SŁODYCZE w diecie dziecka: które słodycze najbardziej niszczą zęby dziecka?

2012-10-31 12:03

Które słodycze są najbardziej szkodliwe dla zębów dziecka? Na liście najbardziej niezdrowych słodyczy, sporządzonej przez American Academy of Dentistry, są lizaki, toffi i cukierki wymagające długiego żucia.

Slodycze w diecie dziecka ktore slodycze najbardziej niszcza zeby dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Słodycze w diecie dziecka: które słodycze najbardziej niszczą zęby dziecka?

Spis treści

  1. Które słodycze i przekąski najbardziej szkodzą zębom dziecka?
  2. Jakie słodycze mniej szkodzą zębom dziecka?
  3. Jak dbać o zęby mleczne

Statystki zdrowia jamy ustnej budzą grozę. Dzieci w Polsce chorują częściej na próchnicę niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Bośni i RPA. Dziś problem ten dotyczy aż 86,9 proc. maluchów  – czytamy w raporcie Ministerstwa Zdrowia.  Wskaźnik intensywności próchnicy wśród polskich dzieci wynosi dziś 5,1, podczas kiedy w Danii to zaledwie 0,3. Najgorzej jest wśród 15-latków. W tej grupie na próchnicę zębów stałych cierpi aż 91,8 proc. Nie lepiej jest wśród 5-latków. Chore zęby mleczne ma już 79,9 proc. maluchów.

Które słodycze i przekąski najbardziej szkodzą zębom dziecka?

– Najwięcej szkód potrafią wyrządzić landrynki, ich ostre krawędzie mogą być przyczyną spękań szkliwa, złamań zębów oraz krwawienia dziąseł – mówi lekarz stomatolog Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. – Nie lepiej wypadają wszelkie twarde żelki i krówki-ciągutki oblepiające zęby dziecka, ich żucie może być męczące dla kości szczęki, zwłaszcza jeśli podaje się je maluchom. Sporym problemem są także chipsy, te powodują podrażnienie dziąseł i podniebienia, w konsekwencji mogą być przyczyną infekcji. Warto unikać także kwaśnych cukierków z dużą zawartością kwasku cytrynowego, mogą one przyczynic się do rozpuszczania szkliwa – dodaje.

Jakie słodycze mniej szkodzą zębom dziecka?

– Jeśli już kupujemy dzieciom cukierki i słodycze, niech to będą czekoladki, które szybko rozpuszczają się w ustach i nie wymagają długiego żucia, gryzienia czy ssania. Alternatywą dla cukierków są także miękkie ciasteczka i muffiny. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko mechanicznego uszkodzenia zębów. Całkowicie z listy powinniśmy wykreślić landrynkowe lizaki, landrynki, toffi, żelki, zwłaszcza tzw. wężyki i chipsy – mówi dentysta.

materiały prasowe

Jak dbać o zęby mleczne

Mimo tego że zęby mleczne posłużą tylko przez kilka lat - warto o nie dbać. Problemy związane z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej dotyczą również dziąseł, języka i wewnętrznej strony policzków. Dlatego warto nauczyć dziecko właściwego czyszczenia zębów i kontrolować ich stan po każdym myciu. Prócz tego, że uchronisz swoją pociechę przed chorobami - wyrobisz w nim prawidłowe nauki codziennej higieny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza