BRAK APETYTU u DZIECKA: jak poradzić sobie z małym NIEJADKIEM

2013-07-25 14:39

Brak apetytu tak naprawdę może pojawić się u każdego dziecka. Choć dziecko niejadek stwarza dla rodziców stresujące sytuacje, na początek kilka słów otuchy: zazwyczaj apetyt prędzej czy później wraca dziecku i nie zawsze jest się czym denerwować. Jednak współpraca z małym niejadkiem bywa bardzo męcząca i trudna. Brak apetytu na dłuższą metę może prowadzić np. do anemii. Gdzie szukać przyczyn braku apetytu i jak przekonać dziecko do jedzenia?

Gdy dziecko traci apetyt
Autor: Jupiterimages

Spis treści

 1. Brak apetytu u dziecka: bilans kalorii
 2. Brak apetytu u dziecka: kiedy potrzebny jest lekarz?
 3. Brak łaknienia u dziecka: fochy czy choroba?
 4. Na apetyt dla dzieci
 5. Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci. Co wybierać? Podpowiada dietetyk Agnieszka Piskała

Warto przy okazji zdać sobie sprawę z tego, że szczuplejsze dziecko jest zdrowsze od kolegi z pucołowatymi policzkami, i nie przejmować się zdaniem babci czy sąsiadki. Ale jest też i druga strona medalu – jeśli zupełnie zbagatelizujesz sprawę, twój niejadek może nabawić się anemii bądź mieć niedobory pokarmowe, a w konsekwencji mniej lub bardziej poważne problemy ze zdrowiem. Warto więc zadbać aby twojemu dziecku wrócił apetyt.

Przeczytaj również: ŻYWIENIE DZIECKA: sposoby na brak apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka: bilans kalorii

Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko je wystarczająco dużo, warto przez kilka kolejnych dni zapisywać, co zjadło i wypiło. Liczy się wszystko – nie tylko śniadanie, obiad czy kolacja, ale też kilka cukierków, szklanka soku, jabłko, garść orzechów, batonik, czyli to, co kilku–kilkunastoletni człowiek lubi popijać i podjadać między posiłkami. Być może z takiego bilansu wyjdzie, że dziecko je właściwie przez cały dzień, tyle że niekoniecznie wartościowe dania. W takiej sytuacji warto pomyśleć o usztywnieniu godzin posiłków i wprowadzeniu do menu zdrowych przekąsek.

Przeczytaj również: Anemia u dzieci: objawy i oznaki anemii u dziecka, jak leczyć anemię

Dobrze wiedzieć

Brak apetytu u dziecka: kiedy potrzebny jest lekarz?

Jeśli twoje dziecko nie ma apetytu, jest sporo chudsze od rówieśników, blade, szybko się męczy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W takim przypadku niezbędne są dokładne badania, a czasem też specjalistyczne konsultacje. Na podstawie wyników analiz pediatra zaleci dalsze postępowanie (np. zapisze dziecku preparaty witaminowo-mineralne albo z żelazem), a jeśli uzna to za konieczne, skieruje was na dodatkowe badania, np. do gastrologa bądź psychologa.

Przeczytaj również: Żywienie dziecka: zdrowe przekąski zamiast chipsów i słodyczy

Brak łaknienia u dziecka: fochy czy choroba?

Sytuacja wymaga większej uwagi, jeśli kartka, na której robisz codzienny bilans, nie zapełni się nawet w połowie. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, warto ustalić przyczyny braku apetytu u dziecka, bo to od nich zależy, co powinnaś później zrobić. Można je podzielić na trzy grupy.

 • Zdrowotne – gdy brak apetytu u dziecka spowodowany jest anemią bądź pasożytami (np. owsikami), infekcją, problemami z żołądkiem albo trzustką, a także poważniejszymi, jak niektóre choroby nowotworowe.
 • Kulinarne – kiedy ilość słodkich przekąsek w codziennym menu pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu do tego stopnia, że dziecko nie ma już ochoty na jedzenie, bądź też menu jest monotonne i od dłuższego czasu takie samo.

Samodzielnie trudno jest ustalić przyczyny braku łaknienia u dziecka, dlatego jeśli problem się utrzymuje, trzeba poszukać pomocy u pediatry. Lekarz przede wszystkim zleci badania – zwykle jest to morfologia (w tym poziom żelaza) i badanie kału pod kątem pasożytów.

Przeczytaj również: "Mamusiu, czy jestem za gruba?" - problem ANOREKSJI U DZIECI

Na apetyt dla dzieci

Jeśli dziecko nie jest za chude, a wyniki badań są prawidłowe, nie masz się czym martwić – organizm sam wybiera to, co dla niego najlepsze, dlatego brak apetytu jest zapewne chwilowy i wkrótce wszystko wróci do normy. Co możesz zrobić samodzielnie, by zachęcić dziecko do jedzenia?

 • Ogranicz podjadanie między posiłkami i nie kupuj słodkich ani słonych przekąsek, które fatalnie wpływają na apetyt dziecka.
 • Zadbaj o różnorodność potraw. Na talerzu codziennie powinno znaleźć się coś innego.
 • Postaraj się, by posiłki były kolorowe. Od rozgotowanej marchewki lepiej wyglądają kolorowe warzywne sałatki, z białym kalafiorem dobrze komponuje się zielona sałata itp. Młodszemu dziecku możesz też podawać zabawne jedzeniowe układanki – las z brokułów, kwiatki z gotowanej marchewki, zrobić na kanapce zabawny podpis z keczupu, a na zupie mlecznej gęstym sokiem namalować np. uśmiechniętą buzię. Zadbaj o dobór zastawy stołowej, serwetki o ciekawym wzorze.
 • Podawaj to samo, ale w innej formie, np. rosół zamiast do talerza wlej do filiżanki, owoce zmiksuj, zamroź i podaj w formie sorbetu.
 • Nie zmuszaj do jedzenia tego, czego nie lubi. Nie chce jeść mięsa? Zamiast niego może dostać rybę. Nie lubi warzyw? Daj mu więcej owoców.
 • Pić dawaj dziecku po posiłku, a nie w trakcie.
 • Po konsultacji z pediatrą podawaj preparat ziołowo-witaminowy pobudzający apetyt.

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci. Co wybierać? Podpowiada dietetyk Agnieszka Piskała

miesięcznik "M jak mama"