Podanie o przeniesienie do innej klasy. Jak napisać podanie o zmianę klasy? [WZÓR]

2023-09-08 9:32

Powody przeniesienia dziecka do innej klasy mogą być różne: niedogadywanie się pociechy z resztą uczniów, zmiana miejsca zamieszkania, chęć dołączenia do kolegów w innej klasie. Niezależnie od przyczyny przepisanie dziecka do innej klasy trzeba dobrze przemyśleć.

podanie o przeniesienie z klasy do klasy
Autor: Getty Images podanie o przeniesienie z klasy do klasy

Zmiana klasy to zawsze stres dla dziecka, nawet jeśli w perspektywie ma mieć pozytywne skutki. Warto dobrze mprzemyśleć swoją decyzję. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że zmiana klasy jest konieczna, warto dobrze uzasadnić to w podaniu do dyrekcji szkoły. Od naszych pobódek zależeć może między innymi to, czy zmiana klasy potrwa długo, czy zostanie dokonana szybko. 

Wpadki w szkołach, sztuczki na ściąganie - Ewelina pyta i nie błądzi #1

Podanie o przeniesienie do innej klasy - uzasadnienie

Czasem okazuje się, że dziecko ma problemy z adaptacją w klasie, na przykład gdy trafia do zgranej klasy, która z trudem akceptuje nowe osoby. Chęć przeniesienia dziecka do innej klasy może być powodowana tym, że w innej klasie jest grupka kolegów, które dziecko zna np. z przedszkola. Może być i tak, że chcesz zmienić klasę dziecku z powodu nauczyciela. Jeśli jednak nie tylko ty dostrzegasz problem, może warto zamiast przenosić dziecko, złożyć wniosek o zmianę nauczyciela

Zastanów się jednak, czy problemu nie da się rozwiązać w inny sposób – może w klasowej integracji wystarczy pomoc wychowawcy i rozmowa z dzieckiem. Jeśli koledzy naszej pociechy są w innej klasie, może dziecko będzie się z nimi spotykać po szkole? Często bywa też, że negatywne opinie o nauczycielu, który ma uczyć dziecko, to tylko plotki, które trzeba sprawdzić na własną rękę.

Uzasadnieniem do przeniesienia dziecka z klasy do klasy, które najprędzej zostanie rozpatrzone pozytywnie, bez tracenia czasu na próby mediacji jest posiadanie kolegów w innej klasie. Można argumentować wówczas chęć zmiany wspólnym, bezpieczniejszym powrotem dzieci, czy też możliwością naprzemiennego zaprowadzania pociech do szkoły wraz z innymi rodzicami, która usprawni codzienną logistykę.

Przeniesienie dziecka do innej klasy. Kiedy składa się podanie?

Jeśli jednak nie widzisz wyjścia, zgłoś chęć zmiany klasy wychowawcy. Może on podjąć próbę rozwiązania problemu, jeśli przyczyną jest zła integracja dziecka z klasą lub np. obecność w klasie dziecka agresywnego.

Gdy jesteście zdecydowani, złóżcie podanie o przeniesienie do innej klasy do dyrektora z podaniem przyczyny. Dyrektor w porozumieniu z wychowawcą i ewentualnie pedagogiem podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę m.in. liczebność klasy, plan nauczania, stosunek liczby dziewczynek do chłopców w klasie, sytuację wychowawczą. Decyzja może być odmowna.

Przeniesienie ucznia do innej klasy - ile to trwa?

Wiele zależy od argumentacji, którą podamy. Jeśli problemem jest zła atmosfera w klasie, to istnieje ryzyko, że dyrekcja będzie chciała najpierw zbadać problem. Jeśli jednak nasza argumentacja będzie poparta kwestiami praktycznymi czy logistycznymi, a w innych klasach będzie miejsce dla dodatkowego dziecka, to przeniesienie może zająć raptem kilka dni. 

Jak napisać podanie o zmianę klasy?

Pisząc podanie o zmianę klasy nie można zapomnieć o podstawowych danych dziecka i rodzica, a także roku nauki, w którym chce ono zmienić klasę. Trzeba także od razu wymienić klasy, do których chcielibyśmy przepisać dziecko. Dokument należy wydrukować i wypisać ręcznie. Należy także złożyć pod nim odręczny podpis, najlepiej obojga rodziców. Poniżej, przykład tego, jak napisać podanie o przeniesienie dziecka z klasy do klasy

Wzór podania o przeniesienie do innej klasy

Podanie o przeniesienie dziecka do innej klasy

Działając w imieniu mojego dziecka ................... zwracam się z prośbą o przeniesienie z klasy ............. do klasy .............. .

Swoją prośbę motywuję..............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................. .

Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie podania.