Opóźniają rozwój i niszczą zęby. Ukochane przekąski dzieci powinny być zakazane

2023-08-31 12:18

Ukochane przekąski dzieci zdaniem Katarzyny Bosackiej i Agaty Wołoszyn to ostateczność, którą można podawać tylko wyjatkowo albo - starszym dzieciom. O jakie przekąski chodzi? Dlaczego nie powinny ich jeść malutkie dzieci?

tata karmiący dziecko jogurtem
Autor: Getty images Opóźniają rozwój i niszczą zęby. Ukochane przekąski dzieci powinny być zakazane

Katarzyna Bosacka od lat promuje zdrową dietę i bacznie sprawdza skład popularnych produktów i dań. Na swoim profilu instagramowym dużo miejsca poświęca jedzeniu przeznaczonym dla dzieci. Ostatnio razem z Agatą Wołoszyn nagrała film dotyczący ulubionych przekąsek małych dzieci, które zdaniem pań nie powinny być podawane maluchom z kilku względów.

Spis treści

  1. Musy w tubkach zaburzają rozwój mowy
  2. Czy tubki z musami powinny być zakazane?
  3. Musy dla starszaków są OK
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Musy w tubkach zaburzają rozwój mowy

Nagrania dotyczy musów owocowych i warzywnych w tubkach. To popularne przekąski dla maluchów, które - zdaniem rodziców - mają wiele zalet: łatwo je podać maluchowi, nie tylko w domu, ale i w podróży czy na spacerze, są smaczne i mają dobry skład, co zresztą przyznaje same Kasia Bosacka. Mimo to, zdaniem ekspertek są produktami, których nie powinno się podawać małym dzieciom.

Musy owocowe i warzywne mają dobry skład i naprawdę są zrobione z prawdziwych jabłek, gruszek czy buraków, ale ich postać - rozdrobniona i zmiksowana - może okazać się zagrożeniem dla rozwoju dziecka. Musy są wskazane do spożywania przez małe dzieci, ale od pewnego etapu, powinny być zastępowane jedzeniem w cząsteczkach, dzięki którym malec uczy się rozdrabniania i gryzienia pokarmów. To ważne nie tylko dla przyszłej umiejętności jedzenia stałych posiłków, ale i dla rozwoju mowy.

- Jedzenie takich musów przez dzieci sprawia, że ich układ mowy i artykulacyjny się nie rozwija — mówi Agata Wołoszyn. — Oprócz tego dziecko nie poznaje smaków owoców i warzyw oraz ich struktury. Nie uczy się tak naprawdę, jak prawidłowo powinniśmy jeść — tłumaczy ekspertka.

To nie wszystko - jak tłumaczą Bosacka i Wołoszyn, takie jedzenie sprzyja rozwojowi próchnicy, dlatego budzi niepokój dentystów.

"Większość tych musów ma dobry skład - same przeciery z owoców, bez sztucznych dodatków. Minusem jest zawartość cukru, ale tak pochodzi on wyłącznie z owoców" - pisze Bosacka w komentarzach pod swoim postem.

Czytaj również: Bułki, parówki, naleśniki... "Złota zasada" od dietetyczki pomoże przekonać dziecko do odkrywania nowych smaków

Zasady rozszerzania diety niemowlaka po 17 tygodniu życia: poznaj 11 ważnych zasad

Czy tubki z musami powinny być zakazane?

Oczywiście, przesada nie jest wskazana w żadnej sytuacji, dlatego Agata Wołoszyn uspokaja młode mamy. Jeśli sporadycznie podajecie dziecku mus w tubce, w podróży czy w momencie, gdy nie możecie zaoferować maluchowi wartościowego posiłku, to oczywiście nic mu się nie stanie.

Ekspertka podkreśla, że problemem jest regularne podawanie dziecku owoców w postaci musów, bo nie pozwala to na poznanie twardości jabłka czy charakterystycznej konsystencji brzoskwini, a dodatkowo ogranicza rozwój mięśni w obrębie aparatu mowy, które muszą być sprawne, by za jakiś czas podołać wypowiadaniu słów.

Musy dla starszaków są OK

Pod nagraniem Katarzyny Bosackiej pojawiło się wiele komentarzy, jedna z mam pytała o podawanie musów starszym dzieciom, które już potrafią gryźć i mówić czy nastolatkom, które chętnie zabierają owocowe musy do szkoły w ramach drugiego śniadania.

"W takim wieku jak najbardziej, nastolatka już wie jak żuć i gryźć i zna też prawdziwe jedzenie" - odpowiedziała na pytanie autorka nagrania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza