Wakacje 2021 - kiedy się zaczynają? Ile do wakacji?

2021-05-14 14:35
Wakacje 2019
Autor: Getty images

Wakacje 2021, jak co roku, rozpoczną się w czerwcu. To wyczekiwany moment i nagroda po wyjatkowo trudnym roku edukacji. Kiedy dokładnie zaczynają się wakacje w 2021 roku? Ile dni zostało jeszcze do wakacji?

Ile do wakacji 2021 – kiedy się zaczynają wakacje?

Wakacje 2021 zaczynają się pod koniec czerwca. Zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kalendarzem roku szkolnego, ostatni dzień edukacji przypadnie w piątek 25 czerwca 2021 roku, czyli podobnie, jak w ubiegłym roku. Tym samym oficjalny początek wakacji 2021 nastąpi w sobotę 26 czerwca, a przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych potrwa do wtorku 31 sierpnia 2021 roku. Pierwszy dzień szkoły, czyli 1 września wypadnie w tym roku we środę.

Wakacje 2021 – dla wszystkich tak samo długie?

Nie wszyscy będą mieć w tym roku tyle samo wakacji. Niektórzy będą się nimi cieszyć dłużej nawet o dwa miesiące. Koniec roku szkolnego 2021 wcześniej będą świętować uczniowie z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Ich edukacja szkolna zakończy się 30 kwietnia 2021 roku, choć nie będzie tak od razu oznaczało to wakacji.

Uczniowie ci podejdą bowiem jeszcze do egzaminów wieńczących ich dotychczasową edukację np. egzaminów maturalnych czy egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, a zakończa 22 maja.

Najdłuższymi wakacjami będą mogli się cieszyć uczniowie, którzy będą kontynuować edukację w szkołach wyższych, bo tam rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku.

Czytaj: Kalendarz roku szkolnego: dni wolne w roku szkolnym 2020/2021

Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021 – Kiedy dzieci nie idą do szkoły

Wakacje 2021 – ostatnia szansa na poprawienie ocen

Wakacje nie dla wszystkich mogą być jednak okazją do laby. Część uczniów decyduje się bowiem podejść w lecie do tzw. egzaminów poprawkowych. To ostatnia szansa, by poprawić niedostateczne oceny otrzymane na zakończenie roku szkolnego 2021 i zyskać tym samym promocję do kolejnej klasy.

Kto ma szansę na poprawkę? Do egzaminu poprawkowego może podejść każdy uczeń, który na koniec roku otrzymał jedną lub dwie oceny niedostateczne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Wakacje 2021 a poprawki

Egzaminy poprawkowe przeprowadzane są we wszystkich szkołach, od klasy czwartej szkoły podstawowej w górę. Uczeń musi najpierw napisać podanie do dyrektora szkoły.

To właśnie dyrektor decyduje, w jakim terminie odbędzie się egzamin poprawkowy – najczęściej jest to ostatni tydzień sierpnia. Poprawka składa się zwykle z dwóch części – ustnej i pisemnej. Pozytywna ocena z egzaminu poprawkowego unieważnia niedostateczną ocenę ze świadectwa szkolnego.

Z możliwości poprawek korzystają również maturzyści, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu (część ustna lub pisemna). Mają oni 7 dni od daty otrzymania wyników matury na złożenie woli podejścia do egzaminu poprawkowego.

Zobacz także: Hotel dla dzieci - jak wybrać rodzinny hotel przyjazny dzieciom?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza