Kiedy zaczynają się wakacje 2023 i ile zostało do wakacji?

2023-06-06 13:24

Wakacje 2023 roku rozpoczną się w drugiej połowie czerwca. Kiedy dokładnie przypada zakończenie roku szkolnego i czy dla wszystkich wakacje będą tak samo długie?

Wakacje 2022 - kiedy się zaczynają? Ile do wakacji?
Autor: Getty images Wakacje 2022 - kiedy się zaczynają? Ile do wakacji?

Spis treści

  1. Ile do wakacji 2023 – kiedy się zaczynają wakacje?
  2. Ile zostało do wakacji?
  3. Ile trwają wakacje?
  4. Wakacje 2023 – dla wszystkich tak samo długie?
  5. Wakacje 2023 – ostatnia szansa na poprawienie ocen
  6. Wakacje 2023 a poprawki
Kalendarz szkolny 2022/2023

Ile do wakacji 2023 – kiedy się zaczynają wakacje?

Wakacje 2023 zaczynają się pod koniec czerwca. Zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kalendarzem roku szkolnego, ostatni dzień edukacji przypadnie w piątek 23 czerwca 2023 roku, czyli podobnie, jak w ubiegłym roku. Tym samym oficjalny początek wakacji 2023 nastąpi w sobotę 24 czerwca, a przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych potrwa do piątku, 1 września.

Ile zostało do wakacji?

Do letnich wakacji pozostało zatem 17 dni, wliczając w to Boże Ciało oraz dwa weekendy.

Ile trwają wakacje?

Pierwszy dzień szkoły w tym roku nie przypada 1, ale dopiero 4 września. W związku z tym, że pierwszy dzień września to piątek, MEN zdecydował o przesunięciu rozpoczęcia roku szkolnego na poniedziałek. Uczniowie zyskują dodatkowy weekend wolny, a wakacje wydłużają się z 49 do 50 roboczych dni wolnych. 

Wakacje 2023 – dla wszystkich tak samo długie?

Nie wszyscy będą mieć w tym roku tyle samo wakacji. Niektórzy będą się nimi cieszyć dłużej nawet o dwa miesiące. Koniec roku szkolnego 2022 wcześniej będą świętować uczniowie z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Ich edukacja szkolna zakończy się 28 kwietnia 2023 roku, choć nie będzie tak od razu oznaczało to wakacji.

Uczniowie ci podejdą bowiem jeszcze do egzaminów wieńczących ich dotychczasową edukację np. egzaminów maturalnych czy egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy maturalne rozpoczną się tradycyjnie na początku maja.

Najdłuższymi wakacjami będą mogli się cieszyć uczniowie, którzy będą kontynuować edukację w szkołach wyższych, bo tam rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku.

Czytaj: Kalendarz roku szkolnego: dni wolne w roku szkolnym 2021/2022

Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022 – Kiedy dzieci nie idą do szkoły

Wakacje 2023 – ostatnia szansa na poprawienie ocen

Wakacje nie dla wszystkich mogą być jednak okazją do laby. Część uczniów decyduje się bowiem podejść w lecie do tzw. egzaminów poprawkowych. To ostatnia szansa, by poprawić niedostateczne oceny otrzymane na zakończenie roku szkolnego 2023 i zyskać tym samym promocję do kolejnej klasy.

Kto ma szansę na poprawkę? Do egzaminu poprawkowego może podejść każdy uczeń, który na koniec roku otrzymał jedną lub dwie oceny niedostateczne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Wakacje 2023 a poprawki

Egzaminy poprawkowe przeprowadzane są we wszystkich szkołach, od klasy czwartej szkoły podstawowej w górę. Uczeń musi najpierw napisać podanie do dyrektora szkoły.

To właśnie dyrektor decyduje, w jakim terminie odbędzie się egzamin poprawkowy – najczęściej jest to ostatni tydzień sierpnia. Poprawka składa się zwykle z dwóch części – ustnej i pisemnej. Pozytywna ocena z egzaminu poprawkowego unieważnia niedostateczną ocenę ze świadectwa szkolnego.

Z możliwości poprawek korzystają również maturzyści, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu (część ustna lub pisemna). Mają oni 7 dni od daty otrzymania wyników matury na złożenie woli podejścia do egzaminu poprawkowego.

Zobacz także: Hotel dla dzieci - jak wybrać rodzinny hotel przyjazny dzieciom?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza