Świadectwo z CZERWONYM PASKIEM gwarancją SUKCESU czy niepotrzebną PRESJĄ? [FILM]

2014-06-16 11:23

Świadectwo z wyróżnieniem motywuje ucznia do nauki czy może oznacza niepotrzebny stres? To zależy, czy to dziecku zależy na dobrych stopniach czy może... rodzicom. Jeśli to oni próbują je przekupić prezentami, nieświadomie wyrządząją mu w ten sposób krzywdę. Komu potrzebne jest świadectwo z czerwonym paskiem?

Szkoła
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli rodzice próbują przekupić dziecko prezentami, nieświadomie wyrządząją mu w ten sposób krzywdę.

Świadectwo z czerwonym paskiem to marzenie wielu rodziców. Niestety, to im częściej zależy na tym, aby dzieci osiągały dobre wyniki w nauce i miały świadectwo z wyróżnieniem - one same rzadko czują taką potrzebę.

- Dyskutowanie o ocenach jest błędne. Ocena to subiektywna opinia nauczyciela, który próbuje powiedzieć coś na temat wiedzy dziecka - mówi psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.

Rodzice, próbując zmotywować dziecko do nauki, zwykle obiecują im prezenty w zamian za dobre stopnie. I kiedy dziecko przynosi upragnione świadectwo z czerwonym paskiem obie strony są zadowolone - dziecko jest zachwycone wizją nagrody, a rodzice cieszą się, że tak świetnie zmotywowali je do nauki. Są w błędzie.

Czytaj także: Jak nagrodzić dziecko za dobre wyniki w nauce? [KLIKNIJ]

- Jeśli rodzice kładą nacisk na stopnie, ryzykują, że dziecko przestanie interesować się tym, czego się chce nauczyć, tylko będzie skupiało się na ocenie. Zacznie również racjonalnie analizować, z którego przedmiotu łatwo jest dostać dobrą ocenę i zrobi wszystko, żeby osiągnąć wymarzoną średnią - mówi psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.

Jeśli dziecko bardzo chce otrzymać nagrodę, będzie w stanie również negocjować ocenę z nauczycielem, błagać go o lepszy stopień,  a nawet szantażować emocjonalnie. Skupione na wizji nowego laptopa, quada czy innego gadżetu, będzie racjonalnie kalkulowało, z którego przedmiotu musi uzyskać dobry wynik, aby mieć świadectwo z czerwonym paskiem, a który może sobie odpuścić, ponieważ podniesie sobie średnią np. oceną z wf-u.

x-news