Kąpiel kwasowęglowa - "mokra" i "sucha" (gazowa z dwutlenkiem węgla)

2017-06-05 14:43

Kąpiel kwasowęglowa - "mokra" i "sucha" (gazowa z dwutlenkiem węgla) to kąpiel lecznicza, która ma dobroczynne działanie przede wszystkim na układ krążenia. W związku z tym wskazaniem do jej stosowania są m.in. problemy z nadciśnieniem. Sprawdź, w jakich jeszcze schorzeniach można stosować kąpiele kwasowęglowe i jakie dokładnie mają właściwości.

Kąpiele kwasowęglowe - wskazania i dzialanie
Autor: Thinkstockphotos.com Kąpiele kwasowęglowe mają zastosowanie w wielu schorzeniach układu krążenia.

Spis treści

  1. Kąpiele kwasowęglowe: działanie
  2. Kąpiele kwasowęglowe - wskazania
  3. Kąpiel kwasowęglowa - na czym polega?
  4. Kąpiel kwasowęglowa sucha (gazowa z dwutlenkiem węgla)

Kąpiel kwasowęglowa to kąpiel lecznicza, w której wykorzystuje się wody kwasowęglowe (ponad 400 mg dwutlenku węgla na litr wody) lub szczawy (ponad 1000 mg dwutlenku węgla na litr wody). Tego typu wody mogą pochodzić ze źródeł naturalnych (tak jest w uzdrowiskach) lub być wytwarzane sztucznie. W tym drugim przypadku wodę wzbogaca się o dwutlenek węgla w specjalnych saturatorach. Poza tym wyróżnia się kąpiele kwasowęglowe "mokre" i "suche" (gazowe z dwutlenkiem węgla).

Kąpiele kwasowęglowe: działanie

Podczas kąpieli kwasowęglowej pęcherzyki dwutlenku węgla drażnią receptory skóry. Tym samym zwiększa się jej mikrokrążenie. Podczas takiej kąpieli zwykle dochodzi do zmniejszenia częstości pracy serca, zwiększa się natomiast jego pojemność minutowa, co oznacza, że poprawia się wydolność krążenia.

Kąpiele kwasowęglowe mają temperaturę 32-34 st. C, czyli poniżej temperatury ciała.

Seria kąpieli kwasowęglowych doprowadza także do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi u osób, ale - jak przekonują niektórzy specjaliści - tylko u osób u których jest podwyższone. Z kolie inni badacze twierdzą, że do obniżenia ciśnienia krwi dochodzi nie tylko u pacjentów zmagających się z nadciśnieniem, lecz także tych, u których ciśnienie jest w normie.

Ponadto w czasie kąpieli kwasowęglowej wchłonięty przez skórę dwutlenek węgla zmusza płuca do hiperwentylacji (to stan, w którym chory nagle zaczyna szybko i głęboko oddychać), przez co poprawia się bilans tlenowy.

Inną korzyścią płynącą z kąpieli kwasowęglowych jest lepsze utlenienie i odżywienie tkanek.

Ważne

Nadmierne wdychanie dwutlenku węgla, który unosi się nad lustrem wody, może być niekorzystne. W związku z tym w trakcie kąpieli stosuje się specjalne nakrycia na wanny kąpielowe, które oddzielają głowy placenta od oparów, oraz w odpowiedni sposób wentylują pomieszczenie, gdzie odbywa się zabieg.

Kąpiele kwasowęglowe - wskazania

W związku z właściwościami kąpieli kwasowęglowych, są one wskazane w przebiegu schorzeń, takich jak:

  • schorzenia układu krążenia: zaburzenia tętniczo-żylno-chłonne, nadciśnienie (I i II okres), miażdżyca i zapalenie zrostowe tętnic w I i II okresie choroby
  • choroba Raynauda
  • choroby przeciążeniowe narządu ruchu
  • choroby reumatyczne
  • dystonia neurowegetatywna

Kąpiel kwasowęglowa sucha jest wskazana dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z kąpieli mokrej lub mają problem z wejściem do wanny.

Kąpiel kwasowęglowa - na czym polega?

Kąpiel kwasowęglowa "mokra" trwa średnio 6-12 minut. Wykonuje się ją 3-4 razy w tygodniu. Nie powinno się przekraczać 12-15 zabiegów w serii.

Inaczej wygląda kąpiel "sucha". Odbywa się ona w pomieszczeniach, w których poziom unoszącego się dwutlenku węgla nie przekracza metra ponad poziom od podłogi, lub w specjalnych, drewnianych (lub plastikowych) komorach. Jest on wchłaniany przez skórę i wywołuje te same reakcje, które pojawiają się podczas kąpieli "mokrej".

Kąpiel kwasowęglowa sucha (gazowa z dwutlenkiem węgla)

Możliwa jest także tzw. kąpiel kwasowęglowa sucha (gazowa z dwutlenkiem węgla), podczas której wykorzystuje się tę samą substancję, ale bez użycia wody. Zarówno "mokra", jak i "sucha" kąpiel kwasowęglowa obniża ciśnienie tętnicze krwi i częstość akcji serca po serii zabiegów. Jak jednak wynika z niektórych badań, kąpiel gazowa obniża te parametry także bezpośrednio po zabiegu. Z kolei zaraz po zakończeniu kąpieli "mokrej" zaobserwowano niewielki wzrost ciśnienia oraz tętna, co tłumaczy się działaniem ciśnienia hydrostatycznego wody. Jednak mimo początkowego wzrostu tętna, nie obserwuje się zmian jego wartości po serii zabiegów w kąpieli "mokrej" u osób zdrowych i z nadciśnieniem.

Bibliografia:

1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 20082. Wójcik P., Tomczak H., Ocena wpływu sztucznych kąpieli kwasowęglowych na układ krążenia, Acta Balneologica 2010, L II, 1

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza