Jak spędzić pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu?

2020-03-20 10:44

Pierwszy dzień wiosny w czasie narodowej kwarantanny to wyjątkowy dzień. Jak spędzić go radośnie bez konieczności wychodzenia z domu?

Jak spędzić pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu?
Autor: Getty images

Pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu nie musi być nudny. Oczywiście, fajniej byłoby powitać tę najpiękniejsza porę roku w czasie spaceru nad rzeką albo przynajmniej przy grillu na działce, ale tym razem to raczej niemożliwe. Wymyślmy więc coś, co zastąpi nam nasze tradycje na czas epidemii.

Pierwszy dzień wiosny inaczej

Kilka dni temu internet obiegły zdjęcia tłumów młodzieży siedzących na nadwiślańskich bulwarach, a także fotografie rodziców z małymi dziećmi oblegających place zabaw. Ani jedni, ani drudzy nic nie robili sobie z koronawirusa i zaleceń, które zakazują przebywania w dużych grupach ludzi.

A przed nami pierwszy dzień wiosny i piękna pogoda, co oznacza, że znów będzie nas kusić wyjście na wiosenny spacer.

Wszyscy specjaliści, przede wszystkim ci, którzy obserwowali (dziś już wiadomo, że wygraną) walkę z wirusem w Chinach przestrzegają – zostańcie w domu!!! Nie gromadźcie się nad Wisłą i innymi nadrzecznymi promenadami, aby w tłumie ludzi witać pierwszy dzień wiosny!

Tylko w ten sposób uda się zatrzymać rozprzestrzenianie się korona wirusa. Tylko tak  nie powtórzymy błędu, który popełniły inne kraje, np. Włochy.

A co z tradycją, zapytacie? Spróbujmy zamienić ją na nową - koronawirusową! Utopmy marzanne w wannie i udekorujmy mieszkanie kwiatami z papieru. A jeśli macie starsze dzieci, dla których wycinanki z bibuły nie są już żadną atrakcją, zaproponujcie im jakieś inne wspólne aktywności, niekoniecznie związane z wiosną. Byleby zostali w domu i nie poszli całą grupą nad rzekę… #zostanwdomu

Czytaj: Czy w czasie zagrożenia epidemicznego można wyjść na spacer?

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Marzanna w wannie

Brzmi dziwnie? Może i tak, ale i czasy mamy dziwne. Zróbmy z dzieckiem marzanne i utopmy ją… w wannie lub wyrzućmy przez okno. Wystarczy kilka gałganków (ostatecznie możemy pociąć stare ściereczki kuchenne lub przetartą pościel), a także jakieś wstążki, koronki, włóczki – jednym słowem wszystko, co  znajdziemy w domowych zasobach.

Zrób kulkę z gałganków, owiń ją innym skrawkiem materiału i zwiąż wstążką lub gumką (nie używajmy waty, jeśli nasza marzanna ma skończyć w wodzie!). Masz już głowę marzanny, na której dziecko może domalować oczy i buzie. Z resztek innych materiałów zróbcie prowizoryczną sukienkę naszej bohaterki.

Zabawa związana z robieniem marzanny zajmie dziecku na pewno trochę czasu - my w tym czasie możemy wytłumaczyć dziecku, skąd wziął się zwyczaj topienia marzanny (znajdziesz to tutaj). Możemy też popracować zdalnie czy zrobić obiad.

Gdy marzanna będzie, gotowa zbierzmy cała rodzinę i w radosnym korowodzie przenieśmy ją do łazienki, gdzie wrzucimy ją do wanny pełnej wody z okrzykiem „Precz zimo!”. Możemy też wyrzucić marzanne z balkonu (dbając o bezpieczeństwo dziecka - niech się nie wychyla zza mocno!), ale pamiętajmy, by potem szybko wysłać na dół tatę, aby zebrał ją z trawnika. Inaczej narazicie się dozorcy i sąsiadom.

Czytaj: Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka

Sadzenie nowalijek

Pierwsze wiosenne warzywa to symbol nadchodzącej wiosny. Siedząc w domu zabawcie się w ogrodników. Pewnie masz w domu cebulę i korzeń pietruszki? Zasadźcie je w doniczce, podlewajcie i trzymajcie na parapecie po nasłonecznionej stornie mieszkania, a po kilku dniach wyrośnie wam szczypiorek i zielona natka.   

Dekoracje wiosenne

Pierwszy dzień wiosny bez kwiatów? Nie da się, ale skoro nie możemy pójść do kwiaciarni, aby kupić żonkile czy tulipany, przygotujcie je w domu. Krepina, kolorowy papier, klej i nożyczki to właśnie rzeczy, które będą wam potrzebne.

Zróbcie dużo kwiatów z bibuły i połączmy je sznureczkiem – takie kwiatowe girlandy mogą zawisnąć nad stołem w dużym pokoju lub nad łóżkiem dziecka. Kwiaty wycięte z kolorowego papieru można ponaklejać na szafki – od razu będzie wiosennie!

Szukanie wiosny

Przynajmniej raz dziennie musicie wyjść na spacer – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, czyli w miejsca, gdzie nie ma tłumów (na pewno nie na plac zabaw czy boisko!): przespacerować się osiedlowymi uliczkami lub pojechać samochodem za miasto do lasu, gdzie duża przestrzeń zmniejsza ryzyko spotkania kogokolwiek.

Zarówno na ulicy, jak i w lesie spotkać można pierwsze oznaki wiosny – pączki na drzewach, może pierwsze kwiatki, śpiewające ptaki, mrówki itd. Poszukajcie razem z dzieckiem tych oznak budzącej się do życia przyrody i zróbcie zdjęcia, które potem będziecie podziwiać w domu.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie: