Higiena intymna dzieci. Jak dbać o narządy płciowe niemowlaka?

2018-04-05 17:51

Higiena intymna dzieci opiera się na kilku ważnych zasadach, które nie zawsze są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jak dbać o narządy płciowe niemowlaka? Higiena intymna dziewczynki różni się od sposobu dbania o narządy rodne chłopa. Poznaj 8 najważniejszych zasad higieny intymnej dziecka.

higiena intymna dzieci
Autor: _shutterstock

Spis treści

  1. 8 zasad higieny intymnej u dzieci
  2. 1. Pupę trzeba myć codziennie
  3. 2. Sposób mycia zależy od płci
  4. 3. Po umyciu skórę trzeba bardzo dokładnie osuszyć
  5. 4. Trzeba łagodzić nawet małe zaczerwienienia
  6. Zobacz 5 sposobów na odparzenia skóry u niemowlaka
  7. 5. Dobre pieluszki to za mało, by zapobiec odparzeniom
  8. 6. Wybór kremu ma znaczenie
  9. 7. Krem ochronny trzeba nakładać cienką warstwą
  10. 8. Stosując krem, nie trzeba już używać zasypki

Higiena intymna dzieci wymaga troskliwej pielęgnacji. Pod pieluszką jest ciepło i stale wilgotno. Niemowlę przecież często siusia, a jego skóra, okryta tworzywem pieluszki i dodatkowo jeszcze ubrankiem, poci się. W takim środowisku szybko namnażają się bakterie. Gdy dodatkowo skórę drażni kał (a konkretnie – zawarty w nim amoniak), powstają na niej mikrourazy.

To wszystko razem sprawia, że okolice intymne u niemowląt odparzają się szybko i łatwo. Ale nie tylko z tego powodu o pupę niemowlęcia trzeba dbać szczególnie starannie.

8 zasad higieny intymnej u dzieci

1. Pupę trzeba myć codziennie

Zaniedbania higieniczne to prosta droga do infekcji układu moczowego. Bakterie kałowe, które osadzają się na pieluszce, mogą przeniknąć do cewki moczowej, a stamtąd do moczowodu – i zakażenie gotowe. Jest ono nie tylko nieprzyjemne (objawia się podwyższoną temperaturą i bólem, a więc i płaczem, przy oddawaniu moczu), ale też groźne, bo nierozpoznane w porę może prowadzić do późniejszych problemów z nerkami.

Noworodek może brudzić pieluszkę nawet po każdym karmieniu, a więc kilkanaście razy na dobę – i tyle razy trzeba ją zmieniać, oczyszczając przy tym skórę. Zazwyczaj wystarczy wtedy położyć dziecko na przewijaku i dokładnie umyć za pomocą wacików lub wilgotnych chusteczek.

Porządne mycie w wanience powinno mieć miejsce raz dziennie, najlepiej w trakcie wieczornej kąpieli. Zmywamy wtedy nie tylko naturalne zanieczyszczenia, ale też pozostałości kosmetyków, nakładanych na skórę w trakcie całego dnia.

2. Sposób mycia zależy od płci

Dziewczynkę myje się inaczej niż chłopca.

  • Dziewczynka

Skórę oczyszczamy, zaczynając od sromu i kierując się w stronę odbytu. Ten kierunek jest bardzo ważny, bo chodzi o to, by nie przenieść do pochwy bakterii z okolic odbytu. U noworodka wargi sromowe mogą być obrzęknięte i zaczerwienione, i jest to zupełnie naturalne (po pewnym czasie objaw ten ustąpi). Trzeba je ostrożnie rozchylić i wacikiem nasączonym wodą delikatnie przemyć. To wystarczy. Białawej wydzieliny, która jest widoczna, nie trzeba zmywać, bo stanowi ona barierę ochronną narządów płciowych.

  • Chłopiec

Przemywamy skórę genitaliów, szczególną uwagę poświęcając zakamarkom wokół worka mosznowego i pod penisem. U noworodka nie należy odsuwać napletka, bo jego odciąganie może spowodować ból i infekcję (zsunięcie go będzie możliwe w miarę upływu czasu). Trzeba tylko delikatnie odsłonić ujście cewki moczowej i umyć je.

3. Po umyciu skórę trzeba bardzo dokładnie osuszyć

Inaczej może dojść do odparzeń. Jeśli skóra jest zdrowa, można ją osuszyć zwykłym ręcznikiem. Gdy jednak pojawiły się na niej podrażnienia, lepiej użyć jednorazowego ręcznika papierowego – na tym bawełnianym, zwłaszcza jeśli wisi on w łazience, mogą namnażać się bakterie.

Osuszamy nie tylko pośladki, ale też wszystkie fałdki dookoła, bo jeśli zostanie w nich wilgoć, i tam może dojść do odparzeń.

Zobacz także: 

Kąpiel noworodka: krok po kroku. Poradnik

25 pytań o pielęgnację dziecka, które zadaje każda mama

4. Trzeba łagodzić nawet małe zaczerwienienia

Czerwona plamka zazwyczaj sygnalizuje początek odparzenia – niewielka zmiana skórna w trakcie kilku godzin może się zmienić w rozległe pieluszkowe zapalenie. Lepiej nie czekać, aż do tego dojdzie, tylko od razu delikatnie oczyścić skórę z moczu i kału i osuszyć ją jednorazowym ręcznikiem. Ponieważ na takie zmiany świetnie działa świeże powietrze, warto pozwolić dziecku przez kilkanaście minut poleżeć bez pieluszki. Nim ją założysz, koniecznie zabezpiecz pupę kremem przeciw odparzeniom.

Zobacz 5 sposobów na odparzenia skóry u niemowlaka

Dobrze wiedzieć

Czym myć skórę pod pieluszką?

W internecie często można spotkać się z radami, by pupę myć szarym mydłem. Nie tylko nie ma jednak takiej potrzeby, ale nawet nie jest to wskazane – ze względu na to, że szare mydło wprawdzie ma właściwości dezynfekujące, ale zarazem mocno wysusza skórę i śluzówkę, co może doprowadzić do podrażnień. W trakcie przewijania skórę na pupie najlepiej myć wacikami nasączonymi ciepłą wodą (nie musi być przegotowana) albo wilgotnymi chusteczkami. Wieczorem, w trakcie kąpieli, można do tego celu użyć tego samego płynu, którym myjesz resztę ciała dziecka.

5. Dobre pieluszki to za mało, by zapobiec odparzeniom

Nawet najlepsza pieluszka – taka, która wchłania wilgoć i rzadki kał, a zarazem przepuszcza powietrze – nie zapewni całkowitej ochrony skórze, zwłaszcza jeśli opiekun za bardzo nie dba o higienę. By skutecznie zapobiec odparzeniom, trzeba więc nie tylko kupić pieluszki dobrej jakości, ale też starannie oczyszczać pupę i zabezpieczać ją kremem ochronnym.

6. Wybór kremu ma znaczenie

Krem kremowi nierówny. Na rynku dostępne są zarówno takie, które zapobiegają odparzeniom, jak i takie, które je leczą (ale nie służą do profilaktyki), a także kremy typu 2 w 1. Te, które zapobiegają odparzeniom, tworzą barierę nieprzepuszczalną dla moczu i kału. Zwykle mają w składzie wazelinę lub lanolinę. W kosmetykach typu 2 w 1 dodatkowo znajdują się substancje łagodzące zaczerwienienie i działające wysuszająco, takie jak d-pantenol czy tlenek cynku.

W preparatach stworzonych z myślą o łagodzeniu zmian skórnych są silne składniki wysuszające (np. tlenek cynku w większym stężeniu) – zastosowane na zdrową skórę mogłyby ją podrażnić.

7. Krem ochronny trzeba nakładać cienką warstwą

Tak zalecają eksperci – dzięki temu powietrze będzie bez przeszkód docierało do skóry, co pomoże zapobiegać odparzeniom.

8. Stosując krem, nie trzeba już używać zasypki

Pod wpływem wilgoci zbija się ona w grudki, które wysychają i mogą podrażnić skórę mechanicznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza