Badania dziecka: sprawdź, czy dziecko jest gotowe do szkoły

2013-08-26 16:41

Przed posłaniem dziecka do szkoły warto zrobić badania, dzięki którym upewnisz się, że dziecko jest zdrowe i podoła obowiązkom szkolnym. Dowiedz się, jakie badania przed szkołą należy wykonać.

Badania przed poslaniem dziecka do szkoly
Autor: _photos.com|photos.com Badania przed posłaniem dziecka do szkoły - sprawdź, czy dziecko jest gotowe do szkoły

Spis treści

 1. Badania dziecka: nieustanny monitoring
 2. Badania dziecka: czy dziecko dobrze widzi?
 3. Badania dziecka: niepokojące sygnały
 4. Badania dziecka: czy dziecko ma zdrowy kręgosłup?
 5. Badania dziecka: czy dziecko dobrze mówi?
 6. Badania przed szkołą: czy dziecko dobrze słyszy?
 7. Badania przed szkołą: czy dziecko ma zdrowe zęby?

Kilka godzin w szkolnej ławce to duży wysiłek dla młodego organizmu przyzwyczajonego głównie do ruchu i zabawy. Na różne obciążenia związane z rozpoczęciem nauki narażony jest wzrok i słuch dziecka (specjaliści porównują hałas na przerwie do tego, jaki wywołuje młot pneumatyczny) oraz jego kręgosłup i zęby. Dobrze więc zawczasu przebadać dziecko, bo im zdrowsze będzie, idąc do szkoły, tym mniej szkód wyrządzą zagrożenia, z jakimi się zetknie. Jakich specjalistów warto odwiedzić i co sprawdzić?

Badania dziecka: nieustanny monitoring

Warto na bieżąco kontrolować stan zdrowia dziecka i mieć na uwadze, że różne trudności przejawiające się w zachowaniu mogą mieć podłoże w kłopotach zdrowotnych, na przykład niedoleczonych infekcjach, przewlekłych katarach, alergiach, przerośniętych migdałkach, grzybach przewodu pokarmowego.

Badania dziecka: czy dziecko dobrze widzi?

Niektóre wady wzroku, na przykład zezowanie, rodzice mogą zauważyć sami. Inne – jak krótkowzroczność – są trudniejsze do zaobserwowania, zwłaszcza jeśli wada jest niewielka, a dziecko nie uskarża się na kłopoty z widzeniem. Dlatego nawet jeśli uważasz, że twoja pociecha ma sokoli wzrok, wybierz się z nim do okulisty. Bo być może wcale nie jest tak, jak sądzisz, i maluch ma jakieś problemy, które utrudnią mu uczestniczenie w zajęciach szkolnych. Ale stwierdzić to może tylko okulista. Z wizytą nie warto zwlekać, ponieważ ewentualna wada szybko się pogłębi, gdy dziecko zacznie spędzać kilka godzin dziennie nad książkami. Podczas badania okulista posadzi dziecko w odległości kilku metrów od planszy, na której znajdują się litery. Malec, zasłaniając jedno oko, musi powiedzieć, co znajduje się na planszy w miejscu wskazanym przez lekarza.

Badania dziecka: niepokojące sygnały

Jeśli zauważysz, że twoje dziecko:

 • rysując lub pisząc, pochyla głowę i patrzy bokiem na kartkę,
 • patrzy bokiem na rzeczy, które znajdują się na wprost niego,
 • ma trudności z odwzorowaniem figur, liter,
 • często mruży oczy,
 • skarży się, że bolą je oczy, gdy długo patrzy na litery lub litery mu „skaczą” albo się rozmazują,
 • nie lubi czytać,trudno mu długo utrzymać wzrok na przedmiotach

udaj się do optyka optometrysty, który sprawdzi, czy dziecko ma problemy widzenia obuocznego i akomodacji. Okuliści tego nie badają, ponieważ nie mają odpowiednich przyrządów i skupiają się głównie na chorobach i wadach oczu.

Badania dziecka: czy dziecko ma zdrowy kręgosłup?

U wielu dzieci w wieku szkolnym stwierdza się wady postawy. Kilkulatek, który potrzebuje dużo ruchu, uczęszczając do szkoły, spędza w ławce kilka godzin dziennie, a po kilku godzinach nauki jest wożony na dodatkowe zajęcia i nie wystarcza mu już czasu na zabawę. To sprawia, że kościec nie rozwija się właściwie.

Dużo krzywdy kręgosłupowi wyrządza również ciężki tornister oraz niewłaściwa postawa przy biurku. Należy przypominać dziecku, żeby trzymało stopy na podłodze, a łokcie miało oparte. Sporo dzieci, które zaczynają naukę, ma już problemy z postawą, tyle że niezdiagnozowane. Wizyta u ortopedy pozwala je wykryć i nie dopuścić do pogłębienia się. Ortopeda dokładnie obejrzy plecy i stopy dziecka, poprosi je także o to, by zrobiło skłon, próbując dotknąć dłońmi do podłogi, a potem pochodziło po pokoju. Jeśli coś okaże się nie w porządku, konieczne będą ćwiczenia w domu lub rehabilitacja.

Zapamiętaj! Jeżeli zamierzasz zapisać dziecko na jakieś dodatkowe zajęcia sportowe, podczas badania przed posłaniem dziecka do szkoły powiedz o tym lekarzowi, ponieważ nie wszystkie są wskazane dla kilkulatków, których kościec wciąż się rozwija.

Dobrze wiedzieć

Silniejsze, bo zaszczepione

Jeśli dziecko nie miało dotąd wielu kontaktów z rówieśnikami, ponieważ nie chodziło do przedszkola i w związku z tym niezbyt często chorowało, warto wzmocnić jego odporność. Oprócz hartowania i diety bogatej w witaminy i mikroelementy pamiętaj o szczepieniach zalecanych. Trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Uodparniają jednak dziecko na choroby, które mogłyby na dłuższy czas uniemożliwić mu chodzenie do szkoły. Dziecko możesz zaszczepić między innymi przeciw grypie, meningokokom, pneumokokom czy WZW typu A.

Badania dziecka: czy dziecko dobrze mówi?

Wady wymowy utrudniają kontakty z rówieśnikami, są także przyczyną kłopotów z nauką czytania i pisania. Dzieci, które mają problemy z mową, są również w grupie ryzyka dysleksji. Dlatego warto sprawdzić, czy twoja pociecha na pewno poprawnie wymawia głoski, nawet jeśli nie ma żadnych wyraźnych znaków, że tak nie jest. Podczas badania logopeda nie tylko będzie rozmawiać z dzieckiem, ale także oceni budowę jego zgryzu. W niektórych przypadkach konieczna jest również konsultacja innych specjalistów, na przykład audiologa (ponieważ wady wymowy czasem wynikają z problemów ze słuchem) czy ortodonty (kiedy przyczyną kłopotów z mówieniem jest wada zgryzu).

Badania przed szkołą: czy dziecko dobrze słyszy?

Możesz mieć wątpliwości, jeśli dziecko często nie reaguje na to, co mówisz, bądź głośno nastawia telewizor. Warto to wyjaśnić, ponieważ nauczycielka w szkole może ewentualny niedosłuch uznać za aroganckie zachowanie. Badanie słuchu wykonuje audiolog. Może zrobić je nawet bez użycia jakiegokolwiek sprzętu – wystarczy, że poprosi dziecko, by stanęło w odległości pięciu metrów, i szeptem wyda mu jakieś polecenie, a potem oceni, co usłyszało. Bardziej precyzyjne jest badanie audiometryczne. Lekarz da dziecku słuchawki podłączone do audiometru. Gdy twoja pociecha usłyszy w słuchawkach dźwięk, będzie musiała nacisnąć specjalny przycisk. Co jeśli okaże się, że ma wadę słuchu? Sposób postępowania będzie zależał od tego, jak duża jest wada i jakie są jej przyczyny.

Badania przed szkołą: czy dziecko ma zdrowe zęby?

Tylko jedna na osiem mam może się pochwalić tym, że jej dziecko ma zęby w doskonałym stanie. Z badań wynika, że próchnicę ma już ponad 70 proc. polskich dzieci. Winna jest dieta – niedobór wapnia osłabia zęby, a nieograniczony dostęp do słodyczy robi całą resztę. Ponieważ wraz z pójściem dziecka do szkoły najprawdopodobniej stracisz kontrolę nad tym, ile zjada słodyczy, warto zrobić mu przegląd zębów i wyleczyć wszystkie ubytki, a potem kontrolować stan zębów regularnie co trzy miesiące.

Jak być rodzicem ucznia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza