Dziecko moczy się w nocy? To może być objaw problemów w przedszkolu

2021-11-09 15:43

Moczenie nocne u dzieci może mieć podłoże psychologiczne. Jeśli pięcio-, sześcioletnie dziecko nadal nie kontroluje fizjologicznego procesu oddawania moczu i nie ma żadnych medycznych powodów, które wyjaśniałyby taki stan rzeczy, sprawdź, czy malec nie ma problemów z kolegami lub czy nie odreagowuje na jakieś niemiłe wydarzenia.

Dziecko moczy się w nocy? To może być objaw problemów w przedszkolu
Autor: Getty images Dziecko moczy się w nocy? To może być objaw problemów w przedszkolu

Skąd bierze się moczenie nocne u dzieci? Przyczyn może być wiele. Czasami dziecko ma problemy zdrowotne z pęcherzem lub układem moczowym, ale często nocne moczenie, zwłaszcza pojawiające się nagle, może mieć podłoże psychologiczne. Kiedy mówimy o nocnym moczeniu jako o zaburzeniu?

  • Moczenie traktowane jest jako zaburzenie, jeśli występuje u dzieci, które ukończyły 5 rok życia i ich rozwój umysłowy jest odpowiedni do wieku. A więc nie mówimy o patologii, jeśli dziecko jest młodsze.
  • Mimo osiągnięcia tego wieku rozwojowego nie nastąpiło utrwalenie takiej umiejętności rozwojowej jak kontrola oddawania moczu.
  • Nie ma (nie stwierdzono) żadnej organicznej, czyli w uproszczeniu mówiąc biologicznej (medycznej) przyczyny zaburzenia. A więc pęcherz, nerki i inne organy, które zazwyczaj traktuje się jako źle funkcjonujące czy jako przyczynę moczenia, są zdrowe!

Czytaj również: Refluks moczowy u dzieci: przyczyny i leczenie nietrzymania moczu

Nocnikowanie: 10 SKUTECZNYCH PORAD jak nauczyć dziecko nocnikowania?

Spis treści

  1. Moczenie nocne może mieć podłoże psychologiczne
  2. Czynniki wywołujące nocne moczenie u dzieci
  3. Nocne moczenie jako skutek stresu
  4. Jak reagować na nocne moczenie?
Nauka nocnikowania

Moczenie nocne może mieć podłoże psychologiczne

Jeśli nie występują medyczne powody dla których pięcioletnie dziecko nadal nie kontroluje fizjologicznego procesu oddawania moczu, należy poszukać innych przyczyn (a nie uporczywie leczyć zdrowe organy jak to często bywa w przypadku moczenia u dzieci).

Obserwacje zwierząt i ludzi w trudnych sytuacjach, w stanach napięcia, strachu i innych podobnych okolicznościach pozwalają stwierdzić, jak często w takich wypadkach dochodzi do zaburzeń kontroli procesów fizjologicznych. W potocznym języku funkcjonują takie określenia jak „narobić w spodnie ze strachu”, „zsikać się z radości” itp.

Utrwalone moczenie nocne u dzieci można zaliczyć do kategorii określanej jako zaburzenia psychosomatyczne. Termin ten podkreśla ścisły związek stanu psychicznego i stanu organizmu i tradycyjnie bywa używany dla określenia dolegliwości lub choroby somatycznej spowodowanej czynnikami psychologicznymi.

Czynniki wywołujące nocne moczenie u dzieci

Wyobrazimy sobie małe dziecko. Proces rozwojowy to szereg bardzo trudnych zadań. W krótkim okresie z całkowicie bezradnego i zdanego na opiekę innych osób niemowlęcia, staje się samodzielnym małym członkiem rodziny i społeczeństwa. Uczy się chodzić, jeść, porozumiewać z otoczeniem, itd. Musi spełniać reguły i podporządkować się obowiązującym normom.

Kontrola pęcherza jest jednym z trudniejszych zadań rozwojowych. Fizjologiczne procesy leżące u podłoża tej umiejętności wymagają biologicznej dojrzałości wielu struktur. Cały proces uczenia się, odbywa się oczywiście pod kontrolą mózgu. Czyli zanim dziecko świadomie opanuje, a następnie zautomatyzuje czynność kontroli oddawania moczu, musi opanować szereg ważnych umiejętności.

Najpierw musi wyodrębnić z licznych sygnałów płynących z ciała sygnały płynące z pęcherza. Następnie rozpoznać, co dany sygnał oznacza, a potem ćwiczyć umiejętność adekwatnego zareagowania na ten sygnał.

Z perspektywy dziecka jest to bardzo trudne zadanie, gdyż sygnały, że pęcherz jest wypełniony, początkowo są słabe i mogą być przez dziecko „niedocenione”, ale kiedy stają się bardzo wyraźne, najczęściej jest już za późno, aby powstrzymać opróżnienie pęcherza.

Proces opanowywania nawyków czystości jest bardzo skomplikowany i żmudny, a wszelkie stresy związane z atrakcjami i kłopotami dnia codziennego mogą sprawić, że kontrola procesów fizjologicznych będzie niedostateczna.

Jeśli dziecko, opanowało kontrolę pęcherza, nawrót moczenia (tzw. wtórne moczenie) występuje na skutek takich właśnie okoliczności, które zaburzają chwiejną jeszcze równowagę procesów fizjologicznych i psychicznych.

Czytaj również: Nietrzymanie moczu u dzieci powyżej 3. roku życia. Moczenie dzienne: przyczyny i leczenie

Jak utrzymać materacyk w czystości?

Nocne moczenie jako skutek stresu

Z perspektywy psychologicznej moczenie nocne jest objawem przeżywanego przez dziecko stresu. Może być on związany z pojawieniem się rodzeństwa, kłótniami rodziców czy problemami w przedszkolu. Takim objawem mogą być też inne problemy czy dolegliwości somatyczne.

Jest jednak istotna różnica. Jeśli dziecko rozbolał brzuszek ze zdenerwowania, to mama zrobi ciepłą herbatkę, parzy ziółka, daje lekarstwo, przytula. Ból brzuszka jako objaw jest „akceptowany”.

Reakcja rodziców łagodzi przeżywany przez dziecko stres. Natomiast, jeśli dziecko zmoczy się, z reguły nie następuje pełna zrozumienia i akceptacji reakcja rodziców. Rodzice okazują rozczarowanie, niezadowolenie, dziecko jest zawstydzane lub w inny sposób ukarane. Stres się wzmaga! Taka sytuacja sprzyja nasileniu problemów.

Bardzo często rodzice moczącego się w nocy czterolatka słyszą przypuszczenia, że być może powodem moczenia nocnego jest po prostu stres. Czy rzeczywiście przyczyną mogą być złe emocje?

Jak reagować na nocne moczenie?

Dziecku, które wciąż siusia w nocy, nie jest łatwo. Co szalenie istotne i należy to podkreślać – moczenie nocne nie jest zależne od jego woli! Śpiące dziecko nie ma wpływu na to, że w nocy jego organizm „nie dał” mu sygnałów o konieczności przerwania snu i oddania moczu.

Najgorsze, co możemy zatem zrobić, to do poczucia zawstydzenia dołożyć złość albo nawet kary za moczenie nocne. Ujmując to bardziej dosadnie, sami moglibyśmy siebie ukarać za to, że nagle zaczął boleć nas brzuch. Brzmi absurdalnie, ale pokazuje, w jak niewielkim stopniu mamy kontrolę nad pewnymi aspektami działania naszego organizmu.

materiały prasowe Huggies DryNites

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza