Szczepionka 6w1. Cena, dawkowanie i zalety szczepionek skojarzonych 6w1

Szczepionki 6 w 1
Autor: thinkstockphotos.com

Chociaż szczepionka 6w1 jest płatna, pozwala za jednym razem uodpornić dziecko aż na sześć groźnych chorób. Jakie są rodzaje szczepionek skojarzonych 6w1, ile dawek trzeba podać i ile kosztuje szczepionka 6w1?

Posłuchaj o szczepionce sześć w jednym. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Spis treści:

  1. Przed jakimi chorobami chroni szczepionka 6w1?
  2. Kiedy podawać szczepionkę 6w1?
  3. Skład szczepionek 6w1
  4. Cena i rodzaje szczepionek 6w1
  5. Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

Przed jakimi chorobami chroni szczepionka 6w1?

W odróżnieniu od bezpłatnych szczepionek monowalentnych, które chronią dziecko przed jednym, konkretnym drobnoustrojem, szczepionka skojarzona 6w1 chroni dziecko przed sześcioma różnymi chorobami, takimi jak:

Decyzję o tym, czy wybrać właśnie ten rodzaj szczepionki skojarzonej, trzeba podjąć jeszcze przed pierwszą wizytą szczepienną w przychodni. Szczepionka 6w1 pozwala w ciągu dwóch pierwszych lat życia zredukować ilość wkłuć z 17 do 8 (wliczając w to szczepienie MMR, które podaje się w 13.-14. miesiącu życia).

Kiedy podawać szczepionkę 6w1?

Cykl szczepień szczepionką 6w1 to cztery dawki, podawane:

Szczepionkę można podawać jednocześnie ze szczepionką, np. przeciw pneumokokom, której wersja 10-walentna jest refundowana od 2017 roku (za zapewniającą szerszą ochronę wersję 13-walentną trzeba zapłacić) i meningokokom.

Sprawdź również: Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Szczepionka 5w1. Cena, rodzaje, zalety szczepionek 5w1

materiał partnera
Ochroń dziecko przed sepsą

Droga Mamo,

W trosce o zdrowie twojego maleństwa pomyśl o szczepieniu przeciw meningokokom. Meningokoki to groźne bakterie, które wywołują sepsę i zapalenie opon mózgowych. Najczęściej atakują najmłodsze dzieci, do 1. roku życia1.

Początkowe objawy zakażenia meningokokami są mało charakterystyczne – przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego chorobę trudno rozpoznać. A rozwija się ona błyskawicznie i w ciągu 24 godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia2.

Chroniąc dziecko przed meningokokami musisz wiedzieć, że najwięcej zakażeń w Polsce – zwłaszcza wśród małych dzieci – wywołują meningokoki typu B. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się szczepienie przeciw temu typowi bakterii3. Można je rozpocząć już od ukończenia 2. miesiąca życia1.

Zapytaj lekarza o szczepienie przeciw meningokokom typu B.

1. MP, https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143395,szczepionka-przeciwko-meningokokom-grupy-b, dostęp: lipiec 2020
2. BJFM, https://www.bjfm.co.uk/early-recognition-of-meningitis-and-septicaemia (dostęp: czerwiec, 2020)
3. Wysocki J., Inwazyjna Choroba Meningokokowa – w pytaniach i odpowiedziach [w:] Praktyka Lekarska, styczeń 2016 (126)
GSK Commercial Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel.: 22 576 9000, fax: 22576 9001, pl.gsk.com Szczepienie, podobnie jak podanie leku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 492-13-01, fax (22) 492-13-09, zgodnie z zasadami monitorowani bezpieczeństwa produktów leczniczych. Formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego dostępny jest na stronie Urzędu www.urpl.gov.pl lub Podmiotu Odpowiedzialnego za produkt, którego zgłoszenie dotyczy. Treści zamieszczone w materiale mają wyłącznie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza, do którego należy ostateczna decyzja o sposobie i zakresie stosowanego leczenia. NP-PL-MNX-ADVR-200001, lipiec 2020

Skład szczepionek 6w1

Szczepionki 6w1 nie mają w składzie tiomersalu (czyli etylku rtęci, środka konserwującego używanego w starszych typach szczepionek, którego zadaniem była ochrona szczepionki przed namnażaniem się bakterii i grzybów). Zawierają też bezkomórkowy antygen krztuśca (a nie jego pełnokomórkową postać), dzięki czemu po szczepieniu jest mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych i są one łagodniejsze.

Po szczepieniu 6w1 najczęściej może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność w miejscu wkłucia. Częstą reakcją na szczepienie jest podwyższona temperatura (37,5-38 st C). W takim przypadku można podać dziecku lek przeciwgorączkowy.

Czytaj: Szczepienia wcześniaków – kiedy szczepić dzieci urodzone przed terminem?

NOP – kto i gdzie może zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny?

Zdaniem eksperta
Monika Kublicka, pielęgniarka pediatryczna , Centrum Medyczne Damiana

W pierwszych dwóch latach życia dziecko otrzymuje nawet kilkanaście szczepień obowiązkowych, podawanych w odstępach co najmniej od 4- do 6-tygodniowych. Podanie szczepionki skojarzonej pozwala zmniejszyć liczbę obowiązkowych wizyt szczepiennych.

Podanie szczepionki jest bardzo trudnym przeżyciem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Dzieci znacznie lepiej znoszą ból, jeśli w momencie jego odczuwania znajdują się w ramionach opanowanego i spokojnego rodzica. Jeśli chcesz pomóc maluchowi, zachowaj spokój i pewność siebie. W czasie iniekcji trzymaj dziecko na rękach. Starsze dziecko posadź sobie na kolanach i mocno przytulaj do siebie.

Źródło: www.zaszczepsiewiedza.pl

Cena i rodzaje szczepionek 6w1

Szczepionka skojarzona 6w1 dostępna jest na receptę, którą przed szczepieniem przepisuje lekarz pediatra. Trzeba ją wykupić w aptece. Koszt jednej dawki to, w zależności od miejsca zakupu, od 160 do 200 zł. W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek. 

Przeczytaj również: Dlaczego warto szczepić dzieci?

Szczepionka na meningokoki - rodzaje, przeciwwskazania, cena

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

O tym, czy dziecko może być zaszczepione, decyduje lekarz, biorąc pod wagę stan zdrowia. Szczepionki nie należy podawać dzieciom, które gorączkują, kaszlą lub są przeziębione. Kolejne dawki szczepionki nie mogą być podawane maluchom, które po poprzednim szczepieniu zareagowały alergią.

Przeciwwskazaniem do szczepienia są również niektóre choroby (m.in. zaburzenia krzepnięcia, niekontrolowana padaczka, przewlekłe zapalenie nerek, choroby osłabiające odporność) oraz przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE