SEPLENIENIE. – gdy dziecko sepleni, konieczny logopeda

2013-02-06 14:22 Elżbieta Oszer

Seplenienie to najczęstsza wada wymowy u dzieci. Z czasem seplenienie u dziecka może się utrwalić, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, czyli kontrola sposobu wymawiania poszczególnych głosek u specjalisty. Jeśli zauważysz w wymowie swojego dziecka coś niepokojącego, koniecznie udaj się z nim do logopedy, który oceni, jak funkcjonuje jego aparat artykulacyjny i zaleci odpowiednie ćwiczenia logopedyczne.

Seplenienie (sygmatyzm) to wada wymowy polegająca na nieprawidłowej artykulacji niektórych głosek. Do najczęstszych przyczyn seplenienia należą między innymi: nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych (np. zbyt duży lub zbyt gruby język, krótkie wędzidełko podjęzykowe, wady zgryzu), niska sprawność narządów artykulacyjnych (np. zbyt wiotkie lub zbyt silnie napięte mięśnie języka, brak pionizacji języka), upośledzenie słuchu w zakresie tonów wysokich, decydujących o barwie głosek dentalizowanych (ś, ź, dź, s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż), które prowadzi to do niedostatecznego różnicowania tych głosek, częste choroby górnych dróg oddechowych, zbyt długie karmienie dziecka smoczkiem, a także naśladowanie przez dziecko nieprawidłowej artykulacji, czyli złe wzorce, które mogą z czasem się utrwalić.

Przeczytaj również: Problemy ze słuchem u dzieci: przyczyny głuchoty dziecięcej

Czytaj: Z niemowlakiem u logopedy – czy warto kontrolować rozwój mowy u małego dziecka?

Najczęstsze rodzaje seplenienia u dzieci

Problem seplenienia jest bardzo złożony, ponieważ istnieją różne jego rodzaje – seplenienie międzyzębowe, przyzębowe, wargowo-zębowe, boczne, nosowe i wiele, wiele innych. Najczęstszą formą seplenienia u dzieci (zwykle w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe) jest sygmatyzm międzyzębowy. Dziecko wysuwa język między zęby w linii środkowej lub z boku, przy opuszczonej żuchwie. Uniemożliwia to zbliżenie górnych i dolnych zębów, które jest konieczne do prawidłowej wymowy głosek dentalizowanych. Innym typem seplenienia, w czasie którego nie ma zbliżenia zębów, jest sygmatyzm międzywargowy (interlabialny). Polega on na tym, że dziecko podczas wymowy wsuwa język między wargi – dźwięk głoski jest wtedy zbliżony do s i f.

Przeczytaj również: Terapia logopedyczna - kiedy potrzebna jest wizyta naszego dziecka u logopedy, jak wygląda diagnoza i leczenie?

Programy logopedyczne

Rodzice często kupują specjalistyczne książki, szukają informacji w internecie i próbują sami na własną rękę walczyć z seplenieniem, a czynią coś zupełnie przeciwnego – pogłębiają problem. By prawidłowo rozpoznać i usunąć wadę, konieczna jest wizyta u logopedy, który oceni, jak funkcjonuje aparat artykulacyjny dziecka i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia logopedyczne dla dzieci do pracy w domu. Tylko systematyczne i częste powtarzanie ćwiczeń logopedycznych doprowadzi do zlikwidowania wady. Na szczęście same ćwiczenia nie wymagają ani wielkich przygotowań, ani wysiłku, za to mogą być znakomitą formą wspólnej zabawy logopedycznej. Częstotliwość zajęć z logopedą zależy zarówno od wieku dziecka, jak i od rodzaju samej wady. Może się okazać, że po kilku spotkaniach, dziecko będzie potrafiło poprawnie wymawiać głoski, więc wystarczą wtedy tylko ćwiczenia logopedyczne w domu i od czasu do czasu wizyta kontrolna.

Przeczytaj również: Leczenie wad wymowy: ćwiczenia logopedyczne

Kiedy do logopedy

Na każdym etapie rozwoju mowy dziecka pojawiają się inne głoski. Na pierwszym etapie dziecko wypowiada proste dźwięki, których uczy się naśladując ruchy warg mamy i taty. Zapytaliśmy eksperta jak sprawdzić czy mowa naszej pociechy rozwija się prawidłowo, a co może być sygnałem do zasięgnięcia porady logopedy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE