Zwolnienie z wychowania fizycznego: sprawdź, co się zmienia od 1 września 2015!

2015-09-03 15:19

Zwolnienie z wychowania fizycznego stało się w ostatnich latach marzeniem wielu uczniów, którzy z różnych powodów nie chcieli brać udziału w tych zajęciach w szkole. Od 1 września 2015 roku nie będą już z niego korzystać - lekarze nie mogą bowiem wystawiać całorocznego zwolnienia z wychowania fizycznego. Przeczytaj, jakie jeszcze zmiany w tym zakresie wprowadzono od roku szkolnego 2015/2016!

Zwolnienie z wychowania fizycznego
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zwolnienie z wychowania fizycznego nie będzie już obowiązywało cały rok  i na wszystkie rodzaje ćwiczeń.

Spis treści

  1. Zwolnienie z wychowania fizycznego: brak zwolnień całorocznych
  2. Zwolnienie z wychowania fizycznego: dlaczego dzieci nie chcą uczestniczyć w zajęciach?

Polscy uczniowie nie chcą brać udziału w lekcjach wf-u, za to ich pragnieniem jest otrzymanie zwolnienia z wychowania fizycznego. Im wyższa klasa, tym z ich zapałem do ćwiczeń gorzej. W roku szkolnym 2012/2013 Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w wybranych szkołach, przez tydzień, badanie pod kątem tego, jak wyglądają w nich zajęcia z wychowania fizycznego i jaka jest na nich uczniowska aktywność. Okazało się, że w ostatnich klasach szkół podstawowych - IV-VI - w zajęciach nie uczestniczy 15 procent uczniów, w gimnazjum ta liczba wzrasta już do 23 procent, a najgorzej jest w szkołach ponadgimnazjalnych - w wf-ie nie uczestniczy aż 30 procent uczniów. Postanowiono więc poradzić sobie z problemem zwolnień z wychowania fizycznego, dlatego już od 1 września 2015 roku zmianie ulega organizacja tych zajęć.

>>Przeczytaj o wszystkich zmianach wprowadzonych w szkolnictwie od 1 września 2015 roku!>>

Zwolnienie z wychowania fizycznego: brak zwolnień całorocznych

Zmiany w roku szkolnym 2015/2016 zostaną wprowadzone na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 10 czerwca 2015 roku. Jak mówi treść rozporządzenia, dyrektor szkoły może zwolnić ucznia z wykonywania tylko niektórych ćwiczeń i na określony przez lekarza czas. Dziecko nie otrzymuje więc zwolnienia z wychowania fizycznego, a jednynie z konkretnych zadań. Na czym w praktyce te zmiany polegają? Np. dziecko, które złamało rękę dostanie od lekarza zwolnienie ze skakania przez kozła, robienia przewrotów czy z zajęć na basenie, ale będzie mogło biegać czy grać w piłkę nożną. Warto pamiętać, że od roku szkolnego 2015/2016 zwolnienie z wychowania fizycznego będzie mógł wystawić tylko lekarz, koniec ze zwolnieniami napisanymi przez rodziców. Nauczyciel ma obowiązek odpowiednio zinterpretować zwolnienie z wychowania fizycznego i ustalić na jego podstawie, które ćwiczenia dziecko może, a których nie powinno wykonywać. Jeśli będzie miał z tym problem, powinien skonsultować się z lekarzem. Oczywiście w wyjątkowych przypadkach, kiedy uczestnictwo dziecka w zajęciach wf-u będzie całkowicie uniemożliwiał jego stan zdrowia, uczeń takie całoroczne zwolnienie otrzyma.

>>Dowiedz się również, na czym polega gamifikacja - nowa metoda nauczania!>>

Zwolnienie z wychowania fizycznego: dlaczego dzieci nie chcą uczestniczyć w zajęciach?

Badania fundacji Medicover, przywoływane przez "Dziennik Wschodni", biją na alaram. Aż 82 procent polskich uczniów ma nieprawidłową postawę ciała, 18 procent dzieci cierpi na podwyższone ciśnienie tętnicze, a co piąte z nich jest otyłe. Co więcej, 70 procent gimnazjalistów ma słabą, bardzo słabą lub dostateczną wydolność organizmu. Głównymi winowajcami są: długie godziny spędzone przed komputerem, niezdrowa żywność tak lubiana przez młodzież i najmłodszych oraz brak ruchu, którego jednym z elementów jest posiadanie zwolnienia z wf-u.

Dzieci nie chcą ćwiczyć w szkole, ale czy ich brak zaangażowania wynika wyłącznie z braku chęci? Nie są co do tego przekonani lekarze z Wielkopolski, zrzeszeni w PPOZ. Skierowali oni do minister edukacji list, w którym apelują o przyjrzenie się temu, co tak naprawdę jest przyczyną tak chętnego sięgania dzieci po zwolnienie z wychowania fizycznego. Według nich nie zawsze jest to młodzieńcze lenistwo. W gabinetach słyszą bowiem, że ocena z wf-u jest wliczana do średniej, a że nie każde dziecko jest urodzonym sportowcem, niektórym popsułaby świadectwo. Co więcej, uczniowie i ich rodzice skarżą się również na wymagania nauczycieli, które często wykraczają poza możliwości dziecka, które nie najlepiej sobie z ćwiczeniami radzi.

>>Dowiedz się również, jak nauczyciele oceniają pomysł wprowadzenia bezpłatnego "Naszego Elementarza" i wysłanie do szkoły 6-latków!>>

W związku z tym również zostały wprowadzone zmiany. Od roku szkolnego 2015/2016 nauczyciel, wystawiając ocenę z wychowania fizycznego, ale również plastyki, techniki i muzyki, ma wziąć pod uwagę nie tylko efekt - poprawność wykonywanych ćwiczeń, piękno rysunku czy zaśpiewanie utworu bez fałszywej nuty - ale również zaangażowanie ucznia w naukę oraz uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych związanych z tymi dziedzinami. Celem jest sprawienie, by nawet mniej uzdolnione w kierunkach sportowo-plastyczno-muzycznych dzieci miały szansę, dzięki zaangażowaniu, otrzymać lepszą ocenę z zajęć. I uniknąć chęci posiadania zwolnienia z wychowania fizycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza