Pierwszy dzień wiosny - kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?

2020-03-20 13:04
Pierwszy dzień wiosny
Autor: thinkstockphotos.com Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

Na pierwszy dzień wiosny zwykle czekamy z utęsknieniem. Po mroźnej, zimowej aurze ten dzień jest nadzieją na szybkie ocieplenie. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i jakie są zwyczaje z nim związane?

Tak jak w przypadku każdej pory roku, tak i wiosna ma swoje „dwa początki”. To znaczy, że w ciągu roku możemy świętować pierwszy dzień wiosny dwa razy - raz według kalendarza, a raz według wyliczeń astronomicznych. Skąd te rozbieżności?

Spis treści:

  1. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? WIDEO
  2. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny
  3. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 
  4. Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny
  5. Wiosenne zmiany

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? WIDEO

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

To data popularniejsza, wpisana w kalendarz. Jest ona umowna, ustalona z góry i wypadająca zawsze tego samego dnia w roku. Kalendarzowa wiosna zwykle przychodzi później niż ta astronomiczna. Pierwszy dzień wiosny według kalendarza obchodzimy 21. marca. Kalendarzowa wiosna trwa aż do 21. czerwca.

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 

W przypadku daty astronomicznej, pierwszy dzień wiosny jest dniem ruchomym. To oznacza, że nie ma z góry określonej daty w kalendarzu i każdego roku astronomiczną wiosnę możemy witać innego dnia. Różnice między początkiem wiosny kalendarzowej a astronomicznej nie są duże – średnio jeden dzień. Z czego to wynika?

Astronomicznej wiosny nie wyznacza kalendarz, ale wędrówka słońca po ekliptyce. Według astronomów wiosna przychodzi w dniu tzw. równonocy wiosennej czyli wtedy, gdy dzień zrównuje się z nocą, a słońce pada tego dnia prostopadle na równik. Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w marcu. W różnych strefach czasowych pierwszy dzień wiosny może wypaść innego dnia np. w roku 2011 astronomiczną wiosnę witaliśmy 21 marca, a w 2044 roku być może to będzie 19 marzec. Wszystko to z powodu ruchu punktu Barana związanego ze zmianą kierunku ziemskiej osi rotacji. Astronomiczna wiosna kończy się wraz z przesileniem letnim, a więc z nadejściem astronomicznego lata.

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny najhuczniej obchodzą dzieci, dla których jest to jednocześnie tzw. Dzień Wagarowicza. Tego dnia dzieci raczej nie uczestniczą w klasycznych zajęciach szkolnych, ale biorą udział w wycieczkach, uroczystościach i często topią Marzannę. Marzanna to  kukła zawieszona na kiju, która ma symbolizować zimę (bogini zimy i śmierci). Marzannę należy wrzucić do rzeki, co oznacza pożegnanie zimy. W niektórych szkołach i przedszkolach pierwszego dnia wiosny panuje także zwyczaj ubierania się na zielono.

Czytaj: Marzanna – skąd wzięło się topienie marzanny?

Jak spędzić pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu?

Wiosenne zmiany

Wiosna to urokliwa pora roku. Przyroda budzi się z zimowego snu, zza chmur wychodzi ciepłe słońce, a wraz z nim wraca energia do działania. Na wsiach wiosna zmienia nie tylko krajobraz, ale również tryb życia. Wiosna w rolnictwie to przede wszystkim początek intensywnej pracy. Rozpoczyna się wypas zwierząt hodowlanych i pierwsze siewy. Wiosna przynosi również rodzinne Święta WielkanocneDzień Matki czy Dzień Dziecka. To także czas świąt państwowych takich jak Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja.

Zmiany pogodowe, które zwykle zapoczątkowuje pierwszy dzień wiosny, nie na każdego mają pozytywny wpływ. Częstym zjawiskiem jest tzw. przesilenie wiosenne, a więc zmęczenie, zniechęcenie, senność, a nawet bóle mięśni czy kości. Organizm domaga się odpoczynku, bo nie potrafi tak szybko przestawić się po zimie. Jedyną radą jest posłuchanie swojego organizmu i zwolnienie tempa, aż przyzwyczai się do nowych okoliczności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE