Wyciek z ucha: przyczyny, leczenie wycieku wydzieliny z ucha

2019-01-23 9:00

Wyciek wydzieliny z ucha kojarzony jest przede wszystkim z zapaleniem ucha. Płyn z małżowiny usznej może również wypływać, jeśli dojdzie do mechanicznego urazu ucha, w przebiegu schorzeń alergicznych oraz po urazie głowy. Jakie są przyczyny wycieku z ucha i na czym polega leczenie?

Wyciek z ucha
Autor: Getty images O tym, że u niemowlaka doszło do zapalenia ucha, wskazuje jej znaczny niepokój i rozdrażnienie. Dziecko może nie mieć apetytu i ogólnie wydawać się osłabione.

Spis treści

  1. Jakie mogą być przyczyny wycieku krwi z ucha?
  2. Jakie mogą być przyczyny wycieku płynu surowiczego z ucha?
  3. Jakie mogą być przyczyny wycieku śluzu z ucha?
  4. Jakie mogą być przyczyny wycieku ropy z ucha?
  5. Jakie badania wykonywane są przy wycieku z ucha?
  6. Jak leczyć wyciek wydzieliny z ucha?
  7. Jakie są domowe metody leczenia wycieku z ucha?

Wyciek z ucha pojawiać się może u osób będących w dowolnym wieku, najczęściej jednak problem ten spotykany jest u dzieci i niemowląt. Podstawowa przyczyna tego zaburzenia, którą jest zapalenie ucha, występuje bowiem przede wszystkim u najmłodszych pacjentów.

Z dziecięcego ucha może wydostawać się ciecz bardzo różnego charakteru, różnorodne mogą być też przyczyny tego problemu. Wycieku z ucha dziecka rodzice  nigdy nie powinni lekceważyć.

W artykule znajdziesz odpowiedź na następujące pytania:

Jakie mogą być przyczyny wycieku krwi z ucha?

Prawdopodobnie największy niepokój rodziców budzi sytuacja, w której z ucha niemowlaka zaczyna wydostawać się krew. Wyciek krwi z ucha najczęściej spowodowany jest niewłaściwie przeprowadzaną higieną uszu.

Dochodzi do niego bowiem przede wszystkim wtedy, kiedy uszy małego dziecka czyszczone są z wykorzystaniem patyczków higienicznych. Lekarze od dawna przestrzegają, że nie powinno się stosować tych przyrządów do higieny uszu, w praktyce jednak u zarówno wielu dzieci, jak i dorosłych osób są one nadal do tego celu wykorzystywane.

Patyczki higieniczne, które są wprowadzane do ucha, zamiast oczyścić struktury ucha mogą doprowadzić do zbicia znajdującej się tam wydzieliny, co ostatecznie poskutkuje nie jej usunięciem a nagromadzeniem. Dodatkowo podczas ich stosowania mogą następować różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne w obrębie ucha, przez co dochodzić może ostatecznie właśnie do wycieku krwi z ucha.

Inną, znacznie rzadszą przyczyną wycieku krwi z ucha są urazy głowy oraz zmiany nowotworowe rozwijające się w obrębie struktur ucha.

Jakie mogą być przyczyny wycieku płynu surowiczego z ucha?

Wyciek przezroczystej, lekko żółtawej lub białawej wydzieliny z ucha jest spotykany znacznie częściej od opisanego wyżej wycieku krwi. Problem ten miewa również zdecydowanie mniej poważne przyczyny. Wydostawanie się z okolic ucha płynu surowiczego może być przejawem alergii lub np. liszajca

Jakie mogą być przyczyny wycieku śluzu z ucha?

Gęsty, mętny, o białym zabarwieniu płyn, który wydostaje się z ucha, to najprawdopodobniej treść śluzowa. U niemowląt taki problem jest rzadko spotykany, wyciek śluzu z ucha w tej grupie wiekowej stanowi przede wszystkim konsekwencję nieleczonych, występujących przez dłuższy czas, stanów zapalnych ucha.

Czytaj:

Katar u niemowlaka. Co na katar u noworodka?

Jakie mogą być powikłania po katarze u niemowlaka?

Jakie mogą być przyczyny wycieku ropy z ucha?

Nie tylko wyciek krwi, ale i wyciek ropy z ucha stanowi powód znacznego zaniepokojenia rodziców niemowlaka. Problem ten jest wywoływany przez bakteryjne zapalenie ucha. Zazwyczaj w przypadku tego schorzenia u dziecka pojawia się zdecydowanie więcej objawów niż tylko wyciek z ucha.

O tym, że u pociechy doszło do zapalenia ucha, wskazuje jej znaczny niepokój i rozdrażnienie. Występować może (choć nie musi) różnego stopnia gorączka. Dziecko stało się płaczliwe, może nie mieć apetytu i ogólnie wydawać się osłabione.

Jakie badania wykonywane są przy wycieku z ucha?

Jeśli rodzice zauważą u niemowlaka wyciek z ucha, powinni udać się do pediatry. Tylko poprzez wizytę u specjalisty możliwe jest wykluczenie groźnych przyczyn wycieku z ucha u niemowlaka oraz otrzymanie zaleceń, dzięki którym możliwe będzie rozwiązanie tego problemu.

  1. Przy wycieku wydzieliny z ucha najważniejsze jest przeprowadzenie badania otoskopowego, czyli wziernikowania ucha. Dzięki niemu lekarz ma możliwość zarówno ewentualnego znalezienia miejsca, z którego dokładnie wydostaje się ciecz, jak i dokładnego ocenienia samych struktur ucha, m.in. błony bębenkowej (specjalista sprawdza m.in. to, czy doszło do perforacji, czyli pęknięcia, błony bębenkowej).
  2. W uzasadnionych przypadkach – np. przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej i celowości określenia, jaki dokładnie patogen doprowadził do zakażenia – pobierane mogą być próbki wydzieliny, które przekazywane są następnie do analiz mikrobiologicznych.
  3. Lekarz może przeprowadzić również ogólne badanie niemowlaka, dodatkowo bardzo istotne jest uzyskanie od jego opiekunów informacji na temat innych problemów, które u niego wystąpiły (takich jak np. gorączka czy płaczliwość).
  4. Mogą być również zlecane dodatkowe badania, np. badania obrazowe głowy, których przeprowadzenie bywa uzasadnione m.in. przy podejrzeniu, że za wyciekiem krwi z ucha stoi doznany przez dziecko uraz głowy.

Jak leczyć wyciek wydzieliny z ucha?

Przebieg leczenia wycieku wydzieliny z ucha uzależniony jest przede wszystkim od przyczyny tego problemu.

  1. Wtedy, gdy odpowiada za to zapalenie ucha, lekarz może zalecić podawanie niemowlakowi preparatów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz wizytę kontrolną w krótkim czasie od pierwszego odwiedzenia jego gabinetu.
  2. Jeżeli stan dziecka w krótkim czasie nie ulegnie poprawie, konieczne może być rozpoczęcie antybiotykoterapii. Wyjątek dotyczy m.in. najmłodszych, będących poniżej 6. miesiąca życia, niemowląt – u nich od razu zalecone może zostać podawanie antybiotyku.
  3. W sytuacji, gdy za wyciek krwi z ucha odpowiada niewielkiego stopnia uraz mechaniczny, rodzicom zostaje zalecona  szczególna ostrożność przy różnych zabiegach higienicznych przeprowadzanych u niemowlaka.
  4. Z kolei w takim przypadku, gdy surowicza treść zaczęła się wydostawać z ucha dziecka w związku z jakimś schorzeniem alergicznym, oddziaływania lecznicze skupiają się wtedy na leczeniu alergii.

Jakie są domowe metody leczenia wycieku z ucha?

W przypadku wycieku z ucha u niemowlaka ważne są nie tylko medyczne oddziaływania, ale i odpowiednie postępowanie z dzieckiem już w warunkach domowych.

  • Należy właściwie oczyszczać uszy dziecka – obowiązuje absolutny zakaz korzystania z patyczków higienicznych, wykorzystywać w tym celu można zaś specjalistyczne preparaty w postaci kropli czy sprayu.
  • W okresie wydostawania się wydzieliny z ucha nie wolno wprowadzać do ucha żadnych niepotrzebnych przedmiotów, takich jak np. końcówka termometru dousznego.
  • Podczas kąpieli należy starać się nie moczyć uszu niemowlaka, a w sytuacji, kiedy do tego dojdzie, należy zadbać o ich dokładne osuszenie po kąpieli.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza