Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż, by złagodzić ból brzuszka?

2021-01-11 14:55

Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie. Jak zrobić masaż, który złagodzi ból brzuszka?

Sposobów na kolkę jest wiele. Ale masaż antykolkowy to metoda, która w prywatnych rankingach większości rodziców plasuje się gdzieś na szarym końcu, a tymczasem specjaliści uznają ją za jedną z najbardziej skutecznych.

Masaż antykolkowy polega na masowaniu brzuszka i jego okolic. Delikatne uciskanie ciepłymi dłońmi brzuszka w ściśle określony sposób pomaga dziecku wydalić znajdujące się w jelitach gazy i poprawia trawienie. Co więcej, taki częsty i bardzo bliski fizyczny kontakt z rodzicami sprawia, że masowane niemowlę rozluźnia się i uspokaja, czując się wyjątkowo bezpiecznie. 

Masaż antykolkowy zazwyczaj pomaga złagodzić kolkę, a w wielu przypadkach nawet całkowicie wyeliminować problem. Bardzo dużo zależy jednak od pierwotnej przyczyny bólu. Jeżeli kolka spowodowana jest nietolerancją pokarmową albo problemami z układem pokarmowym, masowanie pomoże zmniejszyć ból, lecz nie zastąpi specjalistycznego leczenia.

Jak prawidłowo przygotować masaż antykolkowy?

Dziecko najlepiej masować na przewijaku wyłożonym kocykiem. Zanim zaczniesz, zdejmij biżuterię i zegarek, wyłącz telefon (by nic nie zakłóciło waszej bliskości), ustaw w zasięgu ręki oliwkę do masażu, czystą pieluszkę, ubranko.

Do masażu antykolkowego możesz przystąpić wówczas, kiedy dziecko jest spokojne, wyspane i najedzone, a od karmienia minęło co najmniej pół godziny, by zapobiec ulewaniu pokarmu. Jeśli w pokoju jest chłodno, trzeba dodatkowo go dogrzać farelką albo przenośnym grzejnikiem.

Gdy już zakończysz przygotowania, ułóż dziecko na przewijaku i rozbierz je, zdejmując również pieluszkę. Posmaruj swoje dłonie oliwką i kilkakrotnie potrzyj jedną o drugą, by je rozgrzać. Potem postępuj według instrukcji podanych przy rysunkach.

Podczas jednej sesji całą serię ćwiczeń trzeba powtórzyć kilkakrotnie – przynajmniej dwa–trzy razy, a w ciągu dnia powinny odbyć się trzy sesje masażu antykolkowego. Jeśli kolka jest bardzo silna, dziecko można masować nawet pięć razy, przedłużając sekwencje wykonywanych ruchów nawet do 10 razy.

Czytaj też: Objawy kolki. Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Przyczyny kolki u niemowlaka: jak zapobiegać kolce u niemowlaka?

Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch. Przyczyny

Rys. Samantha Kamińska, źródło: magazyn "M jak Mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE