Wakacje 2020 - kiedy się zaczynają?

2019-01-11 10:38
Wakacje 2019
Autor: Getty images

Wakacje 2020 jak co roku rozpoczną się w czerwcu. To wyczekiwany moment i nagroda po całym roku edukacji. Kiedy dokładnie zaczynają się wakacje w 2020 roku?

Wakacje 2020 – kiedy się zaczynają?

Wakacje 2020 zaczyna się pod koniec czerwca. Zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kalendarzem roku szkolnego, ostatni dzień edukacji przypadnie 26 czerwca 2020 roku, czyli później niż w ubiegłym roku. Tym samym oficjalny początek wakacji 2020 nastąpi w sobotę 27 czerwca, a przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych potrwa do poniedziałku 31 sierpnia 2020 roku.

Wakacje 2020 – dla wszystkich tak samo długie?

Nie wszyscy będą mieć w tym roku tyle samo wakacji. Niektórzy będą się nimi cieszyć dłużej nawet o dwa miesiące. Koniec roku szkolnego 2020 wcześniej będą świętować uczniowie z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Ich edukacja szkolna zakończy się 24 kwietnia 2020 roku, choć nie będzie tak od razu oznaczało to wakacji.

Uczniowie ci podejdą bowiem jeszcze do egzaminów wieńczących ich dotychczasową edukację np. egzaminów maturalnych czy egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, pisemne potrwają do 21 maja, a ustne - do 22 maja.

Najdłuższymi wakacjami będą mogli się cieszyć uczniowie, którzy będą kontynuować edukację w szkołach wyższych, bo tam rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku.

Czytaj: Kalendarz roku szkolnego: dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Wakacje 2020 – ostatnia szansa na poprawienie ocen

Wakacje nie dla wszystkich mogą być jednak okazją do laby. Część uczniów decyduje się bowiem podejść w lecie do tzw. egzaminów poprawkowych. To ostatnia szansa, by poprawić niedostateczne oceny otrzymane na zakończenie roku szkolnego 2020 i zyskać tym samym promocję do kolejnej klasy.

Kto ma szansę na poprawkę? Do egzaminu poprawkowego może podejść każdy uczeń, który na koniec roku otrzymał jedną lub dwie oceny niedostateczne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Wakacje 2020 a poprawki

Egzaminy poprawkowe przeprowadzane są we wszystkich szkołach, od klasy czwartej szkoły podstawowej w górę. Uczeń musi najpierw napisać podanie do dyrektora szkoły.

To właśnie dyrektor decyduje, w jakim terminie odbędzie się egzamin poprawkowy – najczęściej jest to ostatni tydzień sierpnia. Poprawka składa się zwykle z dwóch części – ustnej i pisemnej. Pozytywna ocena z egzaminu poprawkowego unieważnia niedostateczną ocenę ze świadectwa szkolnego.

Z możliwości poprawek korzystają również maturzyści, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu (część ustna lub pisemna). Mają oni 7 dni od daty otrzymania wyników matury na złożenie woli podejścia do egzaminu poprawkowego.

Egzamin poprawkowy pisemny dla maturzystów odbędzie się 25 sierpnia 2020 r., ustny - z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z języków obcych nowożytnych odbędzie się między 24-25 sierpnia 2020 r.

Zobacz także: Hotel dla dzieci - jak wybrać rodzinny hotel przyjazny dzieciom?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE