Szczepionka 6w1. Cena, dawkowanie i zalety szczepionek skojarzonych 6w1

2019-02-19 9:26 Katarzyna Hubicz
Szczepionki 6 w 1
Autor: thinkstockphotos.com

Chociaż szczepionka 6w1 jest płatna, pozwala za jednym zamachem uodpornić dziecko aż na sześć groźnych chorób. Jakie są rodzaje szczepionek skojarzonych 6w1, ile dawek trzeba podać i ile kosztuje szczepionka 6w1?

Przed jakimi chorobami chroni szczepionka 6w1?

W odróżnieniu od bezpłatnych szczepionek monowalentnych, które chronią dziecko przed jednym, konkretnym drobnoustrojem, szczepionka skojarzona 6w1 chroni dziecko przed sześcioma różnymi chorobami, takimi jak:

  • błonica,
  • tężec,
  • krztusiec,
  • zakażenia wywoływane przez Haemophilus influenzae typu b,
  • polio
  • wirusowe zapaleniem wątroby typu B.

Decyzję o tym, czy wybrać właśnie ten rodzaj szczepionki, trzeba podjąć jeszcze przed pierwszą wizytą szczepienną w przychodni. Szczepionka 6w1 pozwala w ciągu dwóch pierwszych lat życia zredukować ilość wkłuć z 17 do 8 (wliczając w to szczepienie MMR, które podaje się w 13.-14. miesiącu życia).

Kiedy się podaje szczepionkę 6w1?

Cykl szczepień szczepionką 6w1 to cztery dawki, podawane:

Szczepionkę można podawać jednocześnie ze szczepionką, np. przeciw pneumokokom, której wersja 10-walentna jest refundowana od 2017 roku (za zapewniającą szerszą ochronę wersję 13-walentną trzeba zapłacić) i meningokokom.

Sprawdź również kalendarz szczepień >>

Zobacz, jak przygotować dziecko do szczepienia

jak przygotować dziecko do szczepienia
Autor: materiał archiwalny

Skład szczepionek 6w1

Szczepionki 6w1 nie mają w składzie tiomersalu (czyli etylku rtęci, środka konserwującego używanego w starszych typach szczepionek, którego zadaniem była ochrona szczepionki przed namnażaniem się bakterii i grzybów). Zawierają też bezkomórkowy antygen krztuśca (a nie jego pełnokomórkową postać), dzięki czemu po szczepieniu jest mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych i są one łagodniejsze. Po szczepieniu 6w1 najczęściej może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność w miejscu wkłucia. Częstą reakcją na szczepienie jest podwyższona temperatura (37,5-38 st C). W takim przypadku można podać dziecku lek przeciwgorączkowy. 

Zdaniem eksperta
Monika Kublicka, pielęgniarka pediatryczna , Centrum Medyczne Damiana

W pierwszych dwóch latach życia dziecko otrzymuje nawet kilkanaście szczepień obowiązkowych, podawanych w odstępach co najmniej od 4- do 6-tygodniowych. Podanie szczepionki skojarzonej pozwala zmniejszyć liczbę obowiązkowych wizyt szczepiennych.

Podanie szczepionki jest bardzo trudnym przeżyciem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Dzieci znacznie lepiej znoszą ból, jeśli w momencie jego odczuwania znajdują się w ramionach opanowanego i spokojnego rodzica. Jeśli chcesz pomóc maluchowi, zachowaj spokój i pewność siebie. W czasie iniekcji trzymaj dziecko na rękach. Starsze dziecko posadź sobie na kolanach i mocno przytulaj do siebie.

Źródło: www.zaszczepsiewiedza.pl

Cena i rodzaje szczepionek 6w1

Szczepionka skojarzona 6w1 dostępna jest na receptę, którą przed szczepieniem przepisuje lekarz pediatra. Trzeba ją wykupić w aptece. Koszt jednej dawki to, w zależności od miejsca zakupu, od 160 do 200 zł. W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek: Infanrix Hexa (producent GlaxoSmithKline) oraz Hexacima (Sanofi Pasteur). 

Przeczytaj również: Dlaczego rodzice odmawiają szczepienia dzieci?

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

O tym, czy dziecko może być zaszczepione, decyduje lekarz, biorąc pod wagę stan zdrowia. Szczepionki nie należy podawać dzieciom, które gorączkują, kaszlą lub są przeziębione. Kolejne dawki szczepionki nie mogą być podawane maluchom, które po poprzednim szczepieniu zareagowały alergią. Przeciwwskazaniem do szczepienia są również niektóre choroby (m.in. zaburzenia krzepnięcia, niekontrolowana padaczka, przewlekłe zapalenie nerek, choroby osłabiające odporność) oraz przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

Przeczytaj również: Dolegliwości i odczyny poszczepienne u dzieci

Dobrze wiedzieć

Wykonanie szczepień obowiązkowych to tylko część działań profilaktycznych, jakie możemy podjąć, aby uchronić dziecko przed chorobami zakaźnymi. Warto również bardzo wnikliwie zapoznać się z kalendarzem szczepień zalecanych. Są one płatne, ale rozszerzają ochronę dziecka, to m.in. rotawirusom czy meningokokom. Choroby przez nie wywołane postępują bardzo szybko, a Nosicielami meningokoków, które mogą wywołać niezwykle niebezpieczną inwazyjną chorobę meningokową jest nawet 25 proc. populacji ludzkiej. Najbardziej narażone na zakażenie maningokokami są najmłodsze dzieci – w pierwszych dwóch latach życia zapadalność na IChM jest najwyższa.

- Inwazyjna choroba meningokokowa może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. Może rozwijać się bardzo szybko i już w ciągu 24 godzin doprowadzić do stanu zagrożenia życia – mówi lek. med. Alicja Mażarska-Pazio, pediatra neonatolog w CM Damiana.

Przy podejmowaniu decyzji o zaszczepieniu dziecka należy mieć świadomość, że na polskim rynku istnieją różne rodzaje szczepionek, które chronią przed jedną lub czterema grupami meningokoków. Każde ze szczepień ma formę zastrzyku. Już od ukończenia drugiego miesiąca życia można zaszczepić malucha przeciwko meningokokom serogrup B oraz C. Starsze dzieci, mające powyżej 12–24 miesięcy życia, można zaszczepić przeciwko czterem serogrupom meningokoków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE