Szczepienie przeciwko WZW u dzieci. Co trzeba wiedzieć o szczepionce na żółtaczkę typu B?

2020-02-20 12:13

Szczepienie przeciwko WZW typu B u dzieci znajduje się w programie szczepień obowiązkowych. Szczepionkę podaje się dzieciom w pierwszej dobie ich życia. Jakie są przeciwwskazania do szczepienia przeciwko WZW i czy mogą wystąpić odczyny poszczepienne po szczepionce przeciwko żółtaczka?

Szczepienie przeciwko WZW
Autor: thinkstockphotos.com

Szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B to szczepienie obowiązkowe, które po raz pierwszy wykonuje się u wszystkich dzieci zaraz po narodzinach. Szczepienie przeciw żółtaczce jest ważne, ponieważ choroba zakaźna wywołana przez wirus HBV jest groźna dla zdrowia.

W Polsce około 2% społeczności jest przewlekle zakażona tym wirusem, a około 15% Polaków przebyło to zakażenie w przeszłości. Przebieg WZW typu B najczęściej jest bezobjawowy. Profilaktycznie przeciw chorobie zakaźnej stosuje się ochronne szczepienia  przeciw WZW typu B. Zostało ono wprowadzone do kalendarza szczepień w latach 90. XX wieku i znacznie zmniejszyło zachorowalność. 

Spis treści:

  1. Kiedy podaje się szczepionkę przeciw WZW B?
  2. Skuteczność szczepionki przeciw WZW typu B
  3. Rodzaje i cena szczepionek przeciw WZW typu B
  4. Przeciwwskazania do szczepionki przeciw WZW B
  5. Czy można podawać szczepionkę przeciw WZW w ciąży?
  6. Powikłania po szczepieniu przeciw WZW typu B?

Sprawdź również: Aktualny kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane 

Kiedy podaje się szczepionkę przeciw WZW B?

Zgodnie z programem szczepień ochronnych na rok 2020 rekomenduje się podanie pierwszej dawki szczepionki tuż po urodzeniu, na oddziale noworodkowym. Noworodki, niemowlęta i dzieci do 15 roku życia szczepimy dawką 0,5 ml według schematu 0-2-7 miesięcy. Dorośli i dzieci od 16 roku życia według podobnego schematu, ale dawką 1 ml.

U noworodków, których matkami są nosicielki HBsAg oraz osób z grupy dużego ryzyka zarażenia wirusem (np. po zakłuciu igłą lub u osób podróżujących w rejon o wysokim ryzyku zakażenia) można zastosować schemat 0-1-2 miesiące i podać dawkę przypominającą po 12 miesiącach od pierwszej dawki.

U chorych poddawanych hemodializie lub z zaburzeniami odporności może być konieczne podanie dodatkowych dawek, należy się w takim wypadku skonsultować z lekarzem. W sytuacji stwierdzonego lub wysoce prawdopodobnego narażenia na zakażenie HBV zaleca się równoczesne podanie z pierwszą dawką szczepionki immunoglobuliny ludzkiej HBIg, wstrzyknięcia należy wykonać w dwa różne miejsca.

Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o szczepieniu Hib?

Szczepienia wcześniaków – kiedy szczepić dzieci urodzone przed terminem?

Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania

Skuteczność szczepionki przeciw WZW typu B

Szczepionka zapewnia skuteczną ochronę przed zachorowaniem 80-100% noworodków, dzieci i dorosłych należących do grup ryzyka, skuteczność szczepienia zmniejsza się z wiekiem. Ochronne przeciwciała (>=10 j.m/l) stwierdza się u ponad 96% szczepionych z prawidłową czynnością układu immunologicznego.

Szczepienia zmniejszają również ryzyko powikłań WZW typu B, na przykład pierwotnego raka wątroby. O ile szczepienia są obowiązkowe, to ich brak lub niski poziom przeciwciał ochronnych nie mogą np. stanowić o odmowie przeprowadzenia zabiegu operacyjnego lub przyjęcia pacjenta do szpitala. 

Rodzaje i cena szczepionek przeciw WZW typu B

Istnieje kilka szczepionek dostępnych na polskim rynku. Koszt jednej dawki szczepionki to kilkadziesiąt złotych, ceny zaczynają się już od 50-100 złotych, w zależności od producenta i apteki, osoby szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień otrzymują ją za darmo. 

Szczepionka przeciw WZW typu B zawiera martwe drobnoustroje co powoduje, że można ją stosować jednocześnie z innymi szczepionkami, tzw. skojarzonymi (choć istnieje szczepionka pojedyncza przeciw WZW B lub łączona przeciw WZW B i WZW A). Szczepionka skojarzona określana jako 5 w 1 lub 6 w 1 chroni przed WZW typu B, błonicą, tężcem, krztuścem, polio i Haemophilus influenzae.

Czytaj: Szczepionka DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Przeciwwskazania do szczepionki przeciw WZW B

Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw WZW typu B jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ostre choroby przebiegające z gorączką. Podajemy ją domięśniowo w mięsień naramienny lub u niemowląt w przednio – boczną powierzchnię uda.

Podanie szczepionki w mięsień pośladkowy lub podskórnie może spowodować wytworzenie mniejszego miana przeciwciał anty – HBs. Podanie podskórne jest dopuszczane jedynie u osób ze zwiększonym ryzykiem krwawienia. Nie podajemy szczepionki dożylnie. Każdorazowo szczepienie musi być poprzedzone kwalifikacją lekarską na którą składa się wywiad i badanie przedmiotowe.

Dobrze wiedzieć

Czy można podawać szczepionkę przeciw WZW w ciąży?

Szczepionka należy do kategorii C w ciąży (nie ma badań obejmujących kobiety w ciąży). Prawdopodobnie nie ma ryzyka niekorzystnego działania na płód, jednak należy ją podać kobiecie w ciąży, gdy istnieją wyraźne wskazania do uodpornienia ze względu na możliwość zakażenia, a korzyści dla matki przeważają nad możliwym ryzykiem dla płodu. Najlepiej zrobić to w 3 trymestrze.

Powikłania po szczepieniu przeciw WZW typu B

Szczepionka WZW należy do bezpiecznych. Do niepożądanych objawów poszczepiennych zalicza się miejscowo przemijający ból, zaczerwienienie i stwardnienie w miejscu podania. Bardzo rzadko może wystąpić uczucie zmęczenia, gorączka, złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zawroty i ból głowy, utrata przytomności, parestezje, porażenia, neuropatie, zapalenie nerwów, zapalenie mózgu, drgawki oraz inne niespecyficzne objawy.

Nie ustalono jednak związku przyczynowo – skutkowego między stosowaniem szczepionki, a występowaniem działań niepożądanych. Każdorazowo objawy niepożądane powinny zostać zgłoszone lekarzowi, najlepiej w punkcie, gdzie szczepienie zostało wykonane.

Przeczytaj również: Powikłania po szczepieniu – kiedy mogą wystąpić?

Dolegliwości i odczyny po szczepieniu – które są nieprawidłowe?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza