"Nie" z przysłówkami – zasady pisowni i przykłady

2023-04-24 13:57

Jak piszemy "nie" z przysłówkami – razem czy osobno, łącznie czy rozdzielnie? Oto zasady ortograficzne oraz ćwiczenia na pisownię nie z przysłówkami, które pomogą utrwalić wiedzę.

nie z przysłówkami

i

Autor: Getty images

Spis treści:

  1. Nie z przysłówkami
  2. Nie z przysłówkami pochodzącymi od przymiotników
  3. Nie z przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników
  4. Nie z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym
  5. Nie z przysłówkami – ćwiczenia

Nie z przysłówkami

Aby poprawnie zapisać nie z przysłówkiem, musimy rozpoznać jego rodzaj (czy mamy do czynienia z przysłówkiem odprzymiotnikowym, czy z innym?), a w przypadku przysłówków odprzymiotnikowych także stopień (czy równy, czy wyższy lub najwyższy?). Wbrew pozorom jednak sprawa wcale nie jest skomplikowana!

"Nie" z czasownikami - jak prawidłowo piszemy "nie" z czasownikami. Zasady pisowni >

"Nie" z przymiotnikami – zasady pisowni i ćwiczenia >

Nie z przysłówkami pochodzącymi od przymiotników

Zasada ortograficzna mówi, że nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi (tzn. pochodzącymi od przymiotników) w stopniu równym piszemy łącznie. Ponieważ przymiotnik odpowiada na pytania: jaki?, jaka?, jakie?, przysłówek odprzymiotnikowy będzie z reguły odpowiadał na pytanie: jak? i wyrażał określoną cechę, np. ładnie – nieładnie, dobrze – niedobrze, zielono – niezielono, trudno – nietrudno, często – nieczęsto, miło – niemiło.

Czytaj: Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Rzeczownik: co to za część mowy i na jakie odpowiada pytania?

Przysłówek: pytania, stopniowanie, ćwiczenia

Nie z przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników

Nie z pozostałymi przysłówkami (tzn. niepochodzącymi od przymiotników, a odpowiadającymi na pytanie gdzie? lub kiedy?) zapisujemy natomiast rozdzielnie, np. dziś – nie dziś, wczoraj – nie wczoraj, zawsze – nie zawsze, bardzo – nie bardzo, wszędzie – nie wszędzie, tutaj – nie tutaj, całkiem – nie całkiem (ale: całkowicie – niecałkowicie, bo przysłówek całkowicie pochodzi od przymiotnika całkowity).

Czytaj: Rzeczownik: co to za część mowy i na jakie odpowiada pytania?

Przysłówek: co to za część mowy?

Nie z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym

Podobnie jak w przypadku przymiotników, nie z przysłówkami przymiotnikowymi w stopniu wyższym i najwyższym piszemy rozdzielnie. Tu sprawa jest prosta o tyle, że nie da się stopniować przysłówków innych niż przymiotnikowe. Np. nie lepiej, nie najlepiej; nie ładniej, nie najładniej; nie milej, nie najmilej; nie trudniej, nie najtrudniej.

Nie z przysłówkami – ćwiczenia

Aby utrwalić sobie zasady pisowni nie z przysłówkami, warto wykonać ćwiczenia. Najlepiej napisać dyktando:

Alek obudził się niewcześnie i nie bardzo chętnie wysunął głowę spod kołdry. Nie najprzyjemniej mu było na myśl, że nie pojutrze, nie jutro, a właśnie dziś nieodwołalnie będzie musiał wracać z wakacji do domu. Niewątpliwie tęsknił do rodziców, jednak niespieszno mu było żegnać się z dziadkami. Nagle jednak nieleniwie wyskoczył z łóżka. Nie najrozsądniej byłoby tracić cenny czas przed wyjazdem, niemądrze byłoby przeleżeć do południa w łóżku!

Czytaj: Liczebnik - co to za część mowy? Rodzaje, odmiana, ćwiczenia

Jakie przedmioty są w 4 klasie szkoły podstawowej?

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce
Ekstremalne dyktando dla orłów. Zdobędziesz chociaż połowę?
Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię: