwacji dziecka, ustalenia innych objawów towarzyszących, niezwłocznie należy się udać do lekarza. W tym przypadku zwłoka działa na naszą niekorzyść. Im szybciej zostanie rozpoznany stan zapalny, tym łatwiejsze będzie jego leczenie.

Polecamy wideo: Nasz ekspert omawia odpływ (refluks) pęcherzowo-moczowodowy u dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Klaudia Osowska
|

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) jesteśmy w trakcie badań. Poszłam najpierw do pediatry z corka. Dr nasza wykluczyła podłoże psychiczne jako że nie moczy się w nocy i nie zaszła w naszym życiu jakaś istotna zmiana jak przeprowadzka rozwód czy narodziny rodzeństwa np. Przez 3 dni mierzylam ile corka wypija I jak często chodzi siku I mniej więcej notowalam ile tego moczy oddaje tj mało średnio czy dużo. Sama corka dostała zalecenie od dr że ma chodzić do ubikacji co godzinę maks 2 i ćwiczyć mięśnie sikajac I wstrzymujac mocz. Dostaliśmy na badania mocz ogólny z posiewem krew ogólna ob oraz glukoza zeby ew wyllucz infekcje lub cukrzycę. Jeżeli badania wyjdą ok będziemy dalej szukać. Najczęstszym powodem mówiła dr jest przetrzymywanie moczy przez dzieci przedszkolno szkolne i pocieszyla że nie jest to odosobniony przypadek. Może być to infekcje cukrzyca wysiłkowe lub wlasnie przetrzymywanie. Dr wspominała jeszcze o nietrzymaniu moczy I dzieci otylych lub z nagłym przyrostem wagi Ale corka nie jest otyla jest na 50 centylu I nie miała nagłych skoków wagi rośnie miarowo. Pani w szkole jest również poinformowana i będzie zwracać uwagę I wysyłać dyskretnie córkę do toalety w razie jeżeli by za długo nie szła. Więc jesteśmy pod kontrola a dalej zobaczymy mam nadzieję ze problem zostanie szybko rozwiązany I pomogę swojemu dziecku jak najszybciej się da :) pozdrawiam