OTYŁOŚĆ U DZIECI a sport: korzystny wpływ sportu na rozwój dziecka

2013-10-23 8:20

Otyłość u dzieci staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Dzieci są coraz cięższe, bo jedzą dużo i niezdrowo oraz przesiadują godzinami przed ekranem. Pasywny tryb życia ma negatywny wpływ na rozwój fizyczno-emocjonalny dziecka, co oprócz nadwagi i otyłości, przejawia się m.in. agresją i nadpobudliwością. Odpowiednio dobrany i dawkowany wysiłek fizyczny ma ogromne znaczenie w procesie kształtowania osobowości dziecka i w prawidłowym rozwoju fizycznym. Dyscyplin sportowych nie brakuje i każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie.

Mały sportowiec
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Sport pod okiem trenera
  2. Rodzice powinni zachęcać dzieci do uprawiania sportu

Problem otyłości u dzieci związany jest miedzy innymi z dietą i tym, że nasze pociechy mało się ruszają. A sport i aktywność fizyczna to wiele korzyści. Dzięki regularnemu wysiłkowi poszczególne układy organizmu zostają pobudzone do działania i rozwijają się harmonijnie, wzmacniają się kości i mięśnie. To się przydaje w codziennym życiu - łatwiej dziecku nosić ciężki tornister a jego kręgosłup jest bardziej odporny na trudy wielogodzinnego siedzenia w ławce. Rośnie też jego odporność na wirusy i bakterie, łatwiej zahartowanemu sportem organizmowi bronić się przed infekcjami. Poza tym nadmiar kalorii zostaje spalony i nawet łakomczuchom nie odkłada się sadełko. Dzięki zajęciom w grupie dzieci stają się bardziej samodzielne i szybciej uczą się zasad współżycia w grupie. Oprócz ciała ćwiczą cierpliwość i wytrwałość. Uczą się też szacunku dla przeciwników i współdziałania z innymi czlonkami swojego zespołu. Poznają radość zwycięstwa i gorycz porażki. Przywyczajają się też do słuchania rad i przyjmowania krytycznych uwag z ust innych niż rodzicielskie.

Sport pod okiem trenera

To bardzo ważne gdzie i z kim dziecko spędza wolny czas - zależy od tego jego bezpieczeństwo. Zajęcia pod okiem wykwalifikowanego trenera są najpewniejszą formą uprawiania sportu, a rola samego trenera bywa także nieoceniona w prawidłowym rozwoju dziecka. Ten początkowo obcy człowiek bardzo szybko staje się dla młodego sportowca wielkim autorytetem, wyrocznią i wzorcem. Wybór miejsca bywa problematyczny, czasem ze względu na zbyt dużą ilość ofert, a czasem zbyt małą. Niewątpliwie łatwiej jest rodzicom, którzy mogą zapisać dzieci do sekcji sportowej przy dużych, renomowanych klubach, gdzie warunki treningowe są zazwyczaj dobre, a wybór dyscyplin jest większy. W innych przypadkach dobrze jest obejrzeć salę treningową, zaplecze i warunki sanitarne.

Rodzice powinni zachęcać dzieci do uprawiania sportu

Dzieci mają w sobie nieskończone pokłady energii, a siedząc biernie całymi dniami przed komputerem nie mają okazji do rozładowania napięć kumulujących się w nich. Często przejawia się to agresją, złością, głośnym zachowaniem, "roznoszeniem" w proch otoczenia - są to sygnały, które świadczą, o nadmiarze energii, która nie ma zdrowego ujścia. Dlatego zachęcenie dziecka do uprawiania sportu - czy to będzie dżudo, basen, siatkówka czy tenis - będzie nie tylko korzystne dla zdrowia dziecka, ale także dla rodziców i otoczenia.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza