Przedmioty klasa 7. Jakie przedmioty dochodzą w 7 klasie szkoły podstawowej? Ile jest przedmiotów w 7 klasie?

2023-07-05 14:11

Przedmioty w klasie 7 to dla wielu uczniów zagadka. Nowe przedmioty w klasie 7 wprowadzają ucznia w nowe obszary nauki. Jakie obowiązują i czym różni się plan lekcyjny siódmoklasisty od szóstoklasisty w roku szkolnym 2023/2024?

Przedmioty klasa 7 - ile i jakie są przedmioty w 7 klasie?
Autor: Getty images Przedmioty klasa 7 - ile i jakie są przedmioty w 7 klasie?

Niektóre przedmioty w 7 klasie pojawiają się w edukacji dziecka po raz pierwszy. Czego teraz będzie uczył się 13-latek i jakie przedmioty w klasie 7 obowiązują w 2023/24 roku?

Spis treści

  1. Jakie lekcje są w 7 klasie?
  2. Jakie przedmioty dochodzą w 7 klasie szkoły podstawowej?
  3. Jakie przedmioty odchodzą w 7 klasie szkoły podstawowej?
  4. Spis przedmiotów klasa 7. Ile jest przedmiotów w 7 klasie podstawówki?
  5. Obowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej
  6. Nieobowiązkowe przedmioty w siódmej klasie
Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Jakie lekcje są w 7 klasie?

Trudno mówić o 7 klasie bez odniesienia do dawnych gimnazjów. Po ich likwidacji obecnie wszystkich uczniów obowiązuje już nie sześcio-, a ośmioklasowa szkoła podstawowa. Siódma klasa to zatem odpowiednik dawnej pierwszej klasy gimnazjum.

Do siódmej klasy idą uczniowie, którzy mają 13 lat, a jeśli rozpoczęli swoją edukację rok wcześniej, to jako siódmoklasiści mają 12 lat. Tak jak i wcześniej, pierwsza klasa gimnazjum była nowym etapem w edukacji, tak i teraz klasa siódma też stanowi dla ucznia nowy etap. Wiążą się z nim pewne zmiany w planie lekcji.

Większość przedmiotów jest siódmoklasiście dobrze znana z poprzednich lat. Część przedmiotów kończy się w szóstej klasie i nie znajduje kontynuacji w klasie siódmej. Są też i takie przedmioty w 7 klasie, które do planu lekcyjnego wkraczają po raz pierwszy. Nauka jest już ściśle ukierunkowana pod egzamin ósmoklasisty, z którego zasadami warto się już zacząć zaznajamiać. Już za rok - w 8 klasie uczniów czekać będzie egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Jakie przedmioty dochodzą w 7 klasie szkoły podstawowej?

Jak już wiesz, siódmoklasistę czeka parę zmian. Teraz sprawdź, jakie są przedmioty w 7 klasie.

  • Drugi język obcy – obok obowiązującego języka obcego, którego uczeń uczył się już we wcześniejszych latach, teraz pojawia się drugi język obcy nowożytny. Przewidziano na niego 2 godziny tygodniowo.
  • Chemia – to nowy obszar edukacji ucznia szkoły podstawowej. Na lekcje chemii przewidziano 2 godziny tygodniowo.
  • Fizyka – ten nowy przedmiot w planie siódmoklasisty będzie nauczany przez 2 godziny tygodniowo.
  • Geografia - jest to kontynuacja przedmiotu Przyroda, obejmująca jedynie tematy związane z geografią. Zajęcia z przyrody będą odbywały się przez 2 godziny w tygodniu.
  • Biologia – również jest kontynuacją Przyrody, jednak z zakresu biologii. Siódmoklasistę obowiązuje 1 godzina lekcji biologii w tygodniu. Liczba godzin zwiększy się dopiero w klasie ósmej.
  • Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – nowy przedmiot, w którym nie obowiązuje system oceniania. Przewidziano na niego 10 godzin lekcyjnych w całym roku szkolnym.

Jakie przedmioty odchodzą w 7 klasie szkoły podstawowej?

Technika – w siódmej klasie nie ma kontynuacji przedmiotu, który towarzyszył uczniom od czwartej klasy.

Spis przedmiotów klasa 7. Ile jest przedmiotów w 7 klasie podstawówki?

Ile jest przedmiotów w 7 klasie? Powyższa lista oznacza, że w 7 klasie uczniowie mają zwykle - łącznie z nowymi przedmiotami - 15 przedmiotów obowiązkowych

Obowiązkowe przedmioty w 7 klasie szkoły podstawowej

  • Język polski – ustawa o szkolnictwie przewiduje 5 godzin tygodniowo tej lekcji w planie siódmoklasisty. Pojawią się także nowe lektury w klasie 7.
  • Matematyka – w każdej siódmej klasie obowiązują 4 godziny tego przedmiotu tygodniowo.
  • Historia – w klasie siódmej obowiązują 2 godziny tego przedmiotu w tygodniu.
  • Muzyka – siódma klasa jest ostatnim rokiem z obowiązującą muzyką w planie lekcji. Przedmiot ten kończy się właśnie na poziomie 7 klasy. Nadal przewidziano na niego 1 godzinę tygodniowo.
  • Plastyka – to ostatni rok obowiązywania tego przedmiotu w planie lekcji ucznia szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny w tygodniu. W klasie ósmej plastyka nie będzie kontynuowana.
  • Pierwszy język obcy – to język obcy obowiązujący w klasie szóstej. W klasie siódmej przewidziano na niego 3 godziny tygodniowo.
  • Informatyka – to kontynuacja tego przedmiotu z poprzednich lat i nadal w tym samym wymiarze godzinowym – 1 godzina tygodniowo.
  • Wychowanie fizyczne – to przedmiot, który towarzyszy uczniowi przez całą edukację na podstawowym i średnim poziomie. W klasie siódmej przewidziano 4 godziny WF-u tygodniowo.
  • Zajęcia z wychowawcą (godzina wychowawcza) – trudno rozpatrywać tę lekcję jako przedmiot naukowy, ale warto go tu wymienić, bo jest on przewidziany w planie lekcji każdego ucznia od czwartej klasy wzwyż. W siódmej klasie, tak jak i w poprzednich latach, przewidziano na niego 1 godzinę tygodniowo.

Ile godzin lekcyjnych w 7 klasie będzie więc przypadać na jeden dzień? Jak łatwo policzyć będzie to średnio nieco ponad 6 lekcji dziennie.

Nieobowiązkowe przedmioty w siódmej klasie

Poza obowiązkowymi przedmiotami lekcyjnymi, w planie siódmoklasisty pojawiają się również dobrze mu znane przedmioty nieobowiązkowe. Są kontynuacją edukacji z poprzednich lat w tym zakresie.

  • Religia/etyka – uczeń może uczęszczać dodatkowo na lekcję religii lub etyki albo na obydwa przedmioty. Ustawa przewiduje 2 godziny religii tygodniowo i co najmniej 1 godzinę etyki w tygodniu.
  • WDŻ (wychowanie do życia w rodzinie) – przedmiot nieobowiązkowy będący kontynuacją edukacji z poprzednich lat. Przewidziano na niego 14 godzin lekcyjnych na cały rok (w tym 5 godzin tylko dla dziewcząt i 5 godzin tylko dla chłopców).

Te lektury znają wszyscy. A czy znasz ich autorów?

Pytanie 1 z 10
Kto jest autorem książki "Boska komedia"?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza