Niemowlę śpi z rączkami w górze? Fizjoterapeutka wyjaśnia czy to prawidłowa pozycja

2024-07-18 14:56

Czy dziecko, które śpi z rączkami w górze, powinien obejrzeć pediatra lub warto omówić to z fizjoterapeutą? Rodzice często pytają specjalistów o to, czy dane zachowanie jest nieprawidłowością i jak postępować by zapobiec ewentualnym wadom postawy.

Niemowlę śpi z rączkami w górze? Fizjoterapeutka wyjaśnia czy to prawidłowa pozycja

i

Autor: Getty images Niemowlę śpi z rączkami w górze? Fizjoterapeutka wyjaśnia czy to prawidłowa pozycja

Rodzice zwykle wykazują się dużą uważnością śledząc rozwój swojego dziecka. W kalendarzu rozwoju dziecka sprawdzają, czy maluszek obraca się na brzuszek w odpowiednim czasie, układa główkę symetrycznie, pełza i raczkuje.

Nierzadko dość wcześnie decydują się także na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego. To specjalista, który ocenia odruchy, napięcie mięśniowe, spontaniczną aktywność dziecka. Dokładnie bada rozwój psychoruchowy, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek odchyleń od wzorców, opracowuje plan ćwiczeń. Zazwyczaj oprócz wizyt w gabinecie i ćwiczeń ze specjalistów, także rodzic, po nauczeniu ćwiczeń, kontynuuje terapię w domowym zaciszu.

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Te zachowania niepokoją rodziców małych dzieci

Wiedza na temat rozwoju dzieci jest coraz większa i łatwodostępna, dlatego wielu rodziców z uwagą przygląda się temu, co robią ich dzieci na poszczególnych etapach. Gdy maluszek długo nie obraca się na brzuszek, szukają zabaw, które je do takiej aktywności zachęcą. Gdy dostrzegają, że układa główkę na jedną stronę, omawiają to z pediatrą.

Niektórzy rodzice porównują swoje dzieci z dziećmi znajomych lub informacji na temat tego, w jakim wieku dziecko powinno zacząć chodzić, szukają na grupach społecznościowych w Internecie.

Zwykle lepszym pomysłem jest omówienie tematu ze specjalistą w danej dziedzinie.

Mity na temat rozwoju twojego dziecka. Też wpadłaś w ich pułapkę?

Wielu fizjoterapeutów dziecięcych prowadzi profile w mediach społecznościowych, gdzie swoją fachową wiedzą na temat rozwoju psychomotorycznego i właściwej pielęgnacji dzielą się zupełnie za darmo. Liczni obserwatorzy w komentarzach i wiadomościach prywatnych zadają nurtujące pytania.

Czy dziecko może spać z rączkami w górze?

Fizjoterapeutka dziecięca Magdalena Adaś, która na Instagramie prowadzi popularny profil @e_fizjoteka postanowiła poruszyć kwestię pozycji, jaką podczas snu przyjmuje niemowlę. Czy spanie z rączkami w górze powinno zaniepokoić rodzica?

"Czasem z nadmiaru informacji już wszystko wygląda jakby było zaburzeniem" - wyjaśnia na wstępie. Zatroskanych rodziców uspokaja jednak, że dziecko, tak samo jak dorosły, ma swoje preferencje jeśli chodzi o pozycję do snu.

"Oczywiście, że może tak spać. Jest to dość częste. I tak, jak Ty lubisz spać na boku, brzuchu, z jedną poduszką lub bez, tak i dziecko w pewnym momencie przybiera swoją ulubioną pozę do spania. Jeśli nie ma jakichś specjalnych wskazań, to nie czepiamy się tego" - tłumaczy fizjoterapeutka Magdalena Adaś.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką