MASTURBACJA DZIECIĘCA - czy jest się czym niepokoić?

2021-10-21 15:51

Masturbacja u dziecka to temat, który nierzadko spędza sen z powiek rodzicom. Tymczasem warto pamiętać, że takie zachowania są naturalnym elementem rozwoju dziecka. Poznaj sposoby właściwego wspierania tego rozwoju.

zawstydzone dzieci
Autor: Getty Images Czy masturbacja dziecięca jest normalna?

Większość mam zauważa w pewnym momencie u swojego dziecka zachowania, które mogą je zaniepokoić. Dziecko zaczyna dotykać, badać swoje narządy płciowe, podglądać rówieśników płci przeciwnej lub rodzeństwo, a nawet jawnie oglądać lub dotykać narządy płciowe koleżanki czy kolegi.

Nie należy wtedy wpadać w panikę. Masturbacja dziecięca to naturalne zachowania związane z rozwojem psychoseksualnym naszej pociechy, dzięki którym poznaje ona swoje ciało oraz różnice w budowie ciała kobiety i mężczyzny.

Czytaj także: Wspólna kąpiel - czy rodzeństwo powinno się kąpać razem?

Najczęściej nie ma to związku z podnieceniem seksualnym i nie trzeba się tym martwić, warto jednak wytłumaczyć dziecku, jakie zachowania są na miejscu, a jakich należy unikać - chociażby w obecności innych osób.

Spis treści

  1. Masturbacja dziecięca - od czego i kiedy się zaczyna?
  2. Dlaczego dzieci się masturbują?
  3. Moje dziecko się masturbuje - jak się zachować?
  4. Niedelikatna reakcja może skutkować w dorosłym życiu dziecka!
M jak mama: Co powinno umieć 5-letnie dziecko?

Masturbacja dziecięca - od czego i kiedy się zaczyna?

Zwykle zachowania masturbacyjne pojawiają się u dzieci około 2. roku życia, kiedy najczęściej rozpoczyna się "trening nocniczkowy" i dziecko zaczyna się interesować swoimi genitaliami do tej pory ukrytymi w pieluszce.

Czytaj także: Nagość przy dziecku - czy dzieci powinny oglądać nas nago?

Może się to przejawiać w różny sposób, ale zazwyczaj maluch wnikliwie ogląda swoje narządy płciowe i dotyka ich - częściej obserwuje się to u chłopców, jako, że genitalia dziewczynek są bardziej "schowane" i oglądanie ich jest utrudnione. Dziewczynki często ocierają się o różne przedmioty bądź rytmicznie zaciskają uda.

Dlaczego dzieci się masturbują?

Z czasem maluch zaczyna zauważać, że dotykanie, pocieranie narządów płciowych łączy się z odczuciem przyjemności. Nie jest to jednak związane z odczuwaniem popędu seksualnego - kilkulatek po prostu odkrywa przyjemne doznania i powtarza czynności, które do nich prowadzą.

Dowiedz się: Przyłapani w łóżku - co zrobić, gdy dziecko nakryje nas w sypialni?

Dziecko, nieświadome jeszcze, co właściwie robi, nie odczuwa przy tym wstydu czy zażenowania, często więc robi to w obecności dorosłych. Dopiero po reakcji otoczenia poznaje tabu masturbacji, dlatego trzeba reagować ze szczególną ostrożnością.

Moje dziecko się masturbuje - jak się zachować?

Przede wszystkim - nigdy nie karcić. Masturbacja jest naturalnym i zdrowym zachowaniem, dlatego nie można dziecko za nią wyśmiewać, karać czy reprymendować.

Należy jedynie wytłumaczyć, że nie można robić tego w obecności innych osób np. w przedszkolu, na ulicy, przy rodzinnym obiedzie. Starszemu dziecku można wyjaśnić, że jest to czynność intymna, taka jak korzystanie z toalety.

Czytaj: Porozumiewanie bez przemocy - jak je stosować w relacjach rodzinnych?

Młodsze dziecko powinniśmy oduczać zachowań masturbacyjnych poprzez odwracanie uwagi: zajęcie go zabawą, wspólnym oglądaniem książeczki, wyjściem na spacer. Bardzo często dzieci masturbują się w wyniku nudy spowodowanej niedoborem bodźców, bądź też próbują w ten sposób zwrócić na siebie uwagę dorosłych.

Ten ostatni przypadek może być kłopotliwy, ponieważ dziecko, widząc negatywną reakcję rodziców na ich zachowanie, nasila je by otrzymać uwagę. W takiej sytuacji tym bardziej nie należy dziecka karcić, a ignorować zachowania masturbacyjne i zintensyfikować działania mające na celu odwrócenie jego uwagi.

Niedelikatna reakcja może skutkować w dorosłym życiu dziecka!

Warto pamiętać, że dzieci karane za swoją seksualną ciekawość - odkrywanie swojego ciała, podglądanie innych - najczęściej nie zaprzestają tych działań, ale zaczynają robić to w ukryciu przed rodzicami.

Nadmiernie rygorystyczne wychowanie i przekazywanie dziecku sygnałów, jakoby ich zachowania były szkodliwe i niewłaściwe, może prowadzić do zaburzeń w przyszłym życiu seksualnym młodego człowieka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza