Od kiedy dziecko może bezpiecznie jeździć w foteliku rowerowym?

2022-03-25 11:39

Producenci fotelików i przyczepek rowerowych dla dzieci rekomendują swoje produkty już nawet 9-miesięcznym niemowlętom. Czy to jednak nie za wcześnie? Kiedy tak naprawdę dziecko jest gotowe na pierwsze przejażdżki rowerowe w foteliku? Jak poznać, że nasze dziecko dorosło już do tego typu aktywności? Sprawdziliśmy, co na ten temat sądzą fizjoterapeuci dziecięcy.

Od kiedy dziecko może bezpiecznie jeździć w foteliku rowerowym?
Autor: Getty images Od kiedy dziecko może bezpiecznie jeździć w foteliku rowerowym?

Spis treści

  1. Kiedy po raz pierwszy na rower z dzieckiem?
  2. Cechy bezpiecznego fotelika dla dzieci
  3. Czy dziecko może spać w foteliku?
  4. A co z przyczepkami do rowerów?

Szukając w sieci odpowiedzi pytanie “Od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?”, trudno znaleźć jedną obiektywną odpowiedź. Co innego mówią producenci tego typu produktów, a co innego fizjoterapeuci. Pierwsi znacznie zaniżają granicę wiekową, drudzy starają się ją zracjonalizować. Jak odnieść ich rady do własnego dziecka? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Kiedy po raz pierwszy na rower z dzieckiem?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Fizjoterapeuci są jednak zgodni co do tego, że minimalny wiek dziecka to 18. miesięcy. Do tego momentu układ szkieletowo-mięśniowy dziecka dojrzewa – wcześniej ciało malucha nie jest w stanie amortyzować wstrząsów. Wydaje wam się, że to zbyt późno? Zobaczcie, jak wyjaśnia to @fizjomommy na prostej infografice, którą opublikowała na swoim instagramowym profilu.

Pisze tak:

" Dziecko powinno stabilnie siedzieć bez naszej pomocy, chodzić i biegać. W sytuacji idealnej maluch powinien umieć skakać. Podskoki bez upadku pojawiają się około 22-28 miesiąca. Sami widzicie, że te 18 miesięcy to i tak jest dość wcześnie:)."

A może da się wcześniej?

Znacznie bardziej liberalna w tym temacie jest Amerykańska Akademia Pediatrii. Według niej minimalna granica wieku wynosi 12 miesięcy.

Cechy bezpiecznego fotelika dla dzieci

Dobry fotelik powinien wyposażony być:

  • w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa bez możliwości przypadkowego odpięcia ich przez dziecko,
  • podnóżki z regulacją wysokości, które będą rosły wraz z dzieckiem,
  • paski zabezpieczające nóżki podczas jazdy,
  • siedzisko z wysokim podparciem, które nie tylko wesprze plecy, ale także głowę dziecka,
  • wyściółkę, którą można zdjąć i wyprać.

Przeczytaj także: Rowerek biegowy dla dziecka: jaki wybrać?

Czy dziecko może spać w foteliku?

Wiele modeli fotelików ma możliwość rozłożenia do pozycji półleżącej oraz posiada dodatkowe zabezpieczenia główki, by malec mógł ją oprzeć, gdy zaśnie. Jest to dodatkowa funkcja, która zdaniem fizjoterapeutów, może być przydatna, ale nie jest konieczna. Dlaczego? Ponieważ dzieci nie powinny spać podczas jazdy na rowerze. W trakcie snu ich mięśnie nie są w stanie obronić tak ciała, jak podczas aktywności. Maluch całkowicie traci kontrolę nad tym, co dzieje się z jego ciałem. Co jednak gdy dziecko zaśnie podczas jazdy? Wtedy najlepiej zrobić sobie postój, odchylić oparcie fotelika i pozwolić dziecku na 15-, 20-minutową drzemkę.

A co z przyczepkami do rowerów?

Co prawda tego typu sprzęty zapewniają znacznie lepsze oparcie dla dziecka niż foteliki, ale również rekomendowane są dopiero dla dzieci od 18. miesiąca życia. Nie mniej jednak, jeśli korci was szybsze rozpoczęcie przygody waszego malucha z rowerem, w przypadku przyczepki można dokupić siedzisko z zamontowaną wkładką stabilizującą, która podtrzymuje kręgosłup i główkę.

Obowiązkowy kask

Dziecko przewożone w foteliku lub przyczepce musi mieć na głowie dobrze dopasowany kask. Nie może on być za luźny.

Przeczytaj także: Fotelik rowerowy z przodu czy z tyłu? Podpowiadamy, jaki model najlepiej wybrać

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza