Tego nie rób, gdy podajesz dziecku mleko modyfikowane. To prosta droga do refluksu

2024-09-04 10:13

Nawet 40% dzieci w pierwszych miesiącach życia otrzymuje mleko modyfikowane, tymczasem problemy brzuszkowe takie jak refluks to jeden z najczęstszych problemów, o jaki pytają mamy maluszków. Dietetyczka twierdzi, że jego przyczyną może być ten błąd.

Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane?

i

Autor: Getty images Dajesz dziecku mleko modyfikowane? Oto częsty błąd przy jego przyrządzaniu

Choć zalecenia WHO jasno pokazują, że mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, aż 40% mam podaje niemowlętom mleko modyfikowane już w pierwszych miesiącach jego życia.

Najmniej mam karmiących piersią mieszka w Wielkiej Brytanii - statystyki pokazują, że 6 miesięcy po porodzie naturalnie karmi mniej niż 1% kobiet. W Polsce zaledwie 10% dzieci w wieku 13-36 miesięcy jest karmionych piersią.

To oznacza, że spora liczba rodziców decyduje się na karmienie dzieci mieszanką. I choć problemy brzuszkowe zdarzają się zarówno u tych dzieci, które piją wyłącznie mleko mamy jak i u tych, które piją mleko modyfikowane warto wiedzieć, że w przypadku drugiej grupy dzieci łatwo popełnić błąd. Chodzi o sposób, w jaki przygotowujesz mleko modyfikowane.

5 powodów, dla których niemowlę nagle odmawia piersi

Tego nie rób, gdy przygotowujesz dziecku mleko modyfikowane

Mamy, które podają swoim dzieciom mleko modyfikowane twierdzą, że choć na początku instrukcja przygotowania wydaje się być skomplikowana, z czasem właściwą porcję przygotowują niemal z zamkniętymi oczami. Zaletą jest fakt, że - w przeciwieństwie do karmienia piersią - podaniem dziecku mieszanki może zająć się również tata.

Z drugiej strony mamy KPI (karmiące piersią inaczej), które odciągają mleko przed podaniem go dziecku, również to zadanie mogą przekazać partnerowi.

Jednak czy faktycznie przygotowanie mleka modyfikowanego to tak prosta rzecz, że nie sposób popełnić tutaj błędu? Okazuje się, że wielu rodziców robi coś, co może potęgować u dzieci problemy brzuszkowe.

Chodzi o potrząsanie butelką w celu dobrego wymieszania proszku z wodą. Zdaniem dietetyczki prowadzącej na Instagramie profil @dietabobasa potrząsanie butelką zamiast mieszania może potęgować problemy brzuszkowe.

Jeżeli karmisz butelką i przygotowujesz mleko modyfikowane, to bardzo Ci polecam aby zamiast wstrząsac, zamieszać łyżeczką! Zmniejszasz tym samym ryzyko kolek i refluksu, ponieważ wstrząsając butelką do mleka dostają się pęcherzyki powietrza, które potem wypija maluch

- tłumaczy dietetyczka Karolina Gajek-Hołówko.

Tymczasem w instrukcji często czytamy, że powinniśmy właśnie energicznie potrząsać butelką w celu dokładnego wymieszania. Wydaje się więc, że większe znaczenie ma tutaj nie sam sposób przygotowania, ale to, by maluszkowi umożliwić pozbycie się nagromadzonego powietrza. Często ból brzuszka czy ulewanie związane są właśnie z tym, że dziecko je łapczywie, a potem nie odbija.

O tym pamiętaj przygotowując mieszankę

Choć przed podaniem dziecku pierwszej porcji mleka modyfikowanego zawsze warto przeczytać jego instrukcję przygotowania, rodzice nierzadko spieszą się, gdy maluch głośno płacze domagając się karmienia.

Warto, by woda nie była zbyt zimna, ale dokładnie taka, jak podano w instrukcji - w przeciwnym razie proszek nie rozpuści się w sposób prawidłowy i pozostaną grudki. Dietetyczka poleca, by mieszać wysterylizowaną łyżeczką, jednak tutaj najważniejsza jest dokładność. Pamiętaj, by pozostałą porcję wylać - nie przechowuj jej w lodówce „na później” ani nie zabieraj na spacer. Każda porcja powinna być przygotowana bezpośrednio przed podaniem.

Po nakarmieniu dziecka należy je obowiązkowo odbić. Jeśli zauważysz, że maluszek ma problemy takie jak kolki czy refluks, konieczna może być zmiana mieszanki na inną. Objawy ze strony układu pokarmowego skonsultuj z pediatrą. Rezygnacja z potrząsania butelką niekoniecznie sprawi, że maluch nie nałyka się powietrza a już na pewno nie zastąpi ważnej czynności jaką jest odbijanie niemowlęcia po karmieniu.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką