Obrzezanie chłopców: co warto wiedzieć o tym zabiegu?

2011-09-28 16:28 Anna Jarosz
Obrzezanie
Autor: Jupiterimages

Zabieg obrzezania chłopców ma na całym świecie swoich zwolenników i przeciwników. W kulturze judaizmu i islamu ma on charakter sakralny, jednak na całym świecie coraz częściej zalecany jest on także jako profilaktyka wielu chorób sfery intymnej np. stulejki. Niektórzy twierdzą, że obrzezanie to zwyczaj okrutny i pozbawiony sensu (zabiegowi obrzezania poddawane są bardzo małe, nieświadome dzieci)  - inni, że niezbędny jest on dla zachowania higieny intymnej chłopców.

Wiele narodów i plemion uważa obrzezanie chłopców za jeden z ważniejszych obrzędów. Usunięcie napletka służy określeniu przynależności plemiennej, zwiększeniu płodności, uczynieniu z chłopca mężczyzny - rytuały towarzyszące zabiegowi symbolizują przechodzenie z dzieciństwa do męskości. U Żydów wykonuje się go chłopcom w ósmym dniu po urodzeniu, na Półwyspie Arabskim w dniu siódmym, 14 lub 21, a na wyspie Flores w wieku 20-30 lat. Obcięty napletek bywa przedmiotem magicznym. Może być spalony (Australia, Salwador), grzebany w ziemi (plemiona Kafrów, Kikuju), umieszczony w wodzie (Kubu z Sumatry), dawany do zjedzenia krowie (Hora z Madagaskaru) lub suszony, a następnie noszony na szyi przez siostrę obrzezanego (Arunta).

Obrzezanie chłopców: dlaczego potrzebne jest usuwanie napletka?

Najstarszym uzasadnieniem potrzeby usunięcia napletka jest higiena intymna chłopców i mężczyzn. Zdrowotny walor zabiegu potwierdzają współczesne autorytety medyczne. Dr Bruce Patterson z Children’s Memorial Hospital w Chicago uważa, że obrzezani chłopcy w przyszłości rzadziej zapadają na kiłę i rzeżączkę, a ich partnerki sporadycznie chorują na raka szyjki macicy. Dzieje się tak dlatego, że obrzezanie zmniejsza ryzyko infekcji. W ochronie przed wirusami ważną rolę odgrywa zawarta w skórze keratyna. W napletku, który bardzo łatwo ulega rozmaitym zakażeniom, jest bardzo mało keratyny, a więc nie może on być skuteczną barierą dla wirusów. Dlatego, zdaniem Pattersona, powinien być usuwany. Na potwierdzenie swojej teorii uczony dodaje, że wśród obrzezanych mężczyzn dwukrotnie rzadziej dochodzi do zakażenia wirusem HIV.

Obrzezanie chłopców: zapobiega stulejce

Prawdą jest, że nieobrzezani chłopcy często miewają stulejkę. Dolegliwość ta polega na tym, że napletek jest za ciasny i nie zsuwa się z żołędzi. Prowadzi to do częstych zakażeń i bólu, a w skrajnych przypadkach nawet do rozwoju choroby nowotworowej penisa i jego amputacji. Coraz częściej do leczniczego obrzezania chłopców wykorzystuje się laserowy nóż chirurgiczny.

Obrzezanie małych dziewczynek nie służy niczemu

Około 130 milionów dziewcząt w 28 krajach Afryki i Azji jest poddawanych zabiegowi wycięcia łechtaczki. Przeprowadza się go w prymitywnych warunkach, bez znieczulenia, nożem, a wywołany tym krwotok jest bardzo trudny do zatamowania. Na ranę przykłada się gnijące rośliny, a nawet zwierzęce odchody. Do najczęstszych powikłań należą: nerwiak w okolicy łechtaczki wywołujący silne bóle, blizny zwężające krocze i utrudniające w przyszłości poród. U podstaw obrzezania kobiet leży przekonanie, że przyjemność erotyczna jest przejawem zdrady małżeńskiej, chociaż nie ma na ten temat ani jednego słowa w Biblii czy Koranie.

Polecamy wideo: higiena miejsc intymnych u niemowlaków

www.poradnikzdrowie.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE