OTYŁOŚĆ U DZIECI a sport: korzystny wpływ sportu na rozwój dziecka

2013-10-23 8:20

Otyłość u dzieci staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Dzieci są coraz cięższe, bo jedzą dużo i niezdrowo oraz przesiadują godzinami przed ekranem. Pasywny tryb życia ma negatywny wpływ na rozwój fizyczno-emocjonalny dziecka, co oprócz nadwagi i otyłości, przejawia się m.in. agresją i nadpobudliwością. Odpowiednio dobrany i dawkowany wysiłek fizyczny ma ogromne znaczenie w procesie kształtowania osobowości dziecka i w prawidłowym rozwoju fizycznym. Dyscyplin sportowych nie brakuje i każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie.

Spis treści

  1. Sport pod okiem trenera
  2. Rodzice powinni zachęcać dzieci do uprawiania sportu

Problem otyłości u dzieci związany jest miedzy innymi z dietą i tym, że nasze pociechy mało się ruszają. A sport i aktywność fizyczna to wiele korzyści. Dzięki regularnemu wysiłkowi poszczególne układy organizmu zostają pobudzone do działania i rozwijają się harmonijnie, wzmacniają się kości i mięśnie. To się przydaje w codziennym życiu - łatwiej dziecku nosić ciężki tornister a jego kręgosłup jest bardziej odporny na trudy wielogodzinnego siedzenia w ławce. Rośnie też jego odporność na wirusy i bakterie, łatwiej zahartowanemu sportem organizmowi bronić się przed infekcjami. Poza tym nadmiar kalorii zostaje spalony i nawet łakomczuchom nie odkłada się sadełko. Dzięki zajęciom w grupie dzieci stają się bardziej samodzielne i szybciej uczą się zasad współżycia w grupie. Oprócz ciała ćwiczą cierpliwość i wytrwałość. Uczą się też szacunku dla przeciwników i współdziałania z innymi czlonkami swojego zespołu. Poznają radość zwycięstwa i gorycz porażki. Przywyczajają się też do słuchania rad i przyjmowania krytycznych uwag z ust innych niż rodzicielskie.

Sport pod okiem trenera

To bardzo ważne gdzie i z kim dziecko spędza wolny czas - zależy od tego jego bezpieczeństwo. Zajęcia pod okiem wykwalifikowanego trenera są najpewniejszą formą uprawiania sportu, a rola samego trenera bywa także nieoceniona w prawidłowym rozwoju dziecka. Ten początkowo obcy człowiek bardzo szybko staje się dla młodego sportowca wielkim autorytetem, wyrocznią i wzorcem. Wybór miejsca bywa problematyczny, czasem ze względu na zbyt dużą ilość ofert, a czasem zbyt małą. Niewątpliwie łatwiej jest rodzicom, którzy mogą zapisać dzieci do sekcji sportowej przy dużych, renomowanych klubach, gdzie warunki treningowe są zazwyczaj dobre, a wybór dyscyplin jest większy. W innych przypadkach dobrze jest obejrzeć salę treningową, zaplecze i warunki sanitarne.

Rodzice powinni zachęcać dzieci do uprawiania sportu

Dzieci mają w sobie nieskończone pokłady energii, a siedząc biernie całymi dniami przed komputerem nie mają okazji do rozładowania napięć kumulujących się w nich. Często przejawia się to agresją, złością, głośnym zachowaniem, "roznoszeniem" w proch otoczenia - są to sygnały, które świadczą, o nadmiarze energii, która nie ma zdrowego ujścia. Dlatego zachęcenie dziecka do uprawiania sportu - czy to będzie dżudo, basen, siatkówka czy tenis - będzie nie tylko korzystne dla zdrowia dziecka, ale także dla rodziców i otoczenia.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza