Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż, by złagodzić ból brzuszka?

2021-01-11 14:55

Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie. Jak zrobić masaż, który złagodzi ból brzuszka?

Sposobów na kolkę jest wiele. Ale masaż antykolkowy to metoda, która w prywatnych rankingach większości rodziców plasuje się gdzieś na szarym końcu, a tymczasem specjaliści uznają ją za jedną z najbardziej skutecznych.

Masaż antykolkowy polega na masowaniu brzuszka i jego okolic. Delikatne uciskanie ciepłymi dłońmi brzuszka w ściśle określony sposób pomaga dziecku wydalić znajdujące się w jelitach gazy i poprawia trawienie. Co więcej, taki częsty i bardzo bliski fizyczny kontakt z rodzicami sprawia, że masowane niemowlę rozluźnia się i uspokaja, czując się wyjątkowo bezpiecznie. 

Masaż antykolkowy zazwyczaj pomaga złagodzić kolkę, a w wielu przypadkach nawet całkowicie wyeliminować problem. Bardzo dużo zależy jednak od pierwotnej przyczyny bólu. Jeżeli kolka spowodowana jest nietolerancją pokarmową albo problemami z układem pokarmowym, masowanie pomoże zmniejszyć ból, lecz nie zastąpi specjalistycznego leczenia.

Jak prawidłowo przygotować masaż antykolkowy?

Dziecko najlepiej masować na przewijaku wyłożonym kocykiem. Zanim zaczniesz, zdejmij biżuterię i zegarek, wyłącz telefon (by nic nie zakłóciło waszej bliskości), ustaw w zasięgu ręki oliwkę do masażu, czystą pieluszkę, ubranko.

Do masażu antykolkowego możesz przystąpić wówczas, kiedy dziecko jest spokojne, wyspane i najedzone, a od karmienia minęło co najmniej pół godziny, by zapobiec ulewaniu pokarmu. Jeśli w pokoju jest chłodno, trzeba dodatkowo go dogrzać farelką albo przenośnym grzejnikiem.

Gdy już zakończysz przygotowania, ułóż dziecko na przewijaku i rozbierz je, zdejmując również pieluszkę. Posmaruj swoje dłonie oliwką i kilkakrotnie potrzyj jedną o drugą, by je rozgrzać. Potem postępuj według instrukcji podanych przy rysunkach.

Podczas jednej sesji całą serię ćwiczeń trzeba powtórzyć kilkakrotnie – przynajmniej dwa–trzy razy, a w ciągu dnia powinny odbyć się trzy sesje masażu antykolkowego. Jeśli kolka jest bardzo silna, dziecko można masować nawet pięć razy, przedłużając sekwencje wykonywanych ruchów nawet do 10 razy.

Czytaj też: Objawy kolki. Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Przyczyny kolki u niemowlaka: jak zapobiegać kolce u niemowlaka?

Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch. Przyczyny

Rys. Samantha Kamińska, źródło: magazyn "M jak Mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza