"Gotowanie dzieci" trwa w najlepsze. Rodzicu, absolutnie nie rób tego z wózkiem

2022-04-20 22:43

Czy zakrywanie dziecka w wózku cieniutką pieluszką lub chustą może mu zaszkodzić? Testy pokazały, że we wnętrzu zakrytego materiałem wózka może być nawet 39,5 st. C, czyli o 15 stopni więcej niż w wózku, którego nikt nie zasłaniał. Takie działanie może zakończyć się tragedią. Zobacz, jakie konsekwencje pociąga za sobą zakrywanie wózka pieluszką.

Mężczyzna z wózkiem zakrytym pieluchą

i

Autor: Getty images "Gotowanie dzieci" trwa w najlepsze. Rodzicu, absolutnie nie rób tego z wózkiem

Zakrywanie dziecięcego wózka pieluszką to popularny, ale nie najlepszy sposób na ochronę niemowlęcia przed słońcem. Rodzice w czasie upałów starają się robić wszystko, by ochronić niemowlę przed promieniowaniem słonecznym i nie dopuścić do przegrzania. Czy jednak pieluszka na wózku pomaga, czy szkodzi dziecku?

Babybanden, norweski portal dla rodziców, opublikował film, który pokazuje, że moda na zasłanianiem wózków może zakończyć się tragicznie

Spis treści

  1. Skąd moda na zakrywanie wózka pieluszką?
  2. Zakrywanie wózka pieluszką podnosi temperaturę w gondoli
  3. Dziecko przegrzewa się w wózku zasłoniętym pieluszką
  4. Nie gotuj dziecka w wózku!
  5. Jak ochronić niemowlę przed upałem?
M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?

Skąd moda na zakrywanie wózka pieluszką?

Czy cienki, delikatny materiał, który zapewnia dziecku odrobinę cienia w upalny dzień i jest z pozoru przewiewny może zrobić mu krzywdę? Co roku mijamy przecież na ulicach wielu rodziców z wózkami zasłoniętymi pieluszką. Choć zabieg ten nie doprowadzi do natychmiastowej śmierci dziecka, jak przeczytamy w niektórych miejscach w sieci, może być bez wątpienia dla niego bardzo niebezpieczny.

Temat pieluchy zakrywającej wózek przed słońcem powraca jak bumerang każdego lata, a płomienne dyskusje w sieci wzniecają zdjęcia celebrytów, którzy zostają przyłapani na zakrywaniu wózków materiałem. Tak było kilka lat temu w przypadku Anny i Roberta Lewandowskich spacerujących z wózkiem zasłoniętym pieluszką, których zdjęcie trafiło na Instagram.

Choć intencją rodziców była ochrona prywatności córki, szybko zostali oskarżeni o przegrzewanie niemowlaka. Jak się okazuje, większość zarzutów nie była bezzasadna.

Zakrywanie wózka pieluszką podnosi temperaturę w gondoli

W upalny dzień w głębokim wózku potrafi być naprawdę gorąco. Szczelnie obudowana materiałem gondola z narzuconą na budkę wózka pieluszką tworzy środowisko, w którym dziecko śpi jak w gorącej kapsule. Pieluszka blokuję cyrkulację powietrza, co sprawia, że w wózku jest jeszcze cieplej niż na zewnątrz.

Im częściej fundujemy dziecku pobyt w zabudowanym wózku, który przypomina termos, tym gorzej dla jego stanu zdrowia.

Dziecko przegrzewa się w wózku zasłoniętym pieluszką

Brak cyrkulacji powietrza i wyższa niż za zewnątrz temperatura w wózku sprawiają, że samopoczucie dziecka pogarsza się. Można zaobserwować u niego:

  • napady gorąca i duszności,

  • przyśpieszony puls,

  • utratę przytomności.

Maluch się poci, a wsiąkająca w ubrania wilgoć sprzyja rozwojowi infekcji. Dziecko, któremu jest za gorąco, ma czerwoną buzię, rozgrzany kark, a na skórze zakrytej ubrankiem (głównie na pleckach) mogą się pojawić potówki u niemowlaka.

Ograniczenie dopływu powietrza poprzez zakrycie wózka pieluszką może prowadzić również do groźnego dla dziecka przegrzania organizmu. Ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa też ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Zobacz też: Czy latem zakładać dziecku czapkę?

Udar u dziecka: objawy i leczenie

Nie gotuj dziecka w wózku!

Badania przeprowadzone przez szwedzkich specjalistów ostatecznie udowodniły, że zakładanie jakiegokolwiek materiału na zadaszenie wózka, nawet tego pozornie najcieńszego, znacząco ogranicza dopływ powietrza, a temperatura w wózku wrasta o około 15 stopni.

Podobny eksperyment przeprowadzili szwedzcy dziennikarze, którzy pozostawili w upalny dzień dwa głębokie wózki – jeden zakryty materiałem, drugi nie. Już po godzinie temperatura w środku zasłoniętego wózka osiągnęła aż 28 stopni Celsjusza.

Jak ochronić niemowlę przed upałem?

Lekarze apelują, aby w czasie upałów zrezygnować z nakrywania wózków dziecięcych różnymi materiałami. Konieczna za to jest parasolka, chroniąca gondolę przed słońcem. Ubieraj dziecko w przewiewne tkaniny i staraj się unikać słońca, zwłaszcza w godzinach od 11 do 15. Nawet popołudniami spacerujcie ocienionymi alejkami.

W czasie ciepłych dni podawaj również dziecku więcej płynów (jeśli karmisz piersią, przystawiaj do niej częściej malucha).

Czytaj również: Plażowanie z dzieckiem: 5 zasad

Niemowlę latem - dlaczego nie chce spać?

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie