Ferie w domu – co zrobić, by ferie w domu były udane?

2015-01-13 18:25

Na ferie, podobnie jak na wakacje, młodzież szkolna czeka zawsze z utęsknieniem – dwa tygodnie wolne od obowiązków szkolnych, rannych pobudek, klasówek, odrabiania lekcji... Jak zorganizować dziecku czas w ferie, jeśli nie planujemy w tym roku posyłać swej pociechy na kolonie czy obóz, ani nie zamierzamy nigdzie wyjeżdżać całą rodziną?

ferie w domu co zrobic byly udane
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ferie 2014 – terminy w poszczególnych województwach
  2. Ferie w domu – najważniejsze to mieć plan
  3. Ferie w domu – pomysły na aktywny wypoczynek w mieście
  4. Ferie w domu – pomysły na spędzenie wolnych dni z dzieckiem
  5. Ferie w domu – pomysły na brzydką pogodę

Ferie 2014 – terminy w poszczególnych województwach

Terminy ferii dla poszczególnych województw są różne. W tym roku od 20 stycznia do 2 lutego ferie będą miały dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 27 stycznia do 9 lutego wypoczywać będą dzieci z warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Między 3 a 16 lutego ferie wypadają w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Ostatni termin – między 17 lutym a 2 marca – przypadł dzieciom z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Ferie w domu – najważniejsze to mieć plan

Ferie oznaczają dwa tygodnie wolne od szkoły. Nawet jeśli nie planujemy w tym roku posyłać swej pociechy na żaden zorganizowany wyjazd ani nie zamierzamy nigdzie wyjeżdżać całą rodziną, możemy tak zaplanować dziecku ferie w mieście, że nie będzie miało czasu na nudę. Oczywiście przy planowaniu zimowych rozrywek dla dziecka trzeba wziąć pod uwagę – oprócz stanu naszych finansów – także wiek naszej pociechy, temperament i upodobania. Najłatwiej mają rodzice uczniów szkół średnich, bo starsze dzieci same organizują sobie czas i rozrywki, młodszym my musimy poszukać jakichś atrakcji albo skorzystać z półkolonii organizowanych przez szkoły.

Ferie w domu – pomysły na aktywny wypoczynek w mieście

Półkolonie albo półzimowiska organizują szkoły ale także prywatne firmy. Dzieci podczas takich półkolonii mają zapewnione rozrywki – gry i zabawy na świeżym powietrzu lub sali gimnastycznej, a także wyżywienie, przez cały tydzień poza weekendami. Godziny zajęć mogą być zróżnicowane: niektóre półkolonie trwają od 8.00 do 15.00, inne nawet do 18.00. Warto sprawdzić wcześniej, czy organizator ma wymagane pozwolenia na prowadzenie półkolonii (powinny być one zatwierdzone przez Kuratorium Oświaty, można to sprawdzić na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl ). Zajęcia dla dzieci pozostających w mieście organizują także domy kultury i biblioteki. Informacje o półkoloniach i wypoczynku zorganizowanym znaleźć można na stronach urzędu danego miasta.

Ferie w domu – pomysły na spędzenie wolnych dni z dzieckiem

Jeśli sami wzięliśmy urlop, by spędzić ferie z dzieckiem, i z jakichś powodów (przeważnie finansowych) nie udało nam się nigdzie wyjechać, postarajmy się tak zorganizować te dwa tygodnie, by dla naszej pociechy były one ciekawe, a przy okazji, żebyśmy i my wypoczęli. Ponieważ aura sprzyja uprawianiu sportów zimowych możemy z dzieckiem wybrać się na lodowisko lub na sanki – w większości miast są miejsca, gdzie można zjeżdżać sankami, są także otwierane sezonowe lodowiska. W miastach położonych w górach i dużych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa, Poznań czy Sopot, gdzie wybudowane są specjalne sztuczne stoki, można wybrać się na narty. Kolejną atrakcją może być basen kryty – dla dziecka to będzie wielka frajda, a my popracujemy nad kondycją. Możemy też zapisać naszą pociechę na zajęcia tematyczne, np.  plastyczne, muzyczne czy teatralne, organizowane wyłącznie w okresie ferii przez różne instytucje. Także wiele muzeów w czasie ferii organizuje zajęcia lub oferuje zwiedzanie za darmo – warto poszukać takich ofert w internecie lub lokalnej prasie. Możemy wreszcie w okresie ferii wybrać się z dzieckiem do kina.

Ferie w domu – pomysły na brzydką pogodę

Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać spacerom ani uprawianiu sportów na zewnątrz i pozostanie nam siedzenie w domu, możemy zachęcić dziecko do czytania – poszukajmy w księgarniach lub bibliotekach lektur odpowiednich dla waszej pociechy. Możemy wyciągnąć z pawlacza stare dobre gry planszowe, typu „chińczyk”, „warcaby” czy „monopoly” i zagrać z dzieckiem kilka partyjek. Możemy wykorzystać czas ferii na naukę gotowania lub pieczenia i zachęcić naszą pociechę do włączenia się w przygotowywanie smakowitych potraw. Jeśli finanse nie pozwalają nam zapisać dziecko na płatne zajęcia zorganizowane, postarajmy się sami pobudzić je do kreatywności – wiele pomysłów znajdziemy w internecie,  m.in. tutaj.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza