Szczepienie przeciwko WZW. Wszystko o szczepionce na wirusowe zapalenie wątroby typu B

2016-10-19 12:32 Maciej Pawłowski, pediatra
Szczepienie przeciwko WZW
Autor: thinkstockphotos.com

Szczepienie przeciwko WZW typu B znajduje się w programie szczepień obowiązkowych. Szczepionkę podaje się dzieciom w pierwszej dobie ich życia. Jakie są przeciwskazania do szczepienia przeciwko WZW? Czy mogą wystąpić odczyny poszczepienne lub powikłania? Dowiedź się wszystkiego o szczepionce przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B!

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba zakaźna wywołana przez wirus HBV. W Polsce jest około 2% społeczności przewlekle zakażonych tym wirusem, a około 15% Polaków przebyło to zakażenie w przeszłości. Przebieg najczęściej jest bezobjawowy. Profilaktycznie przeciw chorobie zakaźnej jaką jest WZW typu B stosuje się szczepienia ochronne, które zostały wprowadzone do kalendarza szczepień w latach 90. XX wieku, co znacznie zmniejszyło zachorowalność. 

Sprawdź również kalendarz szczepień dziecka >>

Kiedy podawać szczepionkę przeciw WZW B?

Zgodnie z programem szczepień ochronnych na rok 2016 rekomenduje się podanie pierwszej dawki szczepionki tuż po urodzeniu, na oddziale noworodkowym. Noworodki, niemowlęta i dzieci do 15 roku życia szczepimy dawką 0,5 ml według schematu 0-1-6 miesięcy. Dorośli i dzieci od 16 roku życia według podobnego schematu, ale dawką 1 ml. U noworodków, których matkami są nosicielki HBsAg oraz osób z grupy dużego ryzyka zarażenia wirusem (np. po zakłuciu igłą lub u osób podróżujących w rejon o wysokim ryzyku zakażenia można zastosować schemat 0-1-2 miesiące i podać dawkę przypominającą po 12 miesiącach od pierwszej dawki. U chorych poddawanych hemodializie lub z zaburzeniami odporności może być konieczne podanie dodatkowych dawek, należy się w takim wypadku skonsultować z lekarzem. W sytuacji stwierdzonego lub wysoce prawdopodobnego narażenia na zakażenie HBV zaleca się równoczesne podanie z pierwszą dawką szczepionki immunoglobuliny ludzkiej HBIg, wstrzyknięcia należy wykonać w dwa różne miejsca.

Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o szczepieniu Hib?

Dobrze wiedzieć

Szczepionka przeciwko WZW zawiera oczyszczony główny antygen powierzchniowy wirusa HBV (HBsAg) uzyskiwany z komórek drożdży (Saccharomyces cerevisiae) i adsorbowany na związkach glinu. 

Skuteczność szczepionki przeciw WZW typu B?

Szczepionka zapewnia skuteczną ochronę przed zachorowaniem 80-100% noworodków, dzieci i dorosłych należących do grup ryzyka, skuteczność szczepienia zmniejsza się z wiekiem. Ochronne przeciwciała (>=10 j.m/l) stwierdza się u ponad 96% szczepionych z prawidłową czynnością układu immunologicznego. Szczepienia zmniejszają również ryzyko powikłań WZW typu B, na przykład pierwotnego raka wątroby. O ile szczepienia są obowiązkowe, to ich brak lub niski poziom przeciwciał ochronnych nie mogą np. stanowić o odmowie przeprowadzenia zabiegu operacyjnego lub przyjęcia pacjenta do szpitala. 

Rodzaje i cena szczepionek przeciw WZW typu B?

Do szczepionek dostępnych na polskim rynku zalicza się Engerix B, Euvax B, HBVAXPRO, Hepavax- Gene TF. Koszt jednej dawki szczepionki to kilkadziesiąt złotych, ceny zaczynają się już od 50 złotych, w zależności od producenta i apteki, osoby szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień otrzymują ją za darmo. 

Przeciwwskazania do podania szczepionki WZW

Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw WZW typu B jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ostre choroby przebiegające z gorączką. Podajemy ją domięśniowo w mięsień naramienny lub u niemowląt w przednio – boczną powierzchnię uda. Podanie szczepionki w mięsień pośladkowy lub podskórnie może spowodować wytworzenie mniejszego miana przeciwciał anty – HBs. Podanie podskórne jest dopuszczane jedynie u osób ze zwiększonym ryzykiem krwawienia. Nie podajemy szczepionki dożylnie. Każdorazowo szczepienie musi być poprzedzone kwalifikacją lekarską na którą składa się wywiad i badanie przedmiotowe.

Przeczytaj również: Zalety szczepień skojarzonych

Dobrze wiedzieć

Szczepionka przeciw WZW typu B zawiera martwe drobnoustroje co powoduje, że można ją stosować jednocześnie z innymi szczepionkami. Nie należy jednak mieszać jej w jednej strzykawce z innymi szczepionkami. Leki immunosupresyjne mogą zmniejszać skuteczność szczepienia.

Czy można podawać szczepionkę przeciw WZW w ciąży?

Szczepionka należy do kategorii C w ciąży (nie ma badań obejmujących kobiety w ciąży). Prawdopodobnie nie ma ryzyka niekorzystnego działania na płód, jednak należy ją podać kobiecie w ciąży jedynie w przypadku, gdy istnieją wyraźne wskazania do uodpornienia ze względu na możliwość zakażenia, a korzyści dla matki przeważają nad możliwym ryzykiem dla płodu.

Powikłania po szczepieniu przeciw WZW typu B

Szczepionka WZW należy do bezpiecznych. Do działań niepożądanych zalicza się miejscowo przemijający ból, zaczerwienienie i stwardnienie w miejscu podania. Bardzo rzadko może wystąpić uczucie zmęczenia, gorączka, złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zawroty i ból głowy, utrata przytomności, parestezje, porażenia, neuropatie, zapalenie nerwów, zapalenie mózgu, drgawki oraz inne niespecyficzne objawy. Nie ustalono jednak związku przyczynowo – skutkowego między stosowaniem szczepionki, a występowaniem działań niepożądanych. Każdorazowo objawy niepożądane powinny zostać zgłoszone lekarzowi, najlepiej w punkcie, gdzie szczepienie zostało wykonane.

Szczepionkę przechowujemy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, nie należy jej zamrażać.

Przeczytaj również: Wszystko o szczepionkach 6w1

Polecamy wideo: Skutki uboczne szczepień ochronnych dla dzieci

Rodzice często obawiają się wystąpienia odczynów poszczepiennych i powikłań. O tym jakie reakcje mogą wystąpić po szczepieniach opowiada pediatra, Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE