Jak GOTOWAĆ, by nie stracić WITAMIN?

2014-05-16 17:23

Jesteś tym, co jesz – to powiedzenie nabiera szczególnego znaczenia podczas ciąży. Ważne jest nie tylko, co jesz, ale jak to przyrządzasz. Jak przygotowywać warzywa, by nie stracić witamin?

dieta w ciazy dieta bogata w zelazo
Autor: photos.com|_miesiecznik_mjakmama

Aby użyte do przygotowania posiłku warzywa zachowały jak najwięcej witamin, kupuj je krótko przed przygotowaniem i przechowuj w pojemnikach na samym dole lodówki, gdyż tam panuje dla nich optymalna temperatura i wilgotność, chroniąca zwłaszcza wrażliwe na wysoką temperaturę i światło kwas foliowy i beta-karoten.

Dobrze przyrządzone warzywa

Najwartościowsze są warzywa w postaci surowej. Ważny jest sposób czyszczenia: warzyw nie należy moczyć (woda wypłukuje witaminy), lecz krótko opłukać i wyszorować pod bieżącą wodą, a potem cienko obrać (większość witamin kryje się pod samą skórką). Rozdrobnione na surówkę warzywa nie powinny długo stać, gdyż niektóre witaminy utleniają się pod wpływem powietrza. Surówkę od razu polej dressingiem, który ochroni ja przed kontaktem z tlenem. Warzywa gotuj jak najkrócej i w małej ilości wody. Zalewaj je wrzątkiem, zamiast podgrzewać w zimnej wodzie, lub używaj szybkowaru. Warto gotować na parze – dzięki temu większość składników pozostanie w gotowanym produkcie. Witaminy chroni tez gotowanie w łupinach (tak możesz gotować ziemniaki i warzywa korzeniowe). Na bazie wywaru z warzyw ugotuj sos lub zupę, a odzyskasz część składników rozpuszczonych w wodzie podczas gotowania.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza