Legendy o "cukrowym haju" zna każdy rodzic. Lekarz: samospełniająca się przepowiednia

2023-11-06 12:35

„Cukrowy haj” to coś, czego obawia się większość rodziców. Maluch, który przesadzi z ilością zjedzonych słodyczy, ma stać się pobudzony, nadaktywny i ma mieć problemy ze snem. Czy jeden z rodzicielskich strachów nie jest przypadkiem mitem? Czy dziecko rzeczywiście może być na haju od słodyczy? Lekarz mówi wprost, co o nim sądzi.

cukrowy haj u dziecka
Autor: Getty Images Czy "cukrowy haj" u dzieci rzeczywiście istnieje?

Cukier i słodycze to w oczach większości rodziców czyste zło. Mają na tyle niechlubną sławę, że przez lata winiliśmy je nawet za nadpobudliwe zachowania maluchów. Jeśli nie mogły zasnąć, to pewnie dlatego, że przed snem zjadły słodką bułkę. Jeśli były niegrzeczne w sklepie, to przez lody zjedzone przed zakupami... Sądziliśmy przez lata, że po słodkościach poziom cukru u dzieci na tyle się podnosi, że zaczyna rozpierać je energia. Czy "cukrowy haj" rzeczywiście istnieje? Zdaniem ekspertów, to nic innego, jak mit. 

Zobacz: Nadmiar cukru w diecie dziecka: jakie są skutki jedzenia słodyczy u dzieci?

W formie: Czym zastąpić cukier?

Przeczytaj: Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie ukryty jest cukier?

"Cukrowy haj" to mit

Teorie rodziców o nadpobudliwości cukrowej okazują się być mocno naciągane. Zdaniem epidemiologa z Australii, Gideona Meyerowitz-Katz, który pracuje na Uniwersytecie Wollongong, teorie o cukrze powtarzane przez rodziców na całym świecie, są niczym innym, jak błędną interpretacją wiedzy naukowej.

- Nauka dość jednoznacznie pokazuje, że sam cukier nie powoduje nadpobudliwości u dzieci - wyjaśnia Dr Meyerowitz-Katz cytowany przez portal kidspot.com.au.

Ekspert wyjaśnia, że nasze ciała przekształcają cukier w glukozę, która dostarcza organizmowi energii. Dopiero zjedzenie wyjątkowo dużej ilości cukierków czy innych słodyczy może przynieść dziecku spory zastrzyk energii, który będzie jednak tymczasowy i potrwa krótko. 

Słodycze mogą nawet wyciszać?

Mit o "cukrowym haju" obalono już w latach 90.. Jedno z badań przeprowadzone w 1994 roku polegało na podawaniu dzieciom cukru i słodzika. Co ciekawe, nawet jeśli dzieci jadły tylko sztuczny słodzik, matki, którym powiedziano, że ich dzieci spożywały cukier, oceniały je jako bardziej nadpobudliwe. Takie wyniki wskazują na nic innego, jak samospełniającą się przepowiednię.

Niektóre badania wskazywane przez portal Kidspot sugerują, że cukier może mieć odwrotne skutki, powodując wyciszenie. Naukowcy ostrzegają jednak, że ustalenia te opierają się na słabych dowodach i należy je traktować jedynie jako ciekawostkę.

Źródło:

kidspot.com.au

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza