Wzór na obwód koła. Jak go wykorzystać w zadaniu?

2022-12-13 10:06

Wzór na obwód koła jest podstawowym wzorem, który warto zapamiętać. Wiele zadań z zakresu geometrii, także tych na egzaminie ósmoklasisty, może wymagać jego zastosowania. Jak obliczyć obwód koła i jak wygląda wzór na obwód koła?

Chłopiec rysujący cyrklem koło
Autor: Getty images Wzór na obwód koła. Jak go wykorzystać w zadaniu?

Wzór na obwód koła uczeń poznaje wraz z nauką geometrii w klasach 4-6. W tym czasie dzieci poznają podstawowe informacje dotyczące wielokątów, kół i okręgów, a więc przyswajają wiele wzorów, które potem wykorzystują w zadaniach z treścią. Znajomość wzorów matematycznych jest potrzebna do obliczania zadań z geometrii, które znajdą się na pewno na egzaminie ósmoklasisty z matematyki.

Jednym ze wzorów dotyczących koła i okręgu, obok wzoru na pole, jest wzór na obwód koła. Jak wygląda ten wzór?

Czym jest koło i liczba Π?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest okrąg, a czym koło. Okrąg to linia, którą tworzą punkty znajdują się w ustalonej odległości (r) od stałego punktu (O). Odległość r nazywana jest promieniem, a punkt O środkiem okręgu. Koło to figura geometryczna, w skład której wchodzi okrąg i wszystkie punkty znajdujące się w jego wnętrzu.

W tym momencie trzeba wspomnieć, czym jest liczba Π, z którą trzeba się zetknąć przy zadaniach dotyczących koła i okręgu. Liczba Π jest stosunkiem długości okręgu do jego średnicy i wynosi 3,14159... . Wielokropek pokazuje, że liczna Π to liczba nieskończona.

Czytaj również: Zadania z matematyki klasa 4

Pole rombu - wzór i zadania na obliczanie pola rombu

Jak wygląda wzór na obwód koła?

Wzór na obwód koła (l) to: l=2Πr, gdzie r to promień koła, a Π – to liczba stała. Do obliczeń matematycznych przyjmuje się jej wartość do drugiego miejsca po przecinku, czyli 3,14 (czasem jest to 3,1 lub 3 – w zadaniu zwykle jest podana informacja, jaką wartość przybliżoną zastosować).

Obwód koła obliczamy więc mnożąc długość promienia przez liczbę Π oraz przez 2.

  • Przykładowe zadanie z podaną długością promienia: Wyobraź sobie, że upiekłeś okrągły tort, a teraz potrzebujesz paska ozdobnego papieru, aby owinąć go wokół krawędzi ciasta. Promień tortu wynosi 15 cm. Aby znaleźć obwód, którego potrzebujesz, po prostu wstaw te wartość do równania 2Πr, czyli: 2 x Π x 15cm = 2 x 3,14 x 15cm = 94,2 cm

Czasami w zadaniach można znaleźć informację o długości średnicy (d). Wówczas wzór na obwód koła zmienia się. Ponieważ średnica to tak naprawdę dwa promienie, czyli 2r, dlatego wzór na obwód koła wynosi l=Πd

  • Przykładowe zadanie z podaną długością średnicy: Robotnicy wybudowali okrągły basen o średnicy 20 m, a teraz muszą zbudować wokół niego ogrodzenie. Ile metrów siatki będą potrzebowali? aby to obliczyć, pomnóż średnicę basenu przez Π, czyli 20 x 3,14 = 62,8 m.
M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza