Nauczyciel oznajmił, co grozi dzieciom, które wyjdą do toalety na lekcji. "Łamie prawa uczniów"

2023-12-05 11:43

Nauczyciel wywiesił w klasie kartkę, w której napisał, co grozi uczniom, jeśli wyjdą do toalety w czasie lekcji. Prawnik stwierdził, że takie groźby nie tylko są nie na miejscu, ale wręcz są niezgodne z prawem.

Nauczyciel zabronił uczniom korzystać z toalety
Autor: Getty Images Nauczyciel matematyki zabronił uczniom chodzić do toalety w czasie lekcji

Pewien nauczyciel matematyki w Zabrzu umieścił na tablicy kartkę, na której napisał, że uczniowie nie mogą wychodzić do toalety w trakcie lekcji. "Kto na lekcji wyjdzie do ubikacji, rozwiązuje przykład na tablicy. Poza kolejnością" - brzmi komunikat. Jeśli nie dostosują się do zasad ustalonych przez pedagoga, poniosą surowe konsekwencje. 

Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

Uczniowie szukają pomocy

Oburzeni uczniowie wysłali kartkę do prawnika, który prowadzi w mediach społecznościowych profil @prawomarcina. Szukali potwierdzenia, czy nauczyciel może zabronić im korzystać z toalety. Okazało się, że to nie tylko niedozwolone, ale i niezgodne z prawem.

"Nauczyciel skandalicznie łamie prawa ucznia, a dokładnie prawa człowieka, łamiąc jego godność i powodując, że nie może realizować potrzeb fizjologicznych. Po prostu szantażuje ucznia, że zostanie ukarany za realizowanie swoich niezbywalnych praw" - wytłumaczył prawnik.

Konsekwencje prawne

Co więcej, pedagog może ponieść konsekwencje swojego zachowania. Nie tylko grozi mu utrata pracy, ale może być zmuszony do zapłaty odszkodowania, jeśli uczeń nabawi się zapalenia pęcherza. "Być może będzie odpowiadał za naruszenie dóbr osobistych takiego ucznia" - wyjaśnił prawnik. Dodał również, że korzystanie z toalety nie może negatywnie wpłynąć ani na ocenę z przedmiotu, ani z zachowania.

Internauci komentują

Problem poruszył internautów. Okazało się, że wielu uczniów w szkole ma problem z wyjściem do toalety w czasie lekcji. "U mojego syna w 1 klasie szkoły podstawowej dzieci też nie mogą wychodzić do WC. Już robiłam interwencję, bo tak nie może być, ale to wymysł dyrekcji!" - napisała jedna z mam. Uczniowie też zwracają uwagę, że na przerwach mają utrudniony dostęp do toalet, bo te zawsze są zajęte.

Czytaj: "Jesteś nieudacznikiem, który nic nie osiągnie". Czego nie może powiedzieć dziecku nauczyciel?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza