Isofix - czym jest i czy warto mieć fotelik z Isofix?

2021-11-08 14:00

O systemie Isofix słyszał każdy, kto zamierza kupić fotelik samochodowy dla swojego malucha. Co musisz wiedzieć o systemie Isofix? Podpowiadamy, czy warto kupić fotelik z systemem Isofix i jak go zamontować w samochodzie.

Isofix

i

Autor: Getty Images Czy warto kupić fotelik z systemem Isofix?

Isofix to skrót od słów ISO Fixture (standard ISO 13216), oznaczających sposób mocowania dziecięcych fotelików samochodowych na kanapach aut. Nie jest rozwiązaniem nowym: pierwsze założenia tego systemu opracowane zostały na początku lat 90 XX wieku, a pod ich koniec koncepcja Isofix została ostatecznie sformułowana.

Isofix doczekał się regulacji prawnych, które nałożyły na producentów aut montowanie tego systemu w każdym modelu auta - począwszy od 2011 roku wszystkie wyprodukowane samochody muszą mieć dwa dolne punkty zakotwiczenia oraz zaczep top tether. Opcje tą mają także wszystkie nowo powstałe modele produkowane na rynek europejski od 2006 roku. 

Spis treści

  1. Co to jest Isofix?
  2. Nie kupuj używanego fotelika
  3. Jakie są zalety i wady systemu Isofix
  4. Czy do fotelików Isofix trzeba mieć bazę?
  5. Jaki fotelik z Isofix warto kupić?
Jak prawidłowo zamontować fotelik?

Co to jest Isofix?

Jak działa Isofix? Najprościej mówiąc, system ten pozwala na zamontowanie fotelika w samochodzie bez potrzeby używania samochodowych pasów bezpieczeństwa.

W autach wyposażonych w system Isofix znajdują się specjalne uchwyty zamocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu - są one umieszczone one między siedziskiem, a oparciem fotela samochodowego.

Pasujące do nich zaczepy mocujące umieszczone są w podstawie fotelików, wyposażonych w system Isofix. Aby zamontować fotelik, wystarczy wsunąć zaczepy w uchwyty - charakterystyczne kliknięcie to znak, że fotelik został stabilnie zamocowany.

Warto wspomnieć, że w wielu modelach fotelików z Isofix producenci stosują dodatkowe elementy poprawiające ich bezpieczeństwo i stabilność: nogę stabilizującą (podpierającą) lub rzadziej ramę antyrotacyjną, a także pas kotwiczący top tether, który mocuje fotelik bezpośrednio do karoserii auta.

Noga stabilizująca podpiera fotelik z przodu - jeśli montowany jest on na tylnej kanapie auta, wówczas rozparta jest ona na podłodze między tylnim, a przednim siedzeniem, gdy natomiast fotelik ustawiony jest na siedzeniu pasażera, wtedy noga ta musi być rozstawiona między deską rozdzielczą, a przednim siedziskiem.

Z kolei zaczep pasa kotwiczącego top tether umieszczony jest w zależności od modelu auta z tyłu tylnej kanapy lub na spodzie bagażnika (w nowych modelach samochodów powinien być oznaczony za pomocą dobrze widocznego logo) - trzeba go wpiąć do zaczepu i następnie mocno naciągnąć.

Czytaj: Niemowlę musi zawsze jeździć w foteliku

Fotelik samochodowy - jak wybrać fotelik dla dziecka?

isofix

i

Autor: Getty images Noga stabilizująca podpiera fotelik z przodu
Ważne!

Nie kupuj używanego fotelika

Lepiej nie kupować używanych fotelików z Isofix, zwłaszcza, że nie ma pewności, czy dany model nie uczestniczył w wypadku.

Od czasu do czasu na portalach ogłoszeniowych pojawiają się oferty okazyjnego zakupu fotelików, których pasy zostały odcięte.

Sprzedający reklamują, że wystarczy do nich dokupić komplet pasów za grosze, by za niską cenę mieć sprzęt dobrej jakości, nie jest to jednak prawda: taki fotelik brał udział w wypadku, a jego pasy odcięte zostały przez policję właśnie po to, by nie został później sprzedany.

Jakie są zalety i wady systemu Isofix

Jak każdy system, tak i Isofix ma swoje zalety i wady. Zalet jest zdecydowanie więcej:

  • mając ten system nie da się nieprawidłowo zamontować fotelika w samochodzie - z badań wynika, że aż 94 proc. rodziców montuje je prawidłowo. Bazy z Isofix zazwyczaj mają wskaźniki informujące o nieprawidłowym montażu, co dodatkowo pozwala wyeliminować błędy.
  • jego instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga od rodzica szarpania się z opornymi pasami bezpieczeństwa w samochodzie.
  • zamontowany przy pomocy Isofix fotelik jest dużo bardziej stabilny, niż ten przypasany pasami bezpieczeństwa, które mogą się rozciągać pod wpływem nacisku czy panującej w aucie temperatury.

Na pytanie, czy lepszy jest fotelik z Isofix, czy taki montowany za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa odpowiedź jest oczywista: bezpieczniejszy będzie ten pierwszy. Jednak system ten ma również wady.

Należy do nich przede wszystkim cena - foteliki z Isofix ciągle są droższe od tych montowanych w klasyczny sposób. Niektórych modeli nie da się również zamocować przy pomocy zwykłych pasów bezpieczeństwa, przez co czasem nie sposób użytkować ich w aucie, które tego systemu nie posiada. Są one również cięższe co ma znaczenie, jeśli fotelik będzie często przenoszony.

Mogą też dawać złudne poczucie bezpieczeństwa: kupując fotelik z Isofix rodzic nie sprawdza już wyników testów zderzeniowych dla konkretnego modelu ufając, że pełne bezpieczeństwo w razie wypadku zapewni posiadanie systemu Isofix, co jest nieprawdą: wiele modeli wyposażonych w ten system osiąga kiepskie wyniki testów, co zawsze trzeba brać pod uwagę podczas zakupów.

Czytaj: Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking cenowy

Podróż z dzieckiem. O co trzeba zadbać, wybierając się na wakacje

Czy do fotelików Isofix trzeba mieć bazę?

Baza montażowa do fotelików Isofix to rozwiązanie, które jeszcze bardziej ułatwia montaż fotelika, dlatego warto ją mieć - wpięta na stałe w zaczepy Isofix sprawia, że zamocowanie fotelika trwa kilkanaście sekund.

Co ważne, obecnie produkowane bazy Isofix pasują do różnych modeli. Starczą na dłużej, bo nie trzeba ich wymieniać, gdy maluszek wyrośnie z fotelika 0-13 i przyjdzie pora na przesiadkę do większego modelu.

Czytaj: Zimowa podróż z dzieckiem – maluch w foteliku samochodowym

Jaki fotelik z Isofix warto kupić?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, gdyż podobnie jak foteliki montowane w sposób klasyczny, te z Isofix bardzo się między sobą różnią.

Nie każdy fotelik wyposażony w ten system pasuje do każdego auta – może się zdarzyć, że konstrukcja oparcia fotelika i sposób, w jaki wyprofilowane zostało siedzisko samochodu, nie są ze sobą kompatybilne i po zamontowaniu danego modelu w samochodzie nie jest on tak stabilny, jak powinien być.

Dlatego przed zakupem fotelik z Isofix trzeba przymierzyć do samochodu i ocenić, czy wszystko do siebie pasuje. Drugim kryterium, na jakie koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to dobre wyniki w testach zderzeniowych – im więcej gwiazdek osiągnie dany model, tym jest bezpieczniejszy.

Wygodniej jest od razu kupić fotelik z bazą, choć to znacząco podwyższa jego koszt. Trzeba też pamiętać, że foteliki mają swoją datę ważności, która dotyczy zarówno właściwości tworzywa, z jakiego są wykonane, jak i poszczególnych elementów – im starszy fotelik, tym większe ryzyko, że jakieś jego elementy straciły już swoje właściwości.

Przeczytaj: Historie mam - FOTELIK uratował życie dziecka

Quiz: gdzie powinieneś spędzić wakacje?
Pytanie 1 z 7
Twoja ulubiona pora roku to...