Masaż Shantala niemowlaka: jak go zrobić krok po kroku [GALERIA ZDJĘĆ]

2021-07-15 12:32

Masaż Shantala stymuluje układ nerwowy niemowlęcia, usprawnia jego krążenie, uspokaja go i relaksuje. Ponadto, masaż Shantala pozwala nawiązać głęboką więź z dzieckiem. Zobacz, jak go wykonać. Przedstawiamy dokładną instrukcję z galerią zdjęć.

Masaż Shantala polega na czułym głaskaniu i polecany jest niemal wszystkim niemowlakom. Masaż Shantala relaksuje, wycisza, dostarcza maluchowi wiele radości. I ułatwia stworzenie mocnej więzi z dzieckiem.

Zapoznaj się z naszą instrukcją masowania niemowlaka i naucz zasad wykonywania masażu Shantala. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć, gdzie krok po kroku przedstawiamy, jak wykonać masaż Shantala niemowlaka.

Spis treści

  1. Co to jest masaż Shantala?
  2. Jak wykonać masaż Shantala?
Masaż niemowlaka

Co to jest masaż Shantala?

Dziecko reaguje na dotyk już w 6. tygodniu życia w brzuszku. Masaż Shantala, którego korzenie sięgają Indii, stanowi niejako rozwinięcie tego procesu. – Hinduski masują swoje dzieci od momentu narodzin aż do ich usamodzielnienia się. Sama nazwa pochodzi od kobiety o imieniu Shantala, która miała sparaliżowane obie nogi, ale mimo to masowała swoje dziecko – mówi Anna M. Buszkiewicz, certyfikowany instruktor masażu Shantala.

Masaż Shantala jest bezpieczny od pierwszych dni życia dziecka. Anna M. Buszkiewicz twierdzi jednak, że najlepiej zacząć go stosować od 2.–3. miesiąca życia dziecka, gdy maluch zaadaptuje się już do nowego otoczenia. Masaż powinien obejmować całe ciało dziecka.

Zazwyczaj zaczynamy od klatki piersiowej i rąk, a potem masujemy kolejne partie ciała. Są to głównie ruchy głaskania. Teoretycznie rodzic powinien poświęcić na taki masaż około 30 minut. Jednak ponieważ dzieci są dość niecierpliwe, specjaliści radzą, by początkowo przeznaczyć na masaż około 10 minut, stopniowo wydłużając czas. Najbardziej wskazane jest wykonywanie masażu dwa razy dziennie: rano oraz wieczorem przed kąpielą.

Ale nawet stosowany raz dziennie, cztery, pięć razy w tygodniu powinien przynieść wymierne efekty. – Nierzadko na jeden seans wystarczy 15–20 minut, przy czym każdy element powtarzamy 3–9 razy. Najważniejsze, by masaż był wykonywany spokojnie, bo lepiej zrobić mniej, a dokładniej.

Nie trzeba wykonywać za każdym razem pełnego masażu, można się ograniczyć do kilku elementów. Nadwrażliwe lub nadpobudliwe dziecko może nam nie pozwolić na wykonanie 30-minutowego masażu. Pamiętajmy też o ważnej zasadzie: jeśli maluch płacze, przerywamy wszelkie czynności – mówi Anna M. Buszkiewicz.

Czytaj również: Masaż noworodka i niemowlaka. Jak go wykonać prawidłowo?

Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż, by złagodzić ból brzuszka?

Jak wykonać masaż Shantala?

Kolejność masażu Shantala niemowlaka wygląda następująco: najpierw masujemy klatkę piersiową, ręce, palce u rąk, brzuch, nogi, stopy, kręgosłup i plecy, twarz (masaż twarzy zawsze wykonujemy na końcu, żeby nie zniechęcać dziecka).

Podczas wykonywania masażu Shantala ważna jest również odpowiednia pozycja. Siadamy wygodnie, na nogi kładziemy ręcznik, na swoich nogach dziecko (opcjonalnie siadamy w rozkroku, dziecko między nogami). Nasze ręce powinny być odwiedzione w barkach, zgięte w łokciach, żeby nie opierać się na dziecku. Z boku ciepła oliwa do masowania.

Podczas masażu niemowlaka nie tracimy kontaktu z dzieckiem, zarówno fizycznego, jak i wzrokowego. Gdy sięgamy po oliwę, jedna ręka zawsze spoczywa na ciele dziecka. Tak samo przy przechodzeniu do masażu kolejnych partii ciała. Moczymy jedną dłoń w oliwie, druga spoczywa na dziecku. Mówimy do dziecka i cały czas podtrzymujemy kontakt wzrokowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza