Dżuma - streszczenie lektury

2020-01-30 11:32

"Dżuma", powieść Alberta Camusa, to lektura w szkole średniej. Uniwersalna opowieść o złu i o postawach, jakie w jego obliczu może przyjmować człowiek, uznawana jest za jedną z ważniejszych książek z nurtu egzystencjalizmu w literaturze XX wieku. Przeczytaj albo posłuchaj streszczenia lektury.

Dżuma

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Autor "Dżumy"
  2. Geneza "Dżumy"
  3. Streszczenie "Dżumy"
  4. Bohaterowie "Dżumy"

"Dżuma", powieść Alberta Camusa, wydana w 1947 roku w Paryżu to uniwersalna opowieść o eskalacji zła i o tym, jakie postawy mogą przyjmować ludzie w obliczu zagrożenia

Autor "Dżumy"

Albert Camus to wybitny francuski pisarz i dramaturg, laureat literackiej Nagrody Nobla. Urodził się w 1913 roku w Algierii francuskiej, jednak tworzył głównie we Francji.

Uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Zaliczany do nurtu egzystencjalizmu, aczkolwiek sam odżegnywał się od takiej klasyfikacji.

Czytaj:

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 1

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 2

George Orwell, “Rok 1984”

Geneza "Dżumy"

"Dżuma" powstała po II wojnie światowej. Jest efektem traumy, jaką przeżył autor po latach zmagań wojennych, głodu, chorób i funkcjonowania obozów masowej zagłady.

Opowieść o zarazie jest uniwersalną parabolą, którą można dopasować do każdej epoki literackiej. To pean na cześć humanizmu i uczciwości, opowieść o postawach, jakie powinien przyjmować człowiek, zmagając się ze złem.

Streszczenie "Dżumy"

W Oranie, mieście w Algierii, wybucha epidemia dżumy. Początkowo mieszkańcy miasta bagatelizują zagrożenie. Korzystają z rozrywek, spotykają się w kawiarniach, teatrach.

Gdy choroba zaczyna dziesiątkować mieszkańców Oranu, ich postawy zmieniają się. Jedni popadają w rozpacz, inni czują, że epidemia jest karą za grzechy. Są też ludzie, którzy robią wszystko, by ulżyć chorym w cierpieniu - tak jak doktor Bernard Rieux, główny bohater książki.

Dobrze wiedzieć

Doktor Rieux to postać na wskroś przesiąknięta empatią i humanizmem. Reprezentuje on w książce dobro, do ostatnich sił walczy o życie pacjentów.

Niesie chorym ulgę i ukojenie, pociesza ich i pomaga w walce z dżumą. Doktor Rieux ma być alter ego autora, któremu postawy humanizmu i zwyczajnej ludzkiej uczciwości były bardzo bliskie.

Oran staje się pułapką. Mieszkańcy nie mają wyjścia - muszą albo poddać się chorobie, albo zacząć z nią walczyć. Ta sytuacja zmienia wszystkich. Starcie ze złem pozostawia w mieszkańcach miasta ślady - umacnia ich albo osłabia.

Książka jest wyrazem filozofii autora, który uważał, że człowiek przez całe życie musi walczyć ze złem. Ono może pojawić się wszędzie i w każdej chwili, a człowiek powinien mu się przeciwstawiać.

Bohaterowie "Dżumy"

  • Doktor Bernard Rieux - główny bohater powieści i jej narrator. Humanista, lekarz z powołania, który uważał, że jego moralnym obowiązkiem jest niesienie ulgi innym - nawet gdyby miał przy tym narażać swoje życie. Walczył ze złem bezkompromisowo, nie zgadzając się na to, co dzieje się w mieście. Pod wpływem jego postawy ludzie zaczynali organizować oddziały sanitarne. Nie wierzył w Boga, za to wyznawał pogląd, że życie jest kruche i ulotne; i że przez cały okres jego trwania człowiek musi zmagać się ze złem 

  • Grand - skromny i cichy urzędnik merostwa, który miał wielkie marzenia, ale nie potrafił ich zrealizować. Nie walczył ani o siebie, ani o swoje małżeństwo. Pomimo jego słabości udało mu się zwalczyć chorobę, co pokazało, że był silniejszy niż myślał. Pokonał zło, a walka go wzmocniła

Czytaj:

Makbet - streszczenie lektury

Boska Komedia - streszczenie lektury

Potop - streszczenie lektury

  • Dziennikarz Rajmond Rambert - przyjechał do Oranu przed wybuchem epidemii i został przymusowo zatrzymany w mieście. Robi wszystko, by wyjechać z miasta i nie rozumie, dlaczego władze nie chcą uczynić dla niego wyjątku. Cechuje go postawa egoistyczna - gdy nie udaje mu się opuścić Oranu legalnie, próbuje to zrobić w sposób nielegalny. Bardzo tęskni za swoją ukochaną i za Paryżem.

  • Ksiądz Panneloux - jezuita wygłaszający płomienne kazania. Jego postawa zmienia się w trakcie epidemii: początkowo uważał, że mieszkańcy miasta zasłużyli na to, by chorować. Jednak gdy zobaczył, że na dżumę umiera niewinne dziecko, zrozumiał, że choroba nie może być karą za grzechy. To przeżycie mocno nim wstrząsnęło, zmienił swoje nastawienie i zaczął wykazywać się większą empatią

  • Jean Tarrou - bohater z zewnątrz, nie jest mieszkańcem Oranu, przyjechał do miasta kilka tygodni przed wybuchem epidemii. Optymista, szybko zaskarbiał sobie sympatię ludzi. W czasie walki z chorobą stanął po stronie mieszkańców miasta, wspomagał doktora Rieuxa, m.in. organizował oddziały sanitarne
Z jakiej szkolnej lektury pochodzi ten bohater?
Pytanie 1 z 10
Pani Andrzejowa Korczyńska: