Jak mierzyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej? Pomiary, normy poziomu cukru

2020-08-07 13:04

Cukrzyca ciążowa wymaga samodyscypliny. Po pierwsze musisz zmienić dietę i bardzo pilnować tego, co jesz. Po drugie, musisz mierzyć regularnie poziom cukru we krwi. Jak dokonywać pomiarów, ile razy dziennie i jak interpretować wyniki? Podpowiadamy, jak mierzyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej.

Jak mierzyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej? Pomiary, normy poziomu cukru
Autor: Getty images

Pomiary poziomu cukru we krwi są konieczne u kobiet, u których wykryto cukrzycę ciążową. Stwierdzenie u kobiety w ciąży cukrzycy ciążowej, oznacza zmiany w jej życiu. Powinna zgłosić się do poradni diabetologicznej dla ciężarnych, gdzie lekarz diabetolog, powinien zlecić jej specjalną dietę, która obniży poziom glukozy we krwi. Zalecana jest również większy wysiłek fizyczny, który poprawia spalanie glukozy, zmniejsza insulinooporność tkanek i zwiększa ich wrażliwość na insulinę oraz regularna kontrola poziomu cukru. 

O ilości pomiarów poziomu cukru w ciągu dnia decyduje lekarz diabetolog na podstawie wyników i przebiegu choroby, ale zazwyczaj pomiary cukru we krwi wykonuje się kilka razy dziennie: rano na czczo, a potem godzinę po każdym głównym posiłku. Służy do tego glukometr, czyli specjalne urządzenie z cieniutką igłą i paskiem pomiarowym.

Spis treści

  1. Jak badać poziom stężenia glukozy we krwi?
  2. Dzienniczek samokontroli - jak zapisywać poziom cukru we krwi?
  3. Częstsze kontrole lekarskie w czasie cukrzycy ciążowej

Jak badać poziom stężenia glukozy we krwi?

Kontrola stężenia cukru we krwi jest możliwa w domu - nie ma konieczności chodzenia do przychodni. Glukometr jest prosty w użyciu, więc samo badanie też jest łatwe. Ciężarna nakłuwa się igłą (która znajduje się w nakłuwaczu o wyglądzie grubego długopisu) skórę na palcu i wyciska z niego na specjalny pasek odrobinę krwi. Pasek umieszcza następnie w glukometrze i odczytuje pomiar.

Niekiedy konieczne jest równie zmierzenie oraz ciał ketonowych w moczu. Służą do tego celu specjalne paski, które należy zanurzyć w porannym moczu.

Poziom cukru we krwi kobiety ciężarnej na czczo nie powinien przekroczyć 90 mg%, a godzinę po posiłkach – 120 mg%.

Jeśli mimo diety i większej aktywności fizycznej u przyszłej mamy pomiary poziomu cukru we krwi są nadal niezadowalające, nie ma rady: trzeba nauczyć się robić sobie zastrzyki, bo konieczne jest leczenie insuliną. Lek ten jest bezpieczny dla nienarodzonego dziecka.

Czytaj: Stan przedcukrzycowy - jak uniknąć rozwoju cukrzycy?

Cukrzyca ciążowa - kryteria rozpoznania choroby

Dzienniczek samokontroli - jak zapisywać poziom cukru we krwi?

Kobieta musi zacząć systematycznie prowadzić specjalny dzienniczek samokontroli, w którym za każdym razem trzeba zapisywać poziom cukru i wielkość przyjmowanych dawek insuliny, a dodatkowo dokładnie notować wszystkie posiłki i przekąski. Dzienniczek należy pokazywać lekarzowi podczas wizyty, ponieważ jest to dla niego źródło wiedzy o przebiegu cukrzycy ciążowej u pacjentki.

Ciężarna z cukrzycą ciążowa powinna także liczyć tzw. wymienniki węglowodanowe, zwane też jednostkami chlebowymi. To równowartość 10 g węglowodanów przyswajalnych przez organizm (skrobi, sacharozy, laktozy).

Częstsze kontrole lekarskie w czasie cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa sprawia, że dotknięte nią mamy częściej niż zdrowe kobiety muszą zgłaszać się do lekarza prowadzącego, po to, by kontrolować stan dziecka. Jak często? Od momentu rozpoznania cukrzycy do 34. tygodnia ciąży co dwa tygodnie, po 36. tygodniu zaś co tydzień. Podczas takiego badania lekarz ocenia m.in. wielkość dziecka i słucha bicia jego serca za pomocą aparatu KTG.

W razie konieczności wykonuje dodatkowo ocenę profilu biofizycznego płodu. Wszystko po to, by zapobiec śmierci dziecka (jeszcze kilkanaście lat temu ciężarne z cukrzycą często rodziły martwe dzieci). Jeśli ocena stanu płodu wypada pomyślnie, a kontrolowanie poziomu cukru we krwi przynosi dobre rezultaty, z porodem można czekać do terminu porodu.

W takim przypadku nie ma też przeciwwskazań do porodu naturalnego. Nie powinien się on jednak odbywać w zwykłym szpitalu, lecz w ośrodku referencyjnym (szpitalu specjalizującym się w przyjmowaniu trudnych porodów).

Co mogą jeść mamy z cukrzycą? Zobacz film

Cukrzyca w ciąży. Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza