Płukanie zatok - sposoby na oczyszczanie zatok i leczenie zapalenia zatok u dzieci

2017-01-04 13:30

Płukanie zatok to skuteczna forma oczyszczania ich z nadmiaru wydzieliny. Jednak czy płukanie zatok u dzieci jest bezpieczne? Leczenie zapalenia zatok należy rozpocząć jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach infekcji górnych dróg oddechowych (po zastosowaniu leczenia wyłącznie objawowego).

płukanie zatok
Autor: thinkstockphotos.com Czy płukanie zatok u dzieci to bezpieczny sposób ich oczyszczania?  

Spis treści

  1. Płukanie zatok u dzieci
  2. Antybiotyki w leczeniu zapalenia zatok u dzieci
  3. Leczenie przewlekłego zapalenia zatok
  4. Czym są zatoki przynosowe?

Dobrym sposobem na oczyszczenie zatok u dzieci jest płukanie zatok. To skuteczna terapia profilaktyczna lub uzupełniająca w przypadku zapalenia zatok. Zapalenie zatok u dzieci to częsta przypadłość. Jest to proces zapalny obejmujący błonę śluzową przynajmniej jednej z zatok przynosowych. Błona śluzowa zatok przynosowych jest przedłużeniem błony śluzowej jam nosa, zatem najczęściej zanim dojdzie do zapalenia zatok, dziecko przechodzi infekcję przeziębieniową z zapaleniem błony śluzowej nosa. Aby uniknąć zachorowania na zapalenie zatok należy ograniczyć ekspozycję na dym tytoniowy i narażenie na infekcje górnych dróg oddechowych u dziecka. Jeśli jednak nie uda się uniknąć tej choroby, należy wdrożyć odpowiednie lecznie.

Płukanie zatok u dzieci

Dużo uwagi poświęca się obecnie płukaniu zatok u dzieci. Na rynku dostępne są gotowe preparaty, które można użyć u dzieci, po uprzednim wyjaśnieniu tematu u pediatry. Można również do tego celu użyć zakupioną sól fizjologiczną. Płukać zatoki u dziecka powinna osoba dorosła. Preparaty dostępne na rynku zawierają głównie sól fizjologiczną, zarówno izotoniczną jak i hipertoniczną. Płukanie powinno być wykonywane najpóźniej na godzinę przed snem. Sposób płukania nie zależy od wieku dziecka, jedynie wiek determinuje objętość płukanego roztworu. U dzieci poniżej 4 roku życia zabieg może sprawiać trudność techniczną, dlatego lepiej, żeby wykonał go personel medyczny. W celach leczniczych płukanie wykonuje się 2 razy dziennie, w celach profilaktycznych na ogół raz.

Antybiotyki w leczeniu zapalenia zatok u dzieci

W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych leczenie opiera się na antybiotykoterapii doustnej stosowanej przez 10-14 dni, czasem dłużej. Przy braku poprawy należy zmienić antybiotyk, a jeżeli nadal leczenie nie przynosi efektów, należy rozważyć przejście na terapię dożylną (po uprzednim wykryciu patogenu, o ile jest to możliwe). Leczenie uzupełniające obejmuje stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa –jednak nie dłużej niż 5-7 dni, steroidów donosowych, leków rozrzedzających wydzielinę oraz nawilżanie błony śluzowej nosa roztworem soli fizjologicznej.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych opiera się na stosowaniu steroidów donosowych. Ponadto często wymaga długotrwałej antybiotykoterapii, najlepiej dobranej w oparciu o wynik badania bakteriologicznego wymazu z nosa, w przypadku współistniejącej alergii wskazane jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, a przy występowaniu objawów refluksu treści żołądkowej zaleca się podawanie leków ograniczających wydzielanie kwasu żołądkowego. W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych leczenie obejmuje także płukanie nosa roztworami soli przez wiele tygodni (6–8 i więcej). W przypadku stwierdzenia przerostu migdałka gardłowego do rozważania jest jego usunięcie.

Dobrze wiedzieć

Czym są zatoki przynosowe?

Zatoki przynosowe znajdują się w przedniej części twarzoczaszki. Są to przestrzenie wypełnione powietrzem i wysłane błoną śluzową z nabłonkiem urzęsionym, która zawiera gruczoły produkujące śluz. Wyróżnia się zatoki sitowe tylne i przednie, szczękowe oraz zatokę czołową i klinową. Zatoki sitowe i szczękowe są obecne w chwili urodzenia u ponad 90% noworodków. Zatoki sitowe pełny rozwój osiągają w 12. roku życia. Ostateczne ukształtowanie zatok szczękowych następuje w 15. roku życia. Zatokaklinowa i czołowaupowietrzniają się około 3. roku życia. Zatoka klinowa ostatecznie kształtuje się w wieku 15 lat, a czołowa około 20. roku życia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza