Shilajit to czarna żywiczna substancja, która jest tradycyjnie stosowana w medycynie ajurwedyjskiej w celu zwiększenia długowieczności i siły. W ostatnim czasie internetowe społeczności wellness i fitness mocno się nią zainteresowały.
Nowa tiktokowa obsesja. Shilajit - dobry na wszystko?
Jak można się przekonać, w sieci wiele osób twierdzi, że shilajit jest dobry dosłownie na wszystko. Zaczynając od zdrowia skóry, a na popędzie seksualnym kończąc.
Shilajit naturalnie występuje w wysokich partiach Himalajów. Jego powstawanie wymaga wiele czasu, ponieważ trzeba poczekać aż materiał roślinny, który znajdzie się między skałami, ulegnie rozkładowi łącząc minerały z podłoża i związki organiczne z roślin, w tym na przykład kwas fulwowy, który ma działanie przeciwzapalne.
W Stanach Zjednoczonych shilajit jest sprzedawany jako suplementy w różnych formach, w tym kapsułki, proszki, gumy i żywice.
Nie da się jednak ukryć, że badania naukowe nad jej korzyściami, wciąż są mocno ograniczone. Shilajit jest suplementem na bazie minerałów i może wykazywać pewne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Co więcej, ostatnie badanie wykazało, że przyjmowanie od 500 do 1000 mg shilajit dziennie przez co najmniej osiem tygodni może zwiększyć produkcję kolagenu.
Shilajit nie taki dobry, jak go malują? Może zawierać metale ciężkie
Shilajit jest dobrze tolerowany, jednak ciężko powiedzieć, jak poszczególne osoby zareagują na ten suplement, ponieważ nie ma na ten temat wystarczającej liczby badań. Istnieją obawy, ze nieoczyszczony shilajit może zawierać metale ciężkie, jak na przykład arsen, ołów czy rtęć.
Niektóre osoby twierdzą, że już po kilku tygodniach stosowania zauważyły korzyści. Zwolennicy jego stosowania twierdzą, że najlepszym sposobem na jego przyjmowanie będzie dodawanie go do herbaty lub łykanie na pusty żołądek.
Inni twierdzą, że ma być pomocny dla miłośników fitnessu, ponieważ może wspierać w regeneracji po wyczerpującym treningu. Trzeba mieć jednak umiarkowane oczekiwania, ponieważ żaden suplement nie jest „magicznym lekarstwem”.
Polecany artykuł:
Warto pamiętać, że media społecznościowe często wyolbrzymiają właściwości nie tylko suplementów. Co więcej, chociaż shilajit rzeczywiście może wykazywać potencjalne korzyści zdrowotne, warto pamiętać, że kluczowe jest wybieranie produktów ze sprawdzonych źródeł.
Zawsze, a w ciąży i okresie karmienia piersią szczególnie, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów.