Najlepsze sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka

2016-09-30 14:33

Marudny cierpiący maluszek potrzebuje pomocy. Kiedy już zdiagnozujemy u niego stan zapalny, nie trzeba panikować. Spokojnie zastanówmy się, jak możemy pomóc mu najlepiej w przypadku jego dolegliwości. Sięgnijmy po sprawdzone metody, w razie potrzeby radząc się lekarza lub farmaceuty.

Leczenie stanu zapalnego u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: postać płynna
  2. Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: postać stała - czopek
  3. Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: żele, maści, kremy i aerozole
  4. Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: kapsułki i tabletki

Środki działające przeciwzapalnie, uśmierzające ból i obniżające temperaturę występują w różnych postaciach. Wszystko to po to, aby jak najlepiej dobrać metodę leczenia do występujących objawów. Ale także do wieku dziecka, a nawet jego upodobań.

Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: postać płynna

Zawiesina lub syrop to najczęściej stosowana postać leku w przypadku dzieci. Najmłodsi, nawet przy bardzo złym samopoczuciu, dają się nakłonić do wypicia leku. To dlatego, że producenci nieustająco doskonalą receptury, nadając płynowi przyjemny smak, akceptowany przez dziecko. Aby trafić w gust naszego dziecka, możemy wybierać między różnymi owocowymi smakami. Ważne jest to, aby jednocześnie sięgać po te środki, które nie zawierają cukru, alkoholu i barwników. Zresztą chore dzieci same odrzucają zbyt przesłodzone preparaty. Substancja czynna zawarta w zawiesinie w tej postaci wchłania się bardzo szybko. Zaś my mamy pełną kontrolę nad ilością przyjętego lekarstwa, dawkując je wg zaleceń wiekowych i wagowych - strzykawką lub załączoną w opakowaniu miarką. Bardzo istotne jest to, aby trzymać się zaleceń i samemu nie zmieniać dawki leku - czy to z obawy przed skutkami ubocznymi czy przedawkowaniem. Wtedy lek nie ma szansy działać. Nie należy również wlewać leku do kubeczka z piciem, wtedy tracimy orientację jaka dawka leku została przyjęta.

Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: postać stała - czopek

Podanie czopka, choć jest nieprzyjemne, może być najlepszym rozwiązaniem w pewnych przypadkach. Dzieci z wysoką gorączką czy podrażnionym gardłem za nic w świecie nie przełkną nawet najsmakowitszego lekarstwa podanego doustnie. Poza tym jeśli objawem infekcji są np. wymioty, droga doustna jest wykluczona, nie tylko przez utratę pewności co do wchłoniętej ilości leku, ale także z powodu dyskomfortu brzusznego dziecka. Substancja czynna podana w postaci czopka wchłania się szybko i trafia bezpośrednio do krwiobiegu. Omija układ pokarmowy, dzięki czemu wykluczamy możliwość podrażnienia błony śluzowej żołądka. Czopek to doskonałe rozwiązanie dla niemowląt już od 3. miesiąca życia. Dodatkowym atutem jest fakt, że śpiące dziecko nie musi być wybudzane, aby przyjąć kolejną dawkę leku, dla niemowląt również.

Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: żele, maści, kremy i aerozole

To kolejna postać, w jakiej występują leki działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Stosujemy je zwykle wspomagająco i kiedy chcemy zadziałać w konkretnym punkcie. Ich zadaniem jest szybkie działanie miejscowe, a precyzyjna aplikacja przyspiesza efekt. Zanim dziecko dorośnie wielokrotnie sięgamy po takie środki: czy to żel na spulchnione dziąsełka podczas ząbkowania, maść na stłuczone kolano małego urwisa, aerozol na zaczerwienione gardło podczas infekcji czy krem łagodzący po ugryzieniu komara.

Sposoby na zwalczenie bólu i infekcji u dziecka: kapsułki i tabletki

Większe dziecko, które umie już połykać może brać lek w formie tabletki. Tę umiejętność zwykle opanowuje ok. 3-4 roku życia, jednak dobrze jest polegać w tym przypadku na decyzji lekarza, który uzna, czy dziecko może już przyjmować lek w formie stałej. Sami również możemy to zweryfikować, zwracając uwagę na przeciwskazania dotyczące wieku i ograniczenia co do wagi. Nie każdy lek w postaci stałej przeznaczony jest dla najmłodszych. Bywa, że zawiera substancje czynne lub pomocnicze, które nie są przeznaczone dla młodego organizmu.

 Ibum jest mecenasem akcji punktdlamamy.pl >>


IBUM ZAWIESINA (MALINOWA)

IBUM FORTE, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Skład: 5 ml zawiesiny zawiera: Ibuprofen (Ibuprofenum) 200 mg. Wskazania do stosowania: Stany gorączkowe różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u osób, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) występowały w przeszłości jakiekolwiek objawy alergii w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki, skurczu oskrzeli lub astmy. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub nawracająca w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca. Nie stosować ibuprofenu jednocześnie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). III trymestr ciąży.  Naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie. Zaburzenia krzepnięcia (ibuprofen może wydłużać czas krwawienia), skaza krwotoczna. Zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu, takie jak małopłytkowość. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza