Masaż antykolkowy. Jak masować brzuszek noworodka i niemowlaka przy kolce?

2023-12-12 16:54

Sposobów na kolkę jest wiele. Ale masaż antykolkowy to metoda, która w prywatnych rankingach większości rodziców plasuje się gdzieś na szarym końcu, a tymczasem specjaliści uznają ją za jedną z najbardziej skutecznych.

Masowanie brzucha niemowlaka przy kolce
Autor: Getty Na kolkę u niemowlaka może pomóc masaż

Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie. Jak zrobić masaż, który złagodzi ból brzuszka?

Masaż antykolkowy. Co to jest?

Masaż antykolkowy polega na masowaniu brzuszka i jego okolic. Delikatne uciskanie ciepłymi dłońmi brzuszka w ściśle określony sposób pomaga dziecku wydalić znajdujące się w jelitach gazy i poprawia trawienie. Co więcej, taki częsty i bardzo bliski fizyczny kontakt z rodzicami sprawia, że masowane niemowlę rozluźnia się i uspokaja, czując się wyjątkowo bezpiecznie. 

Masaż antykolkowy zazwyczaj pomaga złagodzić kolkę, a w wielu przypadkach nawet całkowicie wyeliminować problem. Bardzo dużo zależy jednak od pierwotnej przyczyny bólu. Jeżeli kolka spowodowana jest nietolerancją pokarmową albo problemami z układem pokarmowym, masowanie pomoże zmniejszyć ból, lecz nie zastąpi specjalistycznego leczenia.

Jak rozmasować kolkę? 

Dziecko najlepiej masować na przewijaku wyłożonym kocykiem. Zanim zaczniesz, zdejmij biżuterię i zegarek, wyłącz telefon (by nic nie zakłóciło waszej bliskości), ustaw w zasięgu ręki oliwkę do masażu, czystą pieluszkę, ubranko.

Do masażu antykolkowego możesz przystąpić wówczas, kiedy dziecko jest spokojne, wyspane i najedzone, a od karmienia minęło co najmniej pół godziny, by zapobiec ulewaniu pokarmu. Jeśli w pokoju jest chłodno, trzeba dodatkowo go dogrzać farelką albo przenośnym grzejnikiem.

Gdy już zakończysz przygotowania, ułóż dziecko na przewijaku i rozbierz je, zdejmując również pieluszkę. Posmaruj swoje dłonie oliwką i kilkakrotnie potrzyj jedną o drugą, by je rozgrzać. Potem postępuj według instrukcji podanych przy rysunkach.

Podczas jednej sesji całą serię ćwiczeń trzeba powtórzyć kilkakrotnie – przynajmniej dwa–trzy razy, a w ciągu dnia powinny odbyć się trzy sesje masażu antykolkowego. Jeśli kolka jest bardzo silna, dziecko można masować nawet pięć razy, przedłużając sekwencje wykonywanych ruchów nawet do 10 razy.

Zobacz, jak prawidłowo masować dziecku brzuszek

Masaż brzucha na wzdęcia, zaparcia i kolkę u niemowlaka

Brzuszek niemowlaka należy masować zgodnie ze wskazówkami ruchu zegara. Warto również opuszkami palców delikatnie masować brzuszek dziecka od górnych żeber w kierunku dolnych, by rozluźnić mięśnie. Kojące słowa mamy i delikatny dotyk są w stanie zdziałać cuda i ukoić płacz niemowlęcia.

Masaż jelit — w którą stronę?

Aby rozluźnić maluszka i ułatwić mu wydalenie pęcherzyków powietrza i gazów, warto wykonać masaż jelit. W tym celu należy masować dziecko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuszek dziecka najlepiej masować delikatnymi, kolistymi ruchami w kilku partiach. 

Jak często wykonywać masaż brzuszka?

Masaż brzuszka to bezpieczna metoda walki z kolką, dlatego można śmiało wykonywać go codziennie lub zawsze wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy robimy to w sposób prawidłowy, podpytajmy lekarza pediatrę lub skorzystajmy z tutoriali dostępnych w internecie. Masowanie brzuszka jednak naprawdę jest proste i przynosi wspaniałe efekty.

Czytaj też: Objawy kolki. Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Przyczyny kolki u niemowlaka: jak zapobiegać kolce u niemowlaka?

Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch. Przyczyny

Rys. Samantha Kamińska, źródło: magazyn "M jak Mama"

TEST: Sprawdź, co wiesz o kolce

Pytanie 1 z 9
Czy kolka to częsta dolegliwość?