Pierwszy dzień wiosny - kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?

2021-02-16 10:29

Na pierwszy dzień wiosny zwykle czekamy z utęsknieniem. Po mroźnej, zimowej aurze ten dzień jest nadzieją na szybkie ocieplenie. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i jakie są zwyczaje z nim związane?

Pierwszy dzień wiosny
Autor: thinkstockphotos.com Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

Tak jak w przypadku każdej pory roku, tak i wiosna ma swoje „dwa początki”. To znaczy, że w ciągu roku możemy świętować pierwszy dzień wiosny dwa razy - raz według kalendarza, a raz według wyliczeń astronomicznych. Skąd te rozbieżności?

Spis treści:

  1. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? WIDEO
  2. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny
  3. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 
  4. Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny
  5. Wiosenne zmiany

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? WIDEO

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

To data popularniejsza, wpisana w kalendarz. Jest ona umowna, ustalona z góry i wypadająca zawsze tego samego dnia w roku. Kalendarzowa wiosna zwykle przychodzi później niż ta astronomiczna. Pierwszy dzień wiosny według kalendarza obchodzimy 21. marca. Kalendarzowa wiosna trwa aż do 21. czerwca.

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 

W przypadku daty astronomicznej, pierwszy dzień wiosny jest dniem ruchomym. To oznacza, że nie ma z góry określonej daty w kalendarzu i każdego roku astronomiczną wiosnę możemy witać innego dnia. Różnice między początkiem wiosny kalendarzowej a astronomicznej nie są duże – średnio jeden dzień. Z czego to wynika?

Astronomicznej wiosny nie wyznacza kalendarz, ale wędrówka słońca po ekliptyce. Według astronomów wiosna przychodzi w dniu tzw. równonocy wiosennej czyli wtedy, gdy dzień zrównuje się z nocą, a słońce pada tego dnia prostopadle na równik. Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w marcu. W różnych strefach czasowych pierwszy dzień wiosny może wypaść innego dnia np. w roku 2011 astronomiczną wiosnę witaliśmy 21 marca, a w 2044 roku być może to będzie 19 marca. Wszystko z powodu ruchu punktu Barana związanego ze zmianą kierunku ziemskiej osi rotacji.

Astronomiczna wiosna kończy się wraz z przesileniem letnim, a więc z nadejściem astronomicznego lata.

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny najhuczniej obchodzą dzieci, dla których jest to jednocześnie tzw. Dzień Wagarowicza. Tego dnia dzieci raczej nie uczestniczą w klasycznych zajęciach szkolnych, ale biorą udział w wycieczkach, uroczystościach i często topią Marzannę. Marzanna to  kukła zawieszona na kiju, która ma symbolizować zimę (bogini zimy i śmierci). Marzannę należy wrzucić do rzeki, co oznacza pożegnanie zimy. W niektórych szkołach i przedszkolach pierwszego dnia wiosny panuje także zwyczaj ubierania się na zielono.

Czytaj także: Marzanna – skąd wzięło się topienie marzanny?

Jak spędzić pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu?

Wiosenne zmiany

Wiosna to urokliwa pora roku. Przyroda budzi się z zimowego snu, zza chmur wychodzi ciepłe słońce, a wraz z nim wraca energia do działania. Na wsiach wiosna zmienia nie tylko krajobraz, ale również tryb życia. Wiosna w rolnictwie to przede wszystkim początek intensywnej pracy. Rozpoczyna się wypas zwierząt hodowlanych i pierwsze siewy. Wiosna przynosi również rodzinne Święta WielkanocneDzień Matki czy Dzień Dziecka. To także czas świąt państwowych takich jak Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja.

Zmiany pogodowe, które zwykle zapoczątkowuje pierwszy dzień wiosny, nie na każdego mają pozytywny wpływ. Częstym zjawiskiem jest tzw. przesilenie wiosenne, a więc zmęczenie, zniechęcenie, senność, a nawet bóle mięśni czy kości. Organizm domaga się odpoczynku, bo nie potrafi tak szybko przestawić się po zimie. Jedyną radą jest posłuchanie swojego organizmu i zwolnienie tempa, aż przyzwyczai się do nowych okoliczności.

Czytaj także: Dziś 21 marca? Załóż kolorowe skarpetki! Światowy Dzień Zespołu Downa

Znasz te przysłowia na marzec?

Pytanie 1 z 10
Gdy marzec mglisty, w lecie czas ...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza